1. HABERLER

  2. KARS HABERLERİ

  3. KARS

  4. Başarılı Sporcular Ödüllendirildi
Minik Tilkiler, Doğal Yaşamlarına Kavuştu

Minik Tilkiler, Doğal Yaşamlarına Kavuştu

Kars'ta, doğduktan kısa süre sonra anneleri tarafından terk edilen ve ölmek üzere bulunan 2 tilki yavrusu, doğal yaşam alanlarına bırakıldı.

A+A-

Kars'ta, doğduktan kısa süre sonra anneleri tarafından terk edilen ve ölmek üzere bulunan 2 tilki yavrusu, doğal yaşam alanlarına bırakıldı.

Kars Orman ve Su İşleri İl Müdürü Murat Doğanay, yaptığı açıklamada, Mart 2016'da ilçenin Soğuksu bölgesinde annelerince terk edilen yeni doğmuş, henüz gözleri açılmamış ve ölmek üzere olan 2 yavru tilkinin bulunarak koruma altına alındığını anımsattı.

Minik tilkilerin söz konusu tarihten itibaren Kafkas Üniversitesi Yaban Hayatı Rehabilitasyon ve Kurtarma Merkezinde bakım ve rehabilitasyonunun yapıldığını anlatan Doğanay, şunları ifade etti: 

"Bitkin haldeki yavru tilkiler Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü ekiplerince bölgeden alınarak Kafkas Üniversitesi Yaban Hayatı Koruma ve Rehabilitasyon Merkezine götürülmüştü. Burada yaklaşık 6 ay süreyle tilkilerin bakımı, tedavisi yapıldı. Adapte süreci başladığı için kendi yaşam alanları olan ormanlık alana getirerek bıraktık. ÖzellikleSarıkamış Soğuksu Tabiat Parkı'na getirdik ki 1-2 günde doğaya adaptasyon sağlasınlar."

tilki.jpg

Doğanay, yaban hayatının orman varlığı kadar önemli olduğunu dile getirerek, "Ormanların ekosistemini sürdürülebilir tutmak için yaban hayatı da orman varlığı kadar önemlidir. Ormanlık bölgeyi korumak gibi yaban hayatının devamını sağlamak da bizim asli görevimiz. Bu yönüyle bakıldığında yavru tilkileri doğaya salmamız bunu ispatlamış durumdadır." diye konuştu.

Görevlilerce bir kafes içerisinde, Soğuksu Tabiat Parkı'na getirilerek doğal yaşam alanlarına bırakılan yavru tilkiler, kısa sürede ormanlık alana girerek gözden kayboldu.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.