1. HABERLER

  2. KARS HABERLERİ

  3. KARS

  4. 30 Ekim Ortaokulu Yıkılacak!
Kars’ta Lider Çocuklar Tarımla Buluşuyor

Kars’ta Lider Çocuklar Tarımla Buluşuyor

“Lider Çocuk Tarım Kampı" projesi kapsamında Kars’ta uygulamasıyla öğrenciler kampa alındı.

A+A-

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca, “Lider Çocuk Tarım Kampı” projesi kapsamında ilköğretim 4. Sınıf öğrencilerine doğa bilinci ve çevre farkındalığı kazandırmak, tarladan sofraya gıda üretim teknolojileri ve gıda güvenirliği hakkında bilgiler verildi.

“Lider Çocuk Tarım Kampı" projesi kapsamında Kars’ta uygulamasıyla öğrencşiler kampa alındı. Üç gün devam edecek kampta planlanan program çerçevesinde ilk olarak İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü personeli ile tanışma “Bakliyat nedir? Neden Önemli?” konulu Sinevizyon Gösterisi, Müze Ziyareti, Sera gezisi ve hayvan işletmesi faaliyetleri gerçekleştirildi..

Yapılan etkinliklerde uygulama alanlarında konu uzmanlarınca bilgilendirmeler yapıldı. 2016 yılının Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü tarafından "Uluslararası Bakliyat Yılı" olarak ilan edilmesi sebebiyle Kars’ta kamp uygulamasına katılan öğrencilerin bakliyat bilincini yükselterek bakliyatın sağlık ve beslenmedeki önemini vurgulamak, çevresel sürdürülebilirliğin de sağlanmasına yardımcı olmak amacıyla bu konuda eğitimler verilerek "Tarımda ve Beslenmede Bakliyatların Önemi" anlatıldı.

Düzenlenen kamp ile ilgili açıklamada bulunan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü dr. Hüseyin Düzgün, “Öğrencilerimize kampın süreceği 3 gün boyunca tarım ile ilgi genel bilgilerin yanı sıra gıda güvenliğinden doğa bilincine kadar farklı üretim tekniklerini anlatılıyor. Bu konuların yanında kampta birde bilinçli tüketici ve çevre bilincine dayalı bir eğitim oluyor” dedi.

Kars’tan çeşitli okullardan toplam 20 öğrencinin kampa katıldığını ifade eden Düzgün, “Öğrencilerimiz ilk etapta bakliyatın önemini anlatan sinevizyon gösterisi izletildi. İzleyen günlerde sahaya çıkarılan öğrencilerimiz ile müze ziyareti ve sera gezileri gerçekleştirildi. Yapılan etkinlikler çerçevesinde çocuklarımız tarım ve hayvancılığı yakından tanıyarak, sektör hakkında daha geniş bilgi sahi olup, yapılan uygulamalı eğitim ve teknik geziler sayesinde, yedikleri gıdaların ve çevrelerindeki birçok şeyin daha bilinçli olarak farkına varacaklardır. Bu proje sayesinde çocuklarımız geleceğe daha iyi hazırlanma fırsatı bulacaktır” diye konuştu.

Öte yandan 3 gün sürecek olan “Lider Çocuk Tarım Kampı” programının son gününde kampa katılan öğrencilere sertifika verilecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.