1. HABERLER

  2. KARS HABERLERİ

  3. KARS

  4. Ali Uçum 'Kars 36 Spor'daki Görevini Bıraktı
Özdemir, Engelli Dernekleri Başkanlarıyla Buluştu

Özdemir, Engelli Dernekleri Başkanlarıyla Buluştu

Vali Günay Özdemir, 14 Mayıs Engelliler ile Empati Günü’nde Türkiye’nin her ilinden engellilerle bir araya gelerek empati kuracaklarını belirtti.

A+A-

Vali Günay Özdemir, 14 Mayıs Engelliler ile Empati Günü’nde Türkiye’nin her ilinden engellilerle bir araya gelerek empati kuracaklarını belirtti.

Kars Valisi Günay Özdemir, Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü koordinesinde gerçekleştirilecek 14 Mayıs Engelliler ile Empati Günü programı öncesinde Dolunay Derneği Başkanı Bahattin Şeker, Engelliler Birim Başkanı Faruk Ocak ve gazetecilerle bir araya geldi.

Her yıl ülke genelinde 10 -16 Mayıs tarihleri arasında engelliler haftasında çeşitli sivil toplum örgütleri ve ilgili devlet kurumlarının çeşitli etkinlikler yaptığını ifade eden Vali Özdemir, Kars’ta her 14 Mayıs’ta Engeliler ile Empati Günü ilan ederek, bu günü tüm dünyada Kars’tan başlatmak istediklerini söyledi.

Günay Özdemir, “Her yıl bütün ülkemizde ve dünyada bu anlamda bir farkındalık oluşturmak istiyoruz. Bu önemli günü, özellikle Ani’den başlatmayı düşünüyoruz. Çünkü Ani geçmişte 20 civarından medeniyetlerin kurulduğu bir mekan ve biz bu medeniyetlerin kurulduğu Ani’den, tüm dünyaya engelliler adına seslenmek istiyoruz. Ani, aynı zamanda tarihi İpek Yolu’nun geçtiği bir mekandır. Biz İpek Yolu üzerinden de bütün dünyaya bu şekil de ulaşmayı düşünüyoruz. Böylece Ani’den Dünya’ya bir pencere açılacak” dedi.

Vali Özdemir, “Yıllardır ülke genelinde, ‘Edirne’den Kars’a” veya “Edirne’den Ardahan’a” şeklinde bir ifadeler kullanılır. Biz bu ifadeyi bundan sonra ‘Kars’tan Edirne’ye, Kars’tan Londra’ya, Kars’tan Pekin’e” şeklinde İpek Yolu üzerinden bu anlayışımızı bu farkında lığımızı geliştirmek istiyoruz. Onun için sivil tolum örgütlerimiz ile birlikte böylesine önemli bir gün yaparak Kars’tan Dünya’ya yaymak istedik. Bu konuda, Türkiye’deki ve dünyadaki bütün sivil toplum örgütlerini bu konuya gönül veren bütün engellilerle ilgili, engellerle beraber sosyal sorumluğunu yerine getiren, bütün vatandaşlarımızı 14 Mayıs’ta Kars’a bekliyoruz ve davet ediyoruz” diye konuştu.

Dolunay Derneği Engelliler Birim Başkanı Faruk Ocak ta, dünyayı yönetenlerin artık engellileri görmeleri gerektiğini, engellilerin sorunlarının ortadan kalkması durumunda, dünyaya barış, huzur ve mutluluğun geleceğini belirtti.

Faruk Ocak,“Sayın Valimizin bizlere gösterdiği ilgi ve anlayıştan dolayı sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Sayın Valimiz, toplumda engellilerin sorunları için farkındalık oluşturmak adına bizlere destek verdi. Her zaman dediğimiz gibi dünyada engelli konusu sona erdiği zaman barış, mutluluk ve huzur da gelir. Bu nedenle dünyayı yöneten insanların artık bizleri görmesi ve bütün insanların huzur bulması için hiç kimsenin göz önüne almadığı, her kesin unuttuğu, her kesin acıyarak baktığı biz engellilerin sorunlarını anlamak için bizlerle beraber yaşamayı hissedebilmeleri için böyle bir farkındalık oluşturacağız. Ve biz diyoruz ki dünyada silahlar sussun ve her kes insanca yaşamaya başlasın. Bütün engelli dünyasını 14 Mayıs’ta Ani Ören Yerine bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Kars Valisi Günay Özdemir, daha sonra engelliler dernekleri üyeleri ile engellilerin yaşadıkları sorunları ve çözüm noktalarını tartıştı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.