1. HABERLER

  2. KARS HABERLERİ

  3. KARS

  4. Kars Şeker Fabrikası’nda Görev Değişimi
Kars'ta 'Darbeye Karşı Demokratik Halk Buluşması'

Kars'ta 'Darbeye Karşı Demokratik Halk Buluşması'

Kars’ta dokunulmazlıkların kaldırılmasına karşı, "Darbeye Karşı Demokratik Halk Buluşması" sloganıyla düzenlenen mitinge yüzlerce kişi katıldı.

A+A-

Kars’ta, "Darbeye Karşı Demokratik Halk Buluşması" sloganıyla bir araya gelen yüzlerce kişi saray darbesine karşı, "direniş" mesajı verdi. Mitingde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, "Bir parça olsun, bir parça güçten düşmeyeceğiz. Daha büyük kazanmadan asla ve asla vazgeçmeyeceğiz. 100-120 milletvekili ile karşılarına çıkacağız" dedi.
Kars’ta dokunulmazlıkların kaldırılmasına karşı, "Darbeye Karşı Demokratik Halk Buluşması" sloganıyla düzenlenen mitinge yüzlerce kişi katıldı. HDP ve DBP il binaları önünde düzenlenen buluşmaya HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, DTK Eşbaşkanı Leyla Güven, HDK Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit, HDP milletvekilleri Ayhan Bilgen, Mehmet Ali Aslan ve Pervin Buldan, HDP ve DBP il, ilçe eşbaşkanları ile yöneticilerinin yanı sıra yüzlerce yurttaş katıldı. "Vekilime ve irademe dokunma" pankartları ve HDP bayrakları ile süslenen miting alanına gelen yurttaşlar, "Vekilime dokunma", "İrademe dokunma" yazılı tişörtler giydi. Alanın etrafı zırhlı araçlar ve yüzlerce polis tarafından ablukaya alınırken, Ardahan ve Kars’ın Susuz ilçesinden gelen yurttaşlar ise zırhlı araçlarla yolu kapatan polisler tarafından kente girişleri engellendi.

"Bıji serok Apo", "Şehit namirin", "Siyasi tutsaklar onurumuzdur", Her yer Meclis her yer direniş" sloganlarının yükseldiği mitingde ilk olarak HDK Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit konuştu. Konuşmasına halkı selamlayarak başlayan Koçyiğit, güçlerini ve örgütlü duruşlarını yasaklara ve katliamlara rağmen halktan aldıklarını söyledi. Türkiye büyük Millet Meclisi'nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla fes edildiğini söyleyen Koçyiğit, "Bugün işlevsiz olan bir Meclis, hükümet ve başbakan var bu ülkede. Cumhurbaşkanı bir gece bu ülkede bir darbe yaptı. Seçilmiş başbakanı görevden aldı. Sanki bir özgür irade varmış gibi kongreye gittiler. Bunu bize utanmadan, sıkılmadan demokrasi olarak sunulmaya çalışılıyorlar. Bu ülkede anayasa ihlal edilmiştir. Meclis feshedilmiştir" dedi.
HDP'yi linç yoluyla Meclis'ten çıkarılmaya çalışıldığını belirten Koçyiğit, "Sur'da Cizre'de, Nusaybin'de yaptıkları yetmiyormuş gibi, bugün de Kürt sorunu çözme irademize darbe vurmaya çalışıyorlar. Buna izin vermeyeceğiz. Her bir vekili irademiz olduğu oy attığımız vekilin arkasındayız. Hep beraber haykırıyoruz. HDP'ye dokunmak irademe dokunmaktır. Siz dik durdukça savaş cephesi dağılacaktır" diye konuştu.
'Halkın iradesini teslim almaya çalışanlar tarihin karanlığına gömüldüler'
Koçyiğit'in ardından HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ konuştu. DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek'in tutuklanmasına değinen Yüksekdağ, "Siyasi soykırım operasyonları kapsamında yöneticililerimiz, çalışanlarımız kimi buluyorlarsa tutukluyorlar. Bizler siyasi tutsakları, 4 duvar arasında direnenleri buradan selamlıyoruz. Emin olsunlar ki ister dışarıda ister içerde olalım, hangi zulümle karşı karşıya kalırsak kalalım, dik duruşumuzdan ve mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz. Korkmuyoruz. Daha önce defalarca bu halkın iradesini teslim almaya çalışanlar tarihin karanlığına gömüldüler. O yüzden kokuyorlar yüzümüze bakmaya korkuyorlar. Yüzümüze her baktıklarında kendi sefaletlerini görüyorlar. Bizler onların yüzüne baktığımızda korkuyorlar" dedi.
'HDP direnen tek partidir'
Darbeye karşı halk buluşmalarına yönelik gerçekleştirilen saldırıyı hatırlatan Yüksekdağ, "Birçok yerde halk buluşmalarımıza saldırdılar. Halkımız siyasi iradesine sahip çıkmaya devam edecek. Silahlarla üstümüze geldiler ama kar etmedi. Onlar bu zulme karşı çıkmanın ne demek olduğunu bilmezler. Halkın alın teri ile kazancının ne demek olduğunu bilmezler. Onları tek anladığı hırsızlıktır. Bu dünyada da diğer dünyada da halk olarak hakkımızı onlara helal etmeyeceğiz. HDP halkın sesi soluğu ve sözüdür. HDP bu kadar kötülüğün karşısında direnen tek partidir. Bu kadar ahlaksızlığın ve adaletsizliğin olduğu coğrafyada hiçbir zulüm karşısında asla geri adım atmadık. Kazandığımız hiçbir şeyi saray saltanatı gibi kolay elde etmedik" diye konuştu.
'Bu insanlık ve demokrasi mücadelesidir'
AKP'nin her geçen gün daha da zalimleştiğini belirten Yüksekdağ, Türkiye'nin geleceğine darbe vurulduğunu söyleyerek, "Bizler bu siyaset karşısında halkımızın öz gücüyle direne direne kazandık. Bütün seçilmiş halk temsilcileri olarak bu halk iradesinin ürünüdür. Bu direnişi en üçlü şekilde savunmanın zamanıdır. Direne direne kazanıp, direne direne savunacağız. Bugün tüm Türkiye halklarını, mazlumdan yana olanları mücadeleye davet ediyoruz. Bu insanlık ve demokrasi mücadelesidir" dedi.
'Bir parça olsun güçten düşmeyeceğiz'
Konuşmasını, "Sözümüz sesimiz yasaklanırken, yürümenin ve haykırmanın ne demek olduğunu bizler çok iyi biliyoruz" diyerek sürdüren Yüksekdağ, "Bir parça olsun, bir parça güçten düşmeyeceğiz. Daha büyük kazanmadan asla ve asla vazgeçmeyeceğiz. 100- 120 milletvekili ile karşılarına çıkacağız" dedi.
'Artık Türkiye'de muhalefet yapacak tek parti HDP'dir'
HDP'ye demokratik siyaset öğütleri veren AKP'yi eleştiren Yüksekdağ, şöyle devam etti: "Bize demokratik yollarda siyaset yapın diyenler demokratik siyasetle kazandıklarımıza tahammül edemiyor. Türkiye halklarını Kürtleri, Alevileri, kadınları, gençleri, Azerileri bir çatı altında buluşturduk. Demokratik siyaset yapmamızı istemeyenler HDP'yi meclisin dışına çıkarmaya çalışıyor. Bizler demokratik direnişi devam ettireceğiz. Mücadelemizi etkisiz hale getirmeyi asla başaramayacaklar. Biz tek bir siyasi parti olabiliriz ama bir orman gibi kalabalığız. Başkanlık rejimini kendi kafasına göre her türlü hukuk kuralını çiğneyerek yaşama geçirmeye çalışıyor. Muhalefet kuru kalabalıktan başka lafa kalabalığından başka hiçbir şeye yaramıyor. Artık Türkiye'de muhalefet yapacak tek parti HDP'dir."
Heyet ardından halk buluşmasının diğer adresi olan Digor'a geçti.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.