Kars’ta Damızlık Boğa Dağıtımı Devam Ediyor

Kars’ta Damızlık Boğa Dağıtımı Devam Ediyor

Gıda, tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca yürütülmekte olan DAP Projeleri kapsamında yüzde 80 hibeli destekle damızlık boğaların Kars’ta dağıtımları devam ediyor.

A+A-

Bölgesel gelişmişlik farklarının azaltılması, hayvansal üretimde verimlilik ve kalitenin artırılması amacıyla Gıda, tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca yürütülmekte olan DAP Projeleri kapsamında yüzde 80 hibeli destekle damızlık boğaların Kars’ta dağıtımları devam ediyor.

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Dr. Hüseyin Düzgün, “Bakanlığımız tarafından sertifikalı ve hastalıktan ari boğaların seçilerek dağıtıldığı süreç peyder pey devam etmektedir. 3 yıl içerisinde istekli olan ve durumu olan vatandaşlarımıza imkanlar ölçüsünde, bütçe ölçüsünde dağıtmaya çalışıp, peyder pey dağıtımını yapacağız. Bu kaliteli ırkı güzelleştirip daha kaliteli bir ırk elde etmeye çalışacağız. Bugün Şanlıurfa’daki TİGEM İşletmelerinden getirtilen 84 Simental, 20 Montofon (Brown Swiss) ve 4 Limousin cinsi hayvan dağıtımı gerçekleştirilmiş olup, bu desteklemelerle İlimizdeki hayvan genetik yapısının değiştirilmesi ve kalitelinin artırılması hedeflenmektedir” dedi.

Düzgün, “Bu boğayı alan çiftçilerimizden özellikle şuna dikkat etmelerini istiyorum. Bu ırkları safkan Simental ve Montofon ırklarıyla birleştirmeleri durumunda hayvan ırkını bozduğu gerekçesiyle destekten faydalanamayacaklardır. Bu nedenle melez ya da yerli hayvanlarımızda bu boğaları kullanmaları gerekmektedir. Diğer boğa alan vatandaşlarımızın yaptığı gibi tüm vatandaşlarımızın boğa aldıktan sonra ilk yapacağı iş mutlaka hayvanlarını sigortalatmak olsun ve desteklemeden faydalanabilsin. biz geçen yıldan bu yana talepte bulunan vatandaşlarımıza sırasıyla hayvanlarımızı buldukça teslim ediyoruz” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.