Kars'ta 'Çöp' Meselesi

Kars'ta 'Çöp' Meselesi

Kars Belediyesinin Temizlik İşlerinin özelleşmesi ile birlikte yaşanan şirket değişikliği temizlik personellerini mağdur ederken, Kars halkını da çöp sorunuyla baş başa bıraktı.

A+A-

Kars’ta son günlerde şirket-işçi arasında yaşanan sorun Kars halkını mağdur etti. Başkan Karaçanta, “Çalışmayan çıkarılacak” derken, işçiler ise, “Bize imza sirkülerini vermiyorlar” dedi.

Kars Belediyesinin Temizlik İşlerinin özelleşmesi ile birlikte yaşanan şirket değişikliği temizlik personellerini mağdur ederken, Kars halkını da çöp sorunuyla baş başa bıraktı. Şehir de yaklaşık 4-5 gündür çöpler sağlıklı şekilde toplanmadığı için hem sağlık açısından hem de görsel olarak kirliliğe neden olmakta.

Yaşanan soruna Kars Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta ve belediye birim çalışanları el atarak, yaklaşık 500 personel ile birlikte Kars Temizlik İşleri Müdürlüğü önünden başlayan “Çöp Toplama Kampanyası” şehir merkezi dahil ara sokaklarda da devam etti. Ancak, işe çıkmayan işçiler, kendilerinin işe gittiklerini, fakat imza sirkülerini ve temizlik için gereken araç gereçlerin onlara verilmediğini ileri sürdüler.

KARAÇANTA: “SAPLANTI HALİNE GİRDİLER”

“Her daim sizlerin yanında olacağımı söylememe rağmen ne yazık ki nasıl olduğunu bilmediğim bir saplantı içerisine girdiler” diyen Kars Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta, “Bizler Kars Belediyesi yetkilileri olarak kesinlikle personellerin mağduriyetine yol açacak durumu kabul etmeyeceğimi ve her daim sizlerin yanında olacağımı söylememe rağmen ne yazık ki nasıl olduğunu bilmediğim bir saplantı içerisine girdiler ve çalışmak istemediklerini ifade ettiler.” dedi.

“TEMİZLİK PERSONELİYİZ”

Temizlik İşleri Müdürlüğü önünde toplanma sebebini dile getiren Başkan Karaçanta, “Bizler kaç gündür kimsenin ekmeğiyle oynamamak adına sabırla bekledik. Bunu yaparken de şehirde ciddi anlamda bir temizlik sorunu yaşanmış oldu. Dolayısıyla bugün böyle bir kampanya başlattık ve belediye çalışanları ve yetkilileri olarak gerekirse her birimiz birer temizlik işleri müdürlüğü personeli olarak görev yapmaya hazırız dedik ve arkadaşlarımızla birlikte toplandık. Allah nasip ederse bugün şehrin dört bir yanına yayılarak temizlikle ilgili gerekli çalışmaları yürüteceğiz.  Bu bir temizlik kampanyasıdır. Sizlerin huzurunda tüm çalışan arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

“ÇALIŞMAYANIN ÇIKIŞI VERİLECEK”

Şirketlerinden memnun olmayan işçilere de “Allah akıl fikir versin diyorum” diyen Başkan Karaçanta, “Çalışmak istemeyen insanı zorla çalıştıramayız, 4 gündür sabırla bekliyoruz. Bugün olacak, yarın olacak diye bekliyoruz ama örüyoruz ki sorun bekledikçe büyüyor. Çalışmak istemeyen arkadaşlarımızın çıkışı verilecek, bizimle çalışmak isteyen arkadaşlarımızla yolumuza devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

“SÖZLERLE, SÖZLEŞMELER BİRBİRİNİ TUTMUYOR”

Kars Belediyesi Temizlik İşleri bünyesinde çalışan işçiler adına konuşan temizlik personeli Cemal Şaki, “Biz Şafak Şirketi bünyesinde çalışmak istemiyoruz. Bize vaat edilen sözlerle, sözleşmeler birbirini tutmuyor. Biz bu şartlarla kesinlikle çalışmayacağız. Biz mevcut şirketimizle devam etmek istiyoruz. Bizim önümüze sunulan şartnamede 11 saat çalışma, bin 300 TL ücret, 2 ay sonra çıkarma gibi durum da söz konusu. 4 gündür çalışmıyoruz.” şeklinde konuştu.

“İMZA SÜRKÜLERİNİ BİZE VERMİYORLAR”

Temizlik Personellerinden Turgut İli ise; “Bizler işimizin başındayız, geliyoruz fakat imza sirkülerimizi bize vermiyorlar. Temizlik araç gereçlerimizi bize vermiyorlar. Hiçbir şekilde bizi işe çıkarmıyorlar, biz işimizin başındayız ve çalışmıyoruz demiyoruz ‘Karbiotek’ olarak devam etmek istiyoruz ama ‘Şafak Temizlik’ olarak çalışmıyoruz. Herkesin çoluğu çocuğu var. Biz bu şehri sürekli 60 kişiyle temizledik. 24 tane mahallesi bulunan Kars’ı biz 24 saatte biz tertemiz ederiz. Şehri pırıl pırıl yapmazsak o zaman kendi çıkışımızı kendimiz vermeye hazırız.” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.