Merkez Bankası'nda Görev Değişikliği

Merkez Bankası'nda Görev Değişikliği

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya görevinden alındı. Yerine yardımcısı Murat Uysal atandı.

A+A-

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya görevinden alındı. Yerine yardımcısı Murat Uysal atandı.

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, Cumhurbaşkanlığı kararıyla görevinden alınıp, yerine yardımcısı Murat Uysal getirildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan atama kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal, atamanın ardından yayımladığı açıklamada,"Fiyat istikrarını sağlamaya odaklı para politikası araçlarını bağımsız şekilde uygulamaya devam edeceğim. Uygulanacak politikalar ile ilgili iletişim kanallarını en üst düzeyde kullanacağım" dedi.

Murat Uysal, 9 Haziran 2016 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı’na atanmış ve o tarihten bu yana Başkan Yardımcılığı görevini sürdürmekteydi.

MURAT UYSAL KİMDİR?

1971 yılında İstanbul'da doğan Murat Uysal, Galatasaray Lisesi'nin ardından İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi (İngilizce) İktisat Bölümünden mezun oldu.

Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü Bankacılık Anabilim dalında yüksek lisans yaptı.Meslek hayatına 1998 yılında bankacılık sektöründe başlayan Uysal, 2007-2011 tarihleri arasında Türkiye Halk Bankasında Para ve Sermaye Piyasaları Daire Başkanı olarak görev yaptı.

2011 yılı Kasım ayından itibaren de Türkiye Halk Bankasında Hazine Yönetimi'nden sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürüttü. Eş zamanlı olarak, 2008-2010 yılları arasında Halk Yatırım A.Ş. Denetim Kurulu üyesi, 2011 yılında Halk Portföy A.Ş. Yönetim Kurulu üyesi, 2012-2014 yılları arasında Halk Portföy A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı, Nisan 2015 - Nisan 2016 tarihleri arasında Halk Leasing Finansal Kiralama A.Ş. Yönetim Kurulu üyesi görevlerini yürüttü. 2014 yılı Mart ayından itibaren ise Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdürdü.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.