Chavezin 6 ay Ömrü Kaldı İddia EDİLDİ

Chavez'in 6 ay Ömrü Kaldı İddia EDİLDİ

Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez'in kanserinin beklenenden hızlı ilerlediği ve en fazla altı ay ömrünün kaldığı öne sürüldü.

A+A-

Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez’in kanserinin beklenenden hızlı ilerlediği ve en fazla altı ay ömrünün kaldığı öne sürüldü.

ABD’nin Amerikan Devletler Örgütü eski Büyükelçisi Roger Noriega, Venezüela hükümet kaynaklarına dayanarak, “Hugo Chavez’in tedavisinden sorumlu uluslararası doktor ekibi, Venezüella liderinin altı aydan fazla yaşamasını beklemiyor” dedi.

Noriega bu iddiayı Inter-American Security Watch internet sitesinde yayımlanan “Hugo Chavez’in Büyük Yalanı ve Washington’ın Duyarsızlığı” başlıklı yazısında ortaya attı.

Aynı zamanda Bush yönetimi döneminde Yarıküre İlişkileri Bakanlığı müsteşarı olan Noriega, “Bana bu gizli bilgileri veren kaynaklar ve bazı hükümet belgeleri, Chavez’in kanderinin beklenenden hızlı ilerlediğini ve liderin Ekim 2012’de yapılacak seçimleri göremeyeceğini gösteriyor” dedi.

"CHAVEZ HALKI KANDIRIYOR"

Noriega, ABD’li yetkililerin Chavez’in hastalığını kamuoyuna açıklanmadan altı ay önce bildiğini de öne sürerek, Venezüella rejiminin önde gelen isimlerinin bu “büyük yalan”ın ortaya çıkmasıyla kamuoyunun ihanete uğramış gibi hissedeceğinden endişe ettiğini belirtti.

Noriega yazısında, “Chavez, halkının, aylar önce iyileştiğine ve son dönemde Küba’ya yaptığı ziyaretlerin de bu iyileşmenin bir kanıtı olduğuna inanmasını istiyor. Ancak durumu doktorlarının tahmininden daha hızlı bir şekilde kötüye gidiyor. Bu ciddi duruma rağmen Chavez düşük dozlarda kemoterapi almakta ısrar ediyor ve bu kırılgan dönemde siyasi arenadan uzun süre uzakta kalmaktan kaçınıyor” dedi.

Siyasi danışmanlarının Chavez’in kısa süre içinde öleceğine ve neden böyle bir yalanı sürdürdüğünü açıklamanın sorumluluğunu halefine bırakacağından da endişe ettiğini ifade eden Noriega, düşük seviyede kemoterapi tedavisinin bu aşamada intihar anlamına geldiğini ve Venezüella liderinin kemiklerindeki kanserli hücrelerle savaşa henüz başlanmadığını belirtti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.