Kars’a Osmanlı Mahallesi Projesi!

Kars’a Osmanlı Mahallesi Projesi!

Birçok Medeniyete ev sahipliği yapan Kars’ta “Osmanlı Mahallesi” projesi hayata geçiriliyor.

A+A-

Birçok Medeniyete ev sahipliği yapan Kars’ta “Osmanlı Mahallesi” projesi hayata geçiriliyor.

Birinci etabı geçen yıl Evliya Camii ve Kars Kalesi’nin çevresinin düzenlenmesi, aydınlatılması, Osmanlı Mahallesi ve Osmanlı Çarşısı oluşturulması ve tarihi yapıların restorasyonu projelerini kapsayan “Tarihi Dokunun Korunması ” projesi ile hayata geçirilen Osmanlı Mahallesi’nin tamamlanarak hayata geçirilmesi için belediyenin bölgedeki imar planını biran evvel bitirmesi gerektiği belirtildi.

Osmanlı Mahallesi’nin oluşturulacağı bölgede incelemelerde bulunan Vali Günay Özdemir, tarihi dokunun kültür ve turizme kazandırılması için Kars’ın imar planıyla ilgili sıkıntısının biran evvel çözülmesi gerektiğini söyledi.

Projesi Evliya Camii’nden başlayan ve bölgeyi kapsayan Osmanlı Mahallesi hakkında gazetecilere açıklamalarda bulunan Vali Günay Özdemir, “Osmanlı Mahallesi’nin gerçekleşmesi için belediyenin buradaki imar planını bir an önce bitirmesi gerekiyor. Biz TOKİ ile görüştüğümüzde bize yardımcı olacaklarını söylediler ama Kars’ın imar planıyla ilgili sıkıntısı nedeniyle biraz gecikme olabileceğini düşünüyoruz. Burada mevzi imarı yapılır ya da bir şekilde bu sorun aşılırsa bir an önce bu bölgedeki eserler olsun, arsalar olsun özel idareye devri sağlanırsa ve özel mülkiyet varsa onlara da maddi anlamda istenileni ödemeye hazırız. Bu bölgeyi hem ağaçlarıyla, tarihiyle ve kültürüyle bu tür çalışmalar yürüterek koruyabileceğimizi düşünüyorum” dedi.

“ÖNCELİKLE KAMU’DAKİ TARİHİ ESERLERİ ALACAĞIZ”

Osmanlı Mahallesi Projesi’nin hayata geçirilmesi için öncelikle bölgede bulunan kamuya ait tarihi eserleri alacaklarını ifade eden Vali Günay Özdemir, “Bizim önceliğimiz kamudaki tarihi eserleri almak. Biz bu noktada kamudaki alanları alarak faaliyete geçirmeyi planlıyoruz. Yine bunlardan birkaçı olan ve belediyeye ait olan Paşa Konağı, Osmanlı Evi ve Cuma Hamamı ile ilgili talepte bulunduk, bu tip alanların mülkiyetini özel idareye devrederlerse biz bu alanları da halkın tarihi, kültürel ve ekonomik anlamda kullanımına açmaya hazırız” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.