KAÜ’de 27 Personel Görevden Uzaklaştırıldı

KAÜ’de 27 Personel Görevden Uzaklaştırıldı

KAÜ Rektörü Prof. Dr. Sami Özcan, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) ile ilişkili olarak yapılan soruşturma çerçevesinde 27 personelin görevden alındığını açıkladı.

A+A-

Kars Kafkas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sami Özcan, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) ile ilişkili olarak yapılan soruşturma çerçevesinde 27 personelin görevden uzaklaştırıldığını açıkladı.

Kars Kafkas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sami Özcan, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) ile ilişkili olarak yapılan soruşturma çerçevesinde KAÜ bünyesinde görevden uzaklaştırmalar yapıldığını belirtti. Rektör Prof. Dr. Özcan, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti içerisinde yapılanan Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) ile bağlantılı ve 23 Temmuz 2016 tarihli ve 29779 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren “Olağanüstü Hal Kapsamında Alınan Tedbirlere İlişkin Kanun Hükmünde Kararname” uyarınca terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin Milli Güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı olduğu değerlendirilerek kapatılan Kurum ve Kuruluşlar ile bağlantılı olan veya terör örgütünün sosyal medya üzerinden propagandasını yapmak, terör örgütüne finansal destek sağlamak veya doğrudan ya da dolaylı olarak yardımda bulunmak suretiyle işbirliği içerisinde oldukları yönünde kuvvetli suç şüphesi bulunduğu değerlendirilen 27 Üniversite personeli ile ilgili olarak 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun 53/a maddesi uyarınca disiplin soruşturması açılmış olup, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 137. maddesi uyarınca Görevden Uzaklaştırma tedbiri alınmıştır. Ayrıca Üniversitemiz personellerinden bu zamana kadar 18.07.2016 tarihinde hakkında soruşturma açıp görevden uzaklaştırma tedbiri aldığımız bir personelimiz adli mercilerce gözaltına alınmıştır” dedi.

Rektör Prof. Dr. Sami Özcan, “Devletimizin ilgili Kurumları ile işbirliği ve koordineli şekilde yürütmekte olduğumuz çalışmalarımız devam etmekte olup, bu bağlamda Türkiye Cumhuriyeti Devleti içerisinde yapılanan Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) ile bağlantısı tespit edilen personellerimizle ilgili soruşturma açılacak ve görevden uzaklaştırma tedbiri alınacaktır” diye konuştu.

Rektör Prof. Dr. Özcan, haklarında disiplin soruşturması açılan ve görevden uzaklaştırma tedbiri alınan personelle ilgili soruşturma sürecinin hukuk çerçevesinde ve objektif bir şekilde yürütüleceğini sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.