1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Sağlık Bakanlığı’ndan Alkol Zehirlenmesi Açıklaması
Kadir İstekli ve Yusuf Ziya Gümüşel Tutuklandı

Kadir İstekli ve Yusuf Ziya Gümüşel Tutuklandı

6 yaşındaki çocuğun evlendirilmesiyle ilgili dava kapsamında, Yusuf Ziya Gümüşel ve Kadir İstekli gözaltına alındıktan sonra tutuklandı.

A+A-

Hiranur Vakfı'nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel'in 6 yaşındaki kızı H.K.G'yi 29 yaşındaki Kadir İstekli ile 'evlendirmesine' ilişkin davada; Yusuf Ziya Gümüşel ve Kadir İstekli gözaltına alındıktan sonra tutuklandı.

haberin öncesi

GÖZALTINA ALINDILAR

Hiranur Vakfı Başkanı, tarikat şeyhi Yusuf Ziya Gümüşel ve müridi Kadir İstekli hakkında, Gümüşel'in kızı H.K.G.'nin 6 yaşında İstekli'yle "evlendirilmesi" ve çocukluğundan başlayarak yıllar boyu istismarının failleri olarak gözaltına alındı.

PolitiKARS’ın ajanslardan derlediği bilgilere göre; İsmailağa cemaati bağlantılı Hiranur Vakfı'nın onursal başkanı, tarikat şeyhi Yusuf Ziya Gümüşel'in kızının altı yaşından itibaren 'evlilik' adı altında cinsel istismara maruz bırakılmasıyla ilgili davada yeni gelişme yaşandı.

Açılan davada Yusuf Ziya Gümüşel ve Kadir İstekli hakkında "çocuğun nitelikli cinsel istismarı" suçundan tutuklanmaları yönünde yakalama kararı verilmişti. İstekli'nin dün gözaltına alınmasının ardından baba da gözaltına alınmış oldu.

ADLİYEYE SEVK EDİLDİLER

Gözaltına alınan şüpheliler emniyetteki işlemlerinin ardından bugün Anadolu Adliyesi'ne sevk edildi.

hiranur-001.jpeg

NE OLMUŞTU?

İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G. babasının kendisini altı yaşındayken, o dönem 29 yaşında olan Kadir İstekli ile imam nikahıyla ‘evlendirdiğini’ ve çocukluğu boyunca cinsel istismara uğradığını anlatarak şikâyetçi olması üzerine yaşananlar ortaya çıkmıştı.

hiranur.jpeg

İddianamede H.K.G.'nin ifadeleri de yer aldı. H.k.g. imam nikahı kıyıldıktan bir gün sonra, Kadir İstekli'nin cinsel istismarına maruz kaldığını anlatarak 13 yaşındayken nişan, 14 yaşına geldiğinde ise düğün yapıldığını ve düğünden sonra Kadir İstekli ile aynı evde yaşamak zorunda kaldığını belirtmişti.

Düğünden dört ay sonra, 17 Ağustos 2012'de H. K. G. adetlerinde düzensizlik olduğu için annesi tarafından doktora götürüldü. Çocuğa istismarı anlayan doktor polise haber verdi. Savcılık soruşturma başlattı. Soruşturmada ilk olarak H.K.G.’nin doğum raporunun istenmesi gerekiyordu ama savcılık bunu talep etmedi. H.K.G.’yi kemik yaşının tespiti için Haydarpaşa Numune Hastanesi’ne sevk ettiler. İddiaya göre, hastanede tarikat tarafından yapılan hazırlıkla H. K. G.'nn yerine 21 yaşındaki bir kadın kemik testine sokuldu. Ardından da dosyada kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi.

H.K.G. 18 yaşına geldiğinde resmi nikah kıyıldı. Bu dönemde tanıştığı bir kadın doktor, çocukluğundan itibaren yaşadıklarının tecavüz olduğunu kendisine anlattı. Bu yıllarda gizlice kullandığı sosyal medyada tanıştığı bir kadın da H. K. G'ye dava açması ve Kadir İstekli ile konuşmalarının ses kaydını almasını önerdi.

Ses kaydını almasına rağmen hemen dava açmayan H. K. G. 30 Kasım 2020'de İstanbul Anadolu Savcılığı’na gitti ve şikayetçi oldu. Kaydettiği konuşmanın yanı sıra fotoğraflar savcılığa sundu. Altı yaşında, üzerinde gelinlik ve yanında 29 yaşındaki Kadir İstekli'nin de olduğu fotoğraf dahil İstekli ile çekilen fotoğraflar, kaydettiği ses kaydı ile dosyaya ekledi.

Kadir İstekli ile H.G.K'nin anne ve babası ifadelerinde H.K.G.’nin kız çocuğunun 16 yaşında nişanlandığını ve 17 yaşında evlendiğini savundular. Altı yaşında evlendirilmediğini ve tecavüze uğramadığını öne sürdüler. Bu kez savcılık H.K.G.’nin doğum kaydını Sapanca Nüfus Müdürlüğü’nden istedi. O soruşturma kapsamında kemik yaşı ile ilgili sahtecilikle ilgili de savcılık tarafında suç duyurusunda bulunuldu.

H.K.G. ailesinden de şikayetçi olarak evi terk etti ve Kadir İstekli'den boşandı ancak iki yıl boyunca şikayetiyle ilgili dava açılmadı.

İddianame 30 Ekim 2022’de İstanbul Anadolu Başsavcılığı tarafından tamamlandı. İddianamede Kadir İstekli, tarikat lideri baba Yusuf Ziya Gümüşel ile anne Fatma Gümüşel’in zincirleme şekilde çocuğun cinsel istismarı suçunu işlediklerini belirtildi.

Üç sanığın en az 27’şer yıl hapisle cezalandırılmaları istendi. Ayrıca savcı, Kadir İstekli için cinsel saldırı suçundan da ceza talep etti. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler