1. HABERLER

  2. KARS HABERLERİ

  3. KARS

  4. 'Adalet Bakanlığı Yürüyüşü' ve Tartışmalar
'Adalet Bakanlığı Yürüyüşü' ve Tartışmalar

'Adalet Bakanlığı Yürüyüşü' ve Tartışmalar

CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun Hiranur Vakfı kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G.’nin 6 yaşında evlendirilmesi ve sistematik cinsel şiddete maruz kalmasına karşı 12 Aralık’ta Adalet Bakanlığı önünde yaptığı açıklama sonrası tartışmalar devam ediyor.

A+A-

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G.’nin 6 yaşında evlendirilmesi ve sistematik cinsel şiddete maruz kalmasına karşı 12 Aralık’ta Adalet Bakanlığı önünde yaptığı açıklama sonrası tartışmalar devam ediyor.

PolitiKARS’ın derlediği özel habere göre, Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Kars İl Başkanı Adem Çalkın ile Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kars İl Başkanı Taner Toraman’ın açıklamaları, karşılıklı suçlamaya dönüştü.

ÇALKIN, “CHP’Yİ KINIYORUM”

AK Parti Kars İl Başkanı Çalkın yaptığı yazılı açıklamada, “CHP Genel Başkanı, yönetimi ve milletvekillerinin yargı süreci  devam eden münferit bir olaydan amacı halka ve Hakka hizmet olan STK ve camiaları, daha ötesi aynı yaratıcıya inanan ve aynı imana sahip insanları töhmet altında bırakacak şekilde yaptıkları açıklamalarını esefle kınıyorum.

adem-calkin-001.jpg

Zira böyle bir hadiseyi ferasetli milletimizin inancıyla esasen de temsilcileri kurumlarla irtibatlandırmak da gayrı ahlakı bir durum ve tutumdur.”

Çalkın, “…olayın vuku bulmasından bugüne kadar devlet ve yetkili organlar, azami hassasiyeti göstermiş; mağduru deşifre etmeden mutedil ve hakkaniyetli bir yaklaşım sergilemiştir.

Yargı mekanizması da gerekli tahkikatı yaparak maddi hakikate, adaletin tecellisine ve tesisine vesile olacaktır.

Son olarak dindar kesim ve camiayı zan altında bırakan açıklamaları nedeniyle CHP’yi kınıyor bu kesimle hesaplaşmaya değil helalleşmenin anlamına uygun davranmaya davet ediyorum.” ifadelerinde bulunmuştu.

TORMAN’DAN CEVAP

Kars AK Parti İl Başkanı önceki gün yapmış olduğu basın açıklamasında Türkiye kamuoyunun yakından takip ettiği, yazılı ve görsel basında nefret ve ibretle izlenen 6 yaşındaki bir kız çocuğunun başına gelen durumu kınamak yerine açıklamada bulunuyor.

taner-toraman-003.jpg

CHP Kars İl Başkanı Taner Toraman yazılı açıklamasının devamında, “Sayın Cumhurbaşkanının bu vahim bir olaydır ve bu çirkin olayı kabul etmek mümkün değildir dediği bu vahim olayı bir münferit olay gibi sıradan yargı sürecinde devam eden bir basit olay gibi görerek CHP ve CHP'lilere saldırıyor. İnanın bu başkanı anlamak mümkün değil.

Bu çirkin olay sıradan bir münferit olay değildir ne İslam adabına, inancına ve nede Müslümanların inanç esaslarına, aile ahlakına uygun bir davranış değildir.

Bizler bu ülkenin inanç değerlerine saygı gösteren ve hepimizin de aile yapısı İslam inanç esaslarıyla yoğrulmuş bir yapıdır, dolayısıyla bizlerin hakkı savunan temiz imanlı ve inançlı insanlarla bir sorunumuz yoktur. Bunu herkeste bilir ve İslamlık bunların tekelinde olan bir inançta değildir.

Biz bu iğrenç olayın İslam’la, imanla ve ibadetle uzaktan yakından alakası olmadığının bilincinde olarak ilgili kurumların bir an önce bu çirkin olayı aydınlatmasını talep ediyoruz.” dedi.

Toraman, “AKP il başkanı zamanını CHP'lilere saldırma yerine Arpaçay Doğruyol Köyü'nde mandırada öğrenim gören öğrencilerin sorunları nasıl çözülecek oraya odaklansın, yada Öğretmen evinin yanında Türgev Vakfı'na verilen ve kapalı tutulan taşınmazın sonunun ne olacağına ve hemşerilerimize hizmet veren bir mekan olmasına uğraş versin.

Vatandaşlarımız grip, kanser vs gibi birçok ilacı eczanelerde bulamıyor, bulsa da ciddi fiyat artışları ve emeklilerden önemli ölçüde katkı payları alınıyor. Halen İlimizde hastanelerde birçok branşta doktor yetersizliği ve emar, mr gibi çekimlere randevular uzun aralıklarla veriliyor bu gibi önemli yaşamsal sorunları çözmek adına  iktidarına sorunları iletmesi  gerekirken, 1 yılda Türkiye'de 33 kadının öldürülmesi ve sokak ortasında daha iki gün önce boşandığı eski eşini kurşun yağmuruna tutan saldırganı protesto eden kadınları gözaltı engellemelerine karşı duruş sergilemesi gerekirken CHP'ye saldırıyor.

Karakışta vatandaşlarımıza gelen elektrik, doğal gaz faturalarındaki ödeyemeyen fiyat artışlarına karşı mensubu bulunduğu parti yönetimine halka sübvanse yapılması için girişimde bulunsun daha hayırlı ve doğru bir iş yapmış olur. Bizler CHP olarak halkımızın birlikte mutlu olduğu, herkesin hukuktan, haktan, adaletten ve birlikte yaşamaktan memnuniyet duyduğu bir çözüm iradesi sağlanıncaya kadar mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz. Haksızlıklara, hukuksuzluklara, kadın cinayetlerine, istismarlara karşı tüm vatandaşlarımızla omuz omuza mücadele etmeye devam edeceğiz.

Açlık sınırı değil, ölüm sınırında yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarının çözüldüğü, eğitimde sağlıkta, adalette hukukta, tarımda ekonomide, sanayide, insan hakları, özgürlükler vs. gibi bir çok alanda sorunların çözüm bulduğu yönetimde halkımızla helalleşmeyi başarmış olacağız, siz bunu başarabilseydiniz helalleşmenin nasıl bir duygu olduğunu anlayabilirdiniz ama nerede...

Yargı sürecine intikal etti dediğin bu çirkin olay CHP'nin haklı ve doğru talepleri sonucunda oluşan kamuoyu tepkisi de dikkate alınarak duruşmanın günü 4 ay öne alındı AKP il başkanın bu gelişmeyi anlama ve yorumlama kapasitesi olduğunu da düşünmüyorum.” açıklamasında bulundu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler