1. HABERLER

  2. Zelal Gökçe'den 'MAKHMUR AĞÇİG'
Zelal Gökçeden MAKHMUR AĞÇİG

Zelal Gökçe'den 'MAKHMUR AĞÇİG'

Kürtçe ezgilere büyülü sesiyle hayat veren sanatçı Zelal Gökçe, Ermenice 'Makhmur Ağçig' (Mahmur Kız) ezgisini de eşsiz bir biçimde yorumluyor.

A+A-

İlk solo çalışmasını KOM müzik aracılığıyla Temmuz ayında müzikseverlerin ilgisine sunan Zelal Gökçe, çiçek bahçesi anlamına gelen ‘Solin’ adını verdiği albümde, Kurmancî, Zazakî, Kelhurî ve Soranîce’nin yanı sıra Ermenice ve Türkçe şarkılara yer verdi.

Gökçe, Anadolu ve Mezopotamya’daki yaşam tarzını, göçü, destanları, ağıtları, ninnileri ve aşkları anlatan albümde 11 eser bulunuyor.

Kürtçe ezgilere büyülü sesiyle hayat veren sanatçı Zelal Gökçe, Ermenice ‘Makhmur Ağçig’ (Mahmur Kız) ezgisini de eşsiz bir biçimde yorumluyor. Bestesi Khaçhadur Avedisyan’a, sözleri ise Silva Gabudigyan’a ait olan parça, on yıllardır en sevilen Ermenice şarkılardan biri.

1998 yılında Mezopotamya Kültür Merkezi bünyesinde müziğe başlayan Gökçe, sanat yolculuğuna İ.T.Ü Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Ses Eğitimi Bölümü’nde devam etti. Koma Azad, Şahiya Stranan, Anlat (On dilde on şarkı), Homegrown İstanbul Volume (1) ve Koma Asmin’de yer alan Gökçe, çeşitli festival ve konser organizasyonlarına katıldı. Baba Tahir-ê Uryan’ın şiirlerinin bestelendiği Diwan-a Dubeyti projesinde besteci ve yorumcu olarak yer almaktadır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.