TÜİK ve ENAG Enflasyon Rakamlarını Açıkladı

TÜİK ve ENAG Enflasyon Rakamlarını Açıkladı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) enflasyon verilerini yayımladı.

A+A-

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) enflasyon verilerini yayımladı.

PolitiKARS’ın ajanslardan derlediği bilgilere göre; TÜİK’in verilerine göre; tüketici fiyatları bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 57,68 arttı. Bu rakam son 11 ayın en düşük seviyesi olarak kaydedildi. TÜİK, aylık enflasyonu ise yüzde 6,65 olarak açıkladı.

TÜİK

TÜİK’in açıkladığı verilere göre yıllık bazda en az artış gösteren ana grup yüzde 24,24 ile giyim ve ayakkabı oldu. Buna karşılık artışın en yüksek olduğu ana grup da yüzde 77,22 ile sağlık oldu.

Aylık bazdaysa en az artış gösteren ana grup yüzde -1,53 ile giyim ve ayakkabı oldu. Buna karşılık, artışın en yüksek olduğu ana grup ise yüzde 18,35 ile sağlık oldu.

TÜİK, 4 Haziran 2022’de yayımladığı verilerle birlikte açıklamayı bıraktığı madde sepeti listesini bu ayda da yayımlamadı. Bunun yerine harcama grubu istatistikleri yayımlayan TÜİK’e göre endekste kapsanan 143 temel başlıktan 12 temel başlığın endeksinde düşüş gerçekleşirken, 2 temel başlığın endeksinde değişim olmadı. 129 temel başlığın endeksinde ise artış gerçekleşti.

ENAG 

Akademisyenlerin ve ekonomistlerin bağımsız biçimde oluşturduğu ENAG aylık enflasyonu yüzde 9,26 olarak verdi. Yıllık enflasyon için de “yüzde 121,62” dedi.

ENAG verilerine göre Ocak’ta en az aylık artışın yüzde 1,79 ile sağlık, en fazla yükselişin ise yüzde 17,69 ile ev eşyası grubunda gerçekleştiğini belirtti. ENAG verilerinde diğer grup enflasyonları şöyle:

  • Çeşitli mal ve hizmetler: % 2,86
  • Lokanta ve oteller: % 15,31
  • Eğlence ve kültür: % 2,33
  • Haberleşme: % 1,87
  • Ulaştırma: % 5,48
  • Konut: % 1,94
  • Giyim ve ayakkabı: % 12,65
  • Gıda ve alkolsüz içecekler: % 8,31

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.