Abubekir Erkmen’e Mazbata Verilmeyecek!

Abubekir Erkmen’e Mazbata Verilmeyecek!

Yüksek Seçim Kurulu, Kars’ın Digor ilçesi Dağpınar beldesinde Abubekir Erkmen gibi bazı KHK'lı başkanlara mazbata verilmemesi kararını verdi.

A+A-

Yüksek Seçim Kurulu, KHK'lı başkanlara mazbata verilmemesi kararını verdi. Mazbatalar, seçimini ikinci sırada tamamlayan isimlere verilecek.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), seçimleri kazanan, ancak KHK ile ihraç edildiği için mazbatası verilmeyen başkanlarla ilgili kararını verdi. Habertürk'ten Fevzi çakır'ın haberine göre seçimleri kazanan, ancak KHK ile ihraç edildiği için mazbata verilmeyecek. Bu adayların seçimi kazandıkları yerlerde yarışı ikinci sırada bitiren isimlere mazbata verilecek.

SEÇİM KURULLARI GÖRÜŞ İSTEDİ

Resmi olmayan sonuçlara göre; seçimi lik sırada bitiren ancak KHK’lı oldukları belirlenen çok sayıda isime ilçe ve ilçe seçim kurullarınca mazbataları verilmemişti. Farklı seçim kurulları, bu konuda YSK’dan görüş istedi. Kars’ın Digor ilçesi Dağpınar beldesinde Abubekir Erkmen, Diyarbakır Bağlar’da Zeyyat Ceylan, Van’ın ilçelerinden Tuşpa’da Yılmaz Berki, Edremit’te Gülcan Kaçmaz Sayyiğit ve Çaldıran’da Leyla Atsak’ın aralarında olduğu, 10 dolayında isimle ilgili başvuru YSK’ya iletildi.

İKİNCİ SIRADAKİLER MAZBATA VERİLECEK

YSK bugünkü toplantısında KHK’lı isimlerin başvurularını gündeme aldı. Kurul, seçimleri kazanan, ancak KHK ile ihraç edildiği belirlenen isimlere mazbata verilmemesini kararlaştırdı. Bu adayların seçimi kazandıkları yerlerde yarışı ikinci sırada bitiren isimlere mazbata verilmesi kararlaştırdı. YSK’nın tüm ilçelere ilişkin kararını vermedi: Sadece bazı ilçeler yönünden karar verdi. Ancak bu kararların tüm KHK’lar için emsal olması bekleniyor.

ÜÇ İLÇEDE AK PARTİ ADAYLARI MAZBATA ALACAK

YSK’nın bugün Van’ın ilçelerinden Tuşpa, Edremit ve Çaldıran ilçelerinin de aralarında bulunduğu yerler için karar verdiği öğrenildi. Van'ın Edremit ilçesinde HDP'li Gülcan Kaçmaz Sayyiğit'ın yerine AK Parti adayı İsmail Say, Tuşba ilçesinde HDP'li Yılmaz Berki yerine AK Parti adayı Salih Akman ve Çaldıran ilçesinde HDP'li Leyla Atsak yerine AK Parti Şefik Ensari'ye mazbata verilecek.

GEREKÇE MUHTAR KARARINDA

YSK’nın kararının gerekçesi henüz yazılmadı. Ancak HABERTÜRK’ün edindiği bilgilere göre, gerekçe YSK’nın daha önce bir KHK’lı muhtar hakkında aldığı karar ile aynı tezleri içeriyor. YSK, daha önce benzer bir durumdaki muhtar adayına mazbata verilmemesine, ikinci sıradaki adayın muhtar olarak ilan edilmesine karar vermişti. Malatya’nın Doğanşehir ilçesinin Kadılı Mahallesi’nde resmi olmayan sonuçlara göre muhtarlık seçimini kazanan Hüseyin Arslan hakkındaki kararda, kamu görevinden çıkartılan kişilerin mahkumiyet kararı aranmaksızın bir daha kamu hizmetinde istihdam edilemeyeceklerine dikkat çekilmişti.

Haberin uzantısı 

YSK kararına karşı sokağa çıktılar

HDP’nin KHK’li adayı Abubekir Erkmen’in girdiği seçimleri kazandığı Digor ilçesine bağlı Dağpınar Beldesi’nde halk, YSK’nin kararına tepki göstermek için sokağa çıktı.

Kars’ın Digor ilçesine bağlı Dağpınar Beldesi halkı, oyları ile eşbaşkan seçtikleri HDP’li Abubekir Erkmen’e KHK’li olduğu gerekçesiyle mazbata verilmemesi yönündeki YSK kararına tepki göstermek için sokağa çıktı.

YSK’nin kararı sonrası sokağa çıkan yüzlerce belde sakini, “İrademize sahip çıkıyoruz” sloganları atarak tepkilerini göstermeye başladı. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler