Dağpınar’da Nöbet Devam Ediyor

Dağpınar’da Nöbet Devam Ediyor

Dağpınar’da yurttaşlar AK Parti’li başkan adayı Ömer Vargün’e mazbata verilecek olmasına tepkili. Dağpınar halkı üç gündür Dağpınar Belediyesi’nin önünde nöbet tutuyor.

A+A-

31 Mart yerel seçimlerinin üzerinden 12 geçmesine rağmen seçimlere ilişkin tartışmalar sürüyor.

Seçilen bir çok belediye başkanı mazbatasını alamazken YSK’nın aldığı kararlara tepkiler artıyor.

YSK’nin geçtiğimiz günlerde aldığı  kararında KHK'lı Başkanların mazbata alamayacakları belirtilirken, mazbatanın, seçim yarışını ikinci bitiren isimlere verilmesi kararlaştırıldı.

Selda Manduz’un özel haberinde Kars Digor’a bağlı Dağpınar (Pazarcık) Beldesi’nde seçimi kazanan HDP’nin adayı Abubekir Erkmen KHK’dan ihraç edildiği gerekçesiyle mazbata seçimde ikinci olan AK Parti’nin adayı Ömer Vargün’e verilecek.

Dağpınar halkı üç gündür belediyenin önünde nöbet tutuyor.  

YSK’nın seçimi yenilemesi gerektiğini söyleyen yurttaşlar, aksi durumda Dağpınar Belediyesi önünde başlattıkları nöbet eylemine devam edeceklerini söylüyor.

EŞBAŞKAN SUBAŞI: AKP, ZORBALIKLA HİLEYLE ALAMADIĞI SEÇİMİ KANUNSUZLUKLA ALMAYA ÇALIŞIYOR

3 gündür Dağpınar Belediyesi önünde nöbet tutan Dağpınar Belediye Eşbaşkanı Münevver Subaşı, YSK’nın KHK’dan ihraç edilen seçilmişlere yönelik kararını ‘zulüm’ olarak nitelendiriyor.

Subaşı, “Eşbaşkanımız Abububekir Erkmen’in KHK’dan ihraç edilmesi suçlu olduğunu anlamına gelmez. KHK’lı olması zaten başlı başına bir kanunsuzluk bir zulümdür. Kazandığımız seçimi AKP, 31 Mart’ta zorbalıkla hileyle alamadığı gibi bu hukuksuzluğu uygun gördü bize. Mevcut iktidarın keyfi uygulamalarına isyan ediyoruz. Bu gidişe ‘dur’ demenin zamanı gelmiştir” dedi.

‘HÜKÜMET BURADA DİRENÇ ÖLÇMEKTEDİR’

 YSK’nın KHK’li başkanlara yönelik kararını değerlendiren Avukat Bişar Alınak, hükümetin büyükşehirlerdeki hukuksuzluğa zemin hazırladığı görüşünde.

 “Algı yönetmekte usta olan bu hükümet hukuk alanında da manipülasyon yaparak, halkın iradesini gasp ederek kayyum sistemini devam ettirme niyetindedir. Ancak burada direnç ölçülmektedir” ifadelerini kullanan Alınak, “YSK'nın kararı KHK hukuksuzluklarının doğurduğu bir sonuçtur. KHK’lilere yasayla bile yapılmayan düzenlemeler gerçekleştirilmeye çalışılıyor. Yasama ve yargı organlarını hiçleştiren KHK’ler hukuksuzluğun keyfiliğin diğer adıdır. Halk temsilcisini seçmiş fakat bu iradesi yok sayılmakta. Hem de YSK eliyle hukuki bir engel varmış gibi gösterilmeye çalışılıyor. Algı yönetmekte usta olan bu hükümet hukuk alanında da manipülasyon yaparak, halkın iradesini gasp ederek kayyum sistemini devam ettirme niyetindedir. Ancak burada direnç ölçülmektedir. Diğer büyük şehirlerdeki hamle tarzı için ön yoklama yapmaktadırlar. Halkına tuzak kurarak kazanım sağlamak isteyen bu zihniyet tarihin sayfalarında garabet olarak anılacaktır. Aday olmanın serbest olduğu bir düzlemde mazbata verilmemesi tam bir kanunsuzluktur” dedi.

Belediyenin önünde bekleyenler arasında oturan 80 yaşındaki Raziye  Erkmen, açlık grevine gireceğini söylüyor.

raziye-erkmen.jpeg

Raziye Erkmen, “ Biz kazandık.  Bizim elimizden almaya çalışıyorlar. Bu haksızlıktır, bu Allahın işi değil kulların işidir.

‘İRADEMİZİ HİÇ KİMSEYE TESLİM ETMEYECEĞİZ’

YSK’nın kararına tepki göstere başka bir yurttaş ise, “ Kendi mücadelemizle inanarak büyük bir farkla kazandık bu seçimi. İrademizi hiç kimseye teslim etmeyeceğiz, bir yılda sürse nöbete devam edeceğiz. Bu Belediye bizimdir, burada kalacağız sonuna kadar. HDP 1100 oy aldı, 1100 kişi burada direneceğiz” dedi.

Nöbetteki yurttaşlardan bir kadın ise, yaşananları zorbalık olarak değerlendirdi. Bu zorbalığa, bu zulme karşı demokratik hakkımızı kullanacağız. Halkın iradesine saygı duyulsun” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler