Acele İşler Hariç Tüm Duruşmalar Ertelendi

Acele İşler Hariç Tüm Duruşmalar Ertelendi

Adalet Bakanı Gül, tüm adliyelerde acele işler hariç duruşmaların ertelendiğini, ertelenen duruşmaların UYAP sistemi üzerinden duyurulacağını açıkladı.

A+A-

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, bugün itibarıyla tüm adliyelerde yargı mensuplarının acele, tutuklu, zorunlu işler haricinde duruşmaları ertelediğini, yeni duruşma günlerinin ilgiliye elektronik tebligat ile Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi (UYAP) aracılığıyla iletileceğini, dosya taraflarının UYAP'tan bunları takip edebileceğini dile getirdi.

Yeni dava açmanın, icra takibi başlatmanın da UYAP üzerinden yapılabileceğini aktaran Gül, önerilerinin bu konudaki işlemlerin UYAP aracılığıyla gerçekleştirilmesi olduğunu kaydetti.

Gül, “Cumhurbaşkanlığımızın aldığı karar üzerine 60 yaş üstü ve riskli gruplarla ilgili izin müessesesi tüm personelimiz için olduğu gibi bugün HSK'nin aldığı kararla hakim ve savcılarımız için de bu idari izin yürürlüğe girmiştir” bilgisini paylaştı.

“Cezaevlerinde maske ve eldivenle görüşmeler sağlanıyor”

Adliyelerde dezenfeksiyon ve temizlik işlemlerinin yürütüldüğünü hatırlatan Gül, ceza infaz kurumlarında da tedbirlerin alındığını anlattı.

Gül, cezaevlerine yeni girişlerde ön muayenenin, kontrolün yapıldığını, hastalık belirtisi olanların kurumlara kabul edilmeyerek sağlık kuruluşlarına gönderildiğini dile getirdi. Gül, hastalık belirtisi olmayan kişilerin cezaevine yeni girişte ayrı yerlerde tutulduğunu aktardı.

Cezaevlerindeki görüşlerin ertelendiğini anımsatan Gül, avukatların da tutuklu ve hükümlülerle kapalı görüş yapmasına yönelik Bilim Kurulunun önerisi olduğunu bildirerek, şöyle devam etti:

“Avukatlarımızın bu süreçte görüşmelerini asgari düzeyde gerçekleştirmesini öncelikle öneriyoruz. Acil ve çok gerekli haller varsa da hiçbir şekilde temas söz konusu olmayacak şekilde avukatlarımızın kapalı görüş yapması yönünde Bilim Kurulu'nun bir tavsiyesi ve bu konuda alınmış bir karar var. Tüm kurumlarda personele, avukatlara, dışarıdan gelenlere maske ve eldiven verilerek görüşmeler sağlanmaktadır.”

Cezaevlerinde ertelenen görüşlere değinen Gül, “Bu görüş hakları saklıdır ve risk ortadan kalktıktan sonra kullanamadıkları tüm haklar kullanılacaktır” dedi.

Cezaevlerindeki işyurtları faaliyetlerine de iki hafta ara verildiğini belirten Gül, hükümlülerin cezaevinden dışarıya giderek çalışmasının da son erdiğini kaydetti.

Gül, Bilim Kurulunun önerileri doğrultusunda cezaevlerinde mektup ve kitapların 24 saat bekletildikten sonra ilgililere teslim edileceğini söyledi.

Bakan Gül, cezaevlerinde şu ana kadar pozitif koronavirüs vakasına rastlanmadığını da açıkladı.

Yeni tip koronavirüse yönelik tedbirler kapsamında noterlik hizmetlerinin de ele alındığını belirten Gül, "Hafta sonu noterlik hizmetleri yeni bir duyuruya kadar ertelenmiştir. Cezaevlerindeki noterlik vekaletleri de kapalı görüş usulüyle verilmeye devam edilecektir. Bütün noterlerde de 24 saat boyunca ilaçlama, dezenfekte çalışmaları yapılmıştır." diye konuştu.

“İnfaz ertelemesi kararı yargıya ait”

Gazetecilerin, “Cezaevinde annesiyle kalan bebek ve çocukların sağlık koşullarıyla ilgili ekstra tedbir alınacak mı? Mahkemelerin takdirinde ama annelerin infazının durdurulması bir seçenek olabilir mi?” sorusuna şu yanıtı verdi:

“Çocuklarla ilgili üstün yarar hepimizin ortak sorumluluğu. Bu konuda özellikle cezaevine girişleriyle ilgili ya da çıktıklarında izole olacak şekilde Bilim Kurulunun verdiği tüm kararlarla ilgili arkadaşlarımız görüşmelerini yapıyorlar. Onların sağlığı hepimiz için hayati önemdedir. İnfaz ertelemeler yargı mercinin vereceği bir karar.”

Gül, “Cezaevinde görüşler ertelendi ama tutuklu ve hükümlülerin yakınlarıyla daha fazla telefon görüşmesi yapması imkanı tanınacak mı?” sorusu üzerine de “Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğümüz, telefonla görüşme hakları hususunda daha yoğun mesai yaparak, süreyi artırarak, bu konuda imkanlar ölçüsünde vatandaşlarımızın daha yoğun iletişim sağlaması için tedbiri artırmaktadır” dedi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler