1. HABERLER

  2. KARS HABERLERİ

  3. KARS MANŞET

  4. Mültecilere Iğdır’da Kamp Kurulacak
Mültecilere Iğdır’da Kamp Kurulacak

Mültecilere Iğdır’da Kamp Kurulacak

Türkiye’ye giriş yapan çoğunluğu Afganistan uyruklu binlerce kaçak göçmen için Iğdır’da kamp kurulacak.

A+A-

Son aylarda yasadışı yollarla Türkiye’ye giriş yapan çoğunluğu Afganistan uyruklu binlerce kaçak göçmen için Iğdır’da kamp kurulacak.

Moğolistan ve Afganistan temaslarını tamamlayan Başbakan Binali Yıldırım, dönüş yolunda gazetecilere açıklamada bulunarak Iğdır’a bir kamp kurulacağını belirtti.

Yıldırım, şunları söyledi: "İran üzerinden gelenler için Iğdır’da kamp kuracağız. Doğu sınırlarından giriş yapan 50 bini Afgan 146 bin mülteci Afganistan terörün bitirilmesi konusunda kapsamlı ve kararlı bir politika uygulamaya başladı. Çok operasyon yapıyor. Bu da göçü tetikliyor. Çok da seçici olmuyorlar. Ama biz gelenlerden terörle ilgili olanlarını geri gönderiyoruz. Gitmeyenlerin hayatlarının daha düzgün olması için tedbir alıyoruz. Iğdır’da bir kamp kuracağız. Çalışmasını başlattık. İran üzerinden gelenlerin barınacağı bir kamp. Burada ciddi ihtiyaç var.”

“17 bin kaçak göçmen yakalandı”

İran sınırında bekleyen 1,5 milyon göçmen, sınır hattında yapımı devam eden güvenlik duvarı bitmeden Türkiye’ye geçiş yapmaya çalışıyor. Kaçak göçmenlerin umuda yolculuğu bazen mutlu sonla çoğunluğu da hüsranla sona eriyor.

Afganistan ve Pakistan başta olmak üzere ülkelerindeki işsizlik ve terör olayları sebebiyle umut olarak gördükleri Türkiye’ye gelen ve son günlerde yoğunlaştıkları bölge illerinde yakalanan kaçak göçmen sayısı son üç ayda 17 bine ulaştı. İran sınırında bekleyen 1,5 milyon göçmenin, Ağrı ve Iğdır sınır hattında yapımı devam eden güvenlik duvarı bitmeden Türkiye’ye geçiş yapmaya çalıştıkları belirtildi. Kaçak göçmenlerin umuda yolculuğu bazen mutlu sonla çoğunluğu da hüsranla sona eriyor.

"24 saat içerisinde 691 Afganlı 3 uçakla geri gönderildi”

Ülkelerindeki iç savaş ve ekonomik problemler nedeniyle İran sınırından Türkiye’ye giriş yapan binlerce kaçak göçmenden 691 Afganlı, Erzurum hava limanından 24 saat içerisinde3 uçakla geri gönderildi.

Mültecilere Iğdır’da Kamp Kurulacak

Mültecilere Iğdır’da Kamp Kurulacak

Mültecilere Iğdır’da Kamp Kurulacak

Mültecilere Iğdır’da Kamp Kurulacak

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.