1. HABERLER

  2. KARS HABERLERİ

  3. KARS

  4. Kars’ta Beton Mikserleri Tehlike Saçıyor
Taner Toraman, 'İktidar' Halkı Perişan Etti

Taner Toraman, 'İktidar' Halkı Perişan Etti

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kars İl Başkanı Taner Toraman, 'ekonomik gündem' ile ilgili açıklamalarda bulundu.

A+A-

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kars İl Başkanı Taner Toraman, 'ekonomik gündem' ile ilgili açıklamalarda bulundu.

3 aylık dönemde enflasyonun, memur, emekli, Bağkurlu ve SSK’lı işçilerin aldığı zammı yuttuğunu belirten Toraman, "Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında enflasyon yüzde 7’yi aştı. Temmuz'da 5 bin 500 liraya çıkarılan asgari ücretin alım gücü 3 ayda 802 lira eridi ve 4 bin 698 liraya düştü. En düşük emekli aylığının alım gücü 2 bin 990 liraya indi.

Enflasyon Eylül'de coştu, Temmuz'da yapılan ücret zammının tamamı buhar oldu. En düşük memur maaşının alım gücü Temmuz Ayı’ndan bu yana TÜİK enflasyonuna göre 557 TL, Enflasyon Araştırma Grubu'nun (ENAG) hesaplamalarına göre 1234 TL eridi. Temmuz başında 5 bin 500 liraya çıkarılan asgari ücretin alım gücü Eylül sonunda 4 bin 698 liraya, en düşük emekli aylığı da 3 bin 500 liradan 2 bin 990 liraya düştü." dedi.

Türkiye İstatistik Kurumu  Temmuz'da yüzde 2.37, Ağustos'ta yüzde 1.46 artan Tüketici Fiyatları Endeksi'nin (TÜFE) Eylül'de yüzde 3.08 yükseldiğini belirten Toraman, "Böylece TÜİK'in resmi hesaplarına göre yılın ikinci yarısında yapılan maaş zamlarının ardından geçen ilk 3 aylık dönemde TÜFE artışı yüzde 7.05'e ulaştı. Halkın yaşadığı hayat pahalılığını gerçeğe daha yakın hesapladığı belirtilen ENAG ise enflasyonun Eylül'de yüzde 5.30 arttığını, 3 aylık enflasyon artışının da yüzde 17.07'ye ulaştığını belirledi.

Yılın başında 4 bin 253 lira olan asgari ücret ilk 6 ayda yağan zamlar karşısında eriyince temmuzda 5 bin 500 liraya çıkarılmıştı. Ancak zam sağanağı Temmuz, Ağustos ve Eylül'de de devam edince asgari ücretin alım gücü 3 ayın sonunda TÜİK'in hesabıyla 5 bin 138 liraya, ENAG hesabıyla 4 bin 698 liraya geriledi. Asgari ücretteki erime 802 lirayı buldu. Temmuz başında 3 bin 500 liraya yükselen en düşük emekli aylığının alım gücü de ENAG hesabıyla 2 bin 990 liraya düştü." ifadeleri kullandı.

Alt gelir gruplarında ciddi bir fakirleşme meydana geldiğini, hiç kimsenin geçinemediğini ifade eden Toraman, "Ay sonunu getiremiyoruz. Savaş halindeki Ukrayna’da bile yüzde 20’lerde, Rusya’da yüzde 10’larda, Türkiye’de yüzde 300’lerde enflasyon… Savaş halindeki ülkeler enflasyonu bu seviyelerde tutuyorsa 20 yıldır sen ne yapıyorsun ? Adama sorarlar; bu enflasyon nereden geliyor?  Fiyatların düşeceğine dair hiçbir ışık görmüyorum." dedi.

Enflasyonun düşmesi mümkün değil. Nasıl düşecek? Her gün yeni bir zam geliyor. Bu ekonomi politikası ile asla düzelmez. Yapılacak tek şey var seçim diyen Toraman sözlerini, "Ülkemizin aydınlığı halkın iradesiyle seçilecek Millet İttifakı iktidarı ile olacak. Sandıktan çıkacak sonuç ile hukuk, adalet ve yargı da, kamu yönetiminde şeffaflık, denetim ve yolsuzlukla mücadelede, ekonomi ,finans ve istihdam alanlarında, sektörel ve bölgesel konularda, bilim,teknoloji,eğitim ve öğretimde, sosyal politikalarda, güvenlik, savunma ve dış politikadaki düzenlemelerde  halkın iktidarını gerçekleştirerek sağlanacak güven ortamında halkımızı üretim ekonomisiyle fakirlikten kurtararak, zenginleşen bir Türkiye'de buluşturacağız." diyerek sonlandırdı. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler