1. HABERLER

  2. KARS HABERLERİ

  3. KARS

  4. Mahkumların Yaptığı Eserler Sergilendi
Kars’ta Kursiyerler Sertifikalarını Aldı

Kars’ta Kursiyerler Sertifikalarını Aldı

Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri (UMEM) Projesi kapsamına açılan Sekreterlik mesleğinde başarılı 25 kursiyere sertifikaları; Kars Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı’nda düzenlenen törenle verildi.

A+A-

Kars Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü’nce Finanse edilen İşsizlere meslek ve firmalara nitelikli eleman kazandırılması, İstihdam sorununa çözüm bulunmasını amaçlayan Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri (UMEM) Projesi kapsamına açılan Sekreterlik mesleğinde başarılı 25 kursiyere sertifikaları; Kars Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı’nda düzenlenen törenle verildi.

Sertifika törenine UMEM Kurs yönetiminde yer alan Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreter Ali Ekber Turan, Kars Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü’nden Muhasebeci V. Levent Akkoçan, Kars Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Müdürü Kadir İnan Bilgir ve G.A.M.P. Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü İshak Tepebaş ve Ticaret Borsası’ndan Adem Moco katıldı.

UMEM kapsamında Sekreterlik mesleğinde açılan ve 20 gün süren eğitimi tamamlayan kursiyerler Günarhan Kırtasiye ve Sensör Tic., Erdağı Mimarlık San.Tic.Ltd.Şti., Rehber Kalemler Eğitim Araştırma Kült. ve Yardımlaşma Derneği, Avukat Aytaç Gökçek Erdağı, Avukat Bülent Özmen, Avukat Sinan Erdağı, Yardımcı İnş.Taah. Onur Alp, Rehber Kalemler Eğitim Araştırma Kült. ve Yardımlaşma Derneği, Yalçın Eczanesi, Oruçoğlu Madencilik Gıda İnş.San.Tic..Ltd. Şti., Yapınoğulları Emlak ve Canlar Temizlik İnş.San.Tic. Ltd.Şti. firmalarında 140 gün süreyle İşbaşı Eğitimi Programına devam etmekte. Proje sonunda işverinlerce istihdam edecek olan işyerleri bu sayede yetişmiş kalifiye eleman ihtiyacını da karşılamış olacak.

Ayrıca Kars Merkezde bulunan Sigorta Acentelerine Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı’nda Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri (UMEM) Projesi tanıtımı yapıldı.

KISACA UMEM BECERİ’10 TANIYALIM…

Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri (UMEM)

Beceri’10 Projesi Nedir?

İstihdam sorunun altında yatan en önemli nedenlerden biri de ’’mesleksizlik’’dir. Türkiye’de vasıfsız işgücü fazlalığı olduğu görülmekte diğer yandan firmalar da kaliteli eleman bulma sıkıntısı çekmektedir.

Bu kapsamda işgücü piyasasında arz talep uyuşmazlıklarından kaynaklanan işsizliğe çözüm getirmek amacıyla “Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri (UMEM) Beceri’10 Projesi” başlatılmıştır.

Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri (UMEM) Beceri’10 Projesi, bir beceri kazandırma ve iş edindirme seferberliğidir.

UMEM Beceri’10 Projesinin Amaçları

İŞKUR tarafından yürütülmekte olan meslek edindirme faaliyetlerinin ve özellikle de teknik alanlardaki mesleki eğitimin etkinlik ve verimliliğinin artırılması ve işgücü piyasasının ihtiyaçları ile uyumlu hale getirilmesine yönelik bir sistemin ortaya konulması, İşsizlere yönelik temel mesleki eğitim, mesleki gelişim ve meslekte yenileme eğitimlerinin verilmesi, başarılı kursiyerlerin İşbaşı Eğitimleri verilmesi yerleştirilmesi ve son aşama olarak da başarılı İşbaşı Eğitimi (Staj) gören kursiyerlerin istihdamının sağlanması, İŞKUR tarafından yürütülen mesleki eğitim hizmetlerine olan farkındalığın artırılması,

FİRMALAR İÇİN UMEM Beceri’10

UMEM Beceri’10 ile Firmalar

İhtiyaç duyduğu mesleklerde kursların açılmasını sağlayacak,

Bu meslek kurslarında eğitim görenlere hiçbir mali yükümlülük altına girmeden staj imkânı sağlayacak, İşe almayı düşündüğü kişiyi iş başında görme imkânı elde edecek, Bu meslek kurslarında yetişen elemanları istihdam etmekle, hem nitelikli elemanlara kavuşacak hem de istihdam teşviklerinden yararlanacaktır.

Projede NASIL yer alabilirim?

Kars Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığına direkt başvurabilirsiniz.

İŞ ARAYANLAR İÇİN UMEM Beceri’10

UMEM meslek kursları iş sahibi yapıyor

Toplam 160 gün sürecek teorik ve pratik eğitimlerle hem bir meslek edinecek, hem de teorik eğitimlerinde günlük 25,00 TL, pratik İşbaşı Eğitimi (Staj) eğitimlerinde günlük 50,00 TL alacaklardır.

Meslek kursları süresince, İş Kazası ve Meslek Hastalığı Sigortası ve Genel Sağlık Sigortasından faydalanacaktır.

Bu eğitimler sonucunda UMEM meslek kurslarından başarılı olanlar, işe girme şansı elde edecektir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.