1. HABERLER

  2. KÜLTÜR | SANAT | MAGAZİN

  3. 'Cem Karaca'nın Gözyaşları' Filmi Vizyondan Kaldırıldı
'Cem Karaca'nın Gözyaşları' Filmi Vizyondan Kaldırıldı

'Cem Karaca'nın Gözyaşları' Filmi Vizyondan Kaldırıldı

Anadolu rock sanatçısı Cem Karaca’nın hayatını anlatan ‘Cem Karaca’nın Gözyaşları’ filmi gösterimden kaldırıldı.

A+A-

Cem Karaca'nın hayatını konu alan "Cem Karaca'nın Gözyaşları" adlı filmin vizyonundan kaldırılmasına ilişkin yapımcı şirket Aytaç Medya'dan yapılan açıklamada, Cem Karaca'nın eski eşi İlkim Karaca'nın mahkemenin belirlediği 3 milyon 500 bin TL'lik teminatı yatırması üzerine filmi durdurma kararı alındığı belirtildi.

Yapımcı şirket Aytaç Medya, Cem Karaca'nın hayatını anlatan "Cem Karaca'nın Gözyaşları" filminin vizyondan kaldırıldığını bildirdi.

cem-karaca.jpg

‘Cem Karaca’nın Gözyaşları’ filminin çekimleri başladıktan sonra Cem Karaca’nın eşi İlkim Karaca, filmde kullanılan şarkıların haklarının kendisinde olduğunu ve izin alınmadan kullanıldığını söyleyerek çekimlerin durdurulması için dava açmıştı.

Anadolu rock müziğinin efsane ismi Cem Karaca’nın hayatını işleyen “Cem Karaca’nın Gözyaşları” filminde İsmail Hacıoğlu, Fikret Kuşkan, Yasemin Yalçın, Melisa Aslı Pamuk, Buçe Buse Kahraman, Meral Çetinkaya, Melisa Döngel başrolleri paylaşıyor. Film 26 Ocak’ta vizyona girmişti..

Cem Karaca’nın eski eşi İlkim Karaca’nın, filmin gösterimden kaldırılması için mahkemenin belirlediği 3 milyon 500 bin TL’lik teminatı yatırması sonrası film vizyondan kaldırıldı.

3,5 MİLYON LİRA TEMİNAT

Çekim sürecinde filmi durduramayan İlkim Karaca, filmin vizyona girmesinden bir gün sonra, 27 Ocak’ta bu kez gösterimin durdurulması için yeniden İstanbul Fikri ve Sınai Haklar ve Hukuk Mahkemesi’ne başvurdu.

Bu kez mahkeme, İlkim Karaca’yı haklı bularak gösterimin durdurulmasına yönelik ara karar verdi. Mahkeme, talebinin kabulü için İlkim Karaca’dan 3,5 milyon lira teminat yatırmasını talep etti. Cem Karaca’nın hayatını anlatan film, gösterimden kaldırıldı.

VİZYONDAN KALDIRILDI

"Efsanevi sanatçımız Cem Karaca’nın anısına yakışır bir şekilde büyük emek ve özenle çekilen 'Cem Karaca'nın Gözyaşları' filmi, davacı tarafça mahkemeye yatırılan teminat sonrasında tedbir kararıyla durdurulmuş ve vizyondan kaldırılmıştır" denilen açıklamanın tamamı şöyle:

"Efsanevi sanatçımız Cem Karaca’nın anısına yakışır bir şekilde büyük emek ve özenle çekimlerini tamamlayıp 26 Ocak 2024 Cuma gününden itibaren izleyicilere emanet ettiğimiz “Cem Karaca’nın Gözyaşları” filmimiz, davacı tarafça mahkemeye yatırılan 3,5 milyon TL. teminat sonrasında tedbir kararıyla durdurulmuş ve vizyondan kaldırılmıştır.

GEREKLİ İZİNLER ALINDI / Yaşanan süreçte davacı taraf “Cem Karaca’nın Gözyaşları” filmimizde kullanılan eserler için kendisinden izin alınmadığı gerekçesiyle dava açmıştır. Ancak filmde kullanılan tüm şarkılar için MESAM (Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği) aracılığıyla, şarkıların hak sahiplerinden gerekli izinler alınmıştır.

Filmimizde kullandığımız, “Muhtar, Emrah, Tamirci Çırağı, Namus Belası, Çok Yorgunum, Ceviz Ağacı, 1 Mayıs, Bekle Beni, Dadaloğlu, Hep Kahır” isimli şarkıların 4/3 hakkı Cem Karaca’nın oğlu ve filmimizin danışmanı Emrah Karaca’da bulunmaktadır. Şarkıların 4/1 hakkı ise 2018 yılından itibaren davacı tarafın haklarının tamamını satıp devrettiği All Stars Music şirketindedir.

Yapım şirketi olarak bizler, Emrah Karaca’da bulunmayan 4/1 hakkı, MESAM tarafından da yasal olarak belirtilen kurumdan almış bulunmaktayız. Bu durumda, filmimizin müzikal içeriği için gerekli olan tüm yasal izinlerin alındığını ve hak sahipleriyle ilgili tüm gerekliliklerin yerine getirildiğini bir kez daha belirtmek isteriz.

KARAR CEM KARACA'NIN HAYRANLARINI ÜZDÜ / Vizyondaki filmimize verilen durdurma kararı hem bizleri hem de Cem Karaca hayranlarını üzmüştür. Geçmişte olduğu gibi bugün de Cem Karaca'nın sesinin bir kez daha kısıldığını görmek bizleri derinden yaralamaktadır. Cem Karaca müziğimizin dünyaca ünlü isimlerindendir, şarkılarıyla milyonlarca insanı etkilemiş, ilham vermiştir.

"Cem Karaca’nın Gözyaşları” filmimiz sadece bir sinema eseri olmanın ötesinde, aynı zamanda Cem Karaca'nın sanatını ve dönemin toplumsal, kültürel atmosferini de yansıtan önemli bir belgedir. Karaca’nın mücadele dolu hayatını, müzikal yolculuğunu ve etkisini izleyicilerle buluşturmak, gelecek kuşaklara sinema aracılığıyla aktarabilmek bizler için büyük bir onur ve sorumluluktur.

Mahkeme süreci devam ederken, içten bir şekilde inanıyoruz ki adalet yerini bulacak ve ileriki dönemde üzerindeki tedbir kararı kaldırılarak filmimiz halkla bir kez daha buluşacaktır.

Dava sürecinde en başından beri filmimize destek olan değerli Cem Karaca hayranlarına, değerli sinemaseverlere ve değerli basın mensuplarına teşekkürü bir borç biliriz."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.