Kars’ta Çilek Yetiştiriciliği

Kars’ta Çilek Yetiştiriciliği

Kars'ta 2017 yılında tesis edilen demonstratif amaçlı çilek bahçesi meyvelerini vermeye başladı.

A+A-

Kars'ta yöresel ürünler ve ev yapımı reçel satışı yapan üretici Zeliha Akdemir'in bahçesinde 2017 yılı Nisan ayında tesis edilen demonstratif amaçlı çilek bahçesi meyvelerini vermeye başladı.

İHA'nın haberine göre, Kars Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nce, 2017 yılı ilkbahar döneminde, küçük bir alanda Sweet Charlie ve Sweet Ann nötr gün çeşitlerinden frigo çilek fidesi kullanılarak çilek bahçesi tesis edilen Akdemir, çilek bahçesini büyütmeyi düşünüyor.

Kars Gıda, Tarım ve hayvancılık Müdürlüğü tarafından finanse edilen ve teknik personellerce üretimin bütün aşamaları kontrol edilerek kayıt altına alınan çilek bahçesinden elde edilen ürünler gelecek dönemler için daha büyük alanlarda yetiştiriciliğinin yapılmasına imkan tanıyor.

Modern üretim teknikleri kullanılarak herhangi bir kimyasal ürünün kullanılmadığı çilek bahçesinde geç turfanda şeklinde üretilen çilekler sofralık ve reçel olarak tüketicilere arz edilecek. Çilek yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nce üreticilere teknik destek verilecek.

Kars’ta Çilek Yetiştiriciliği

Kars’ta Çilek Yetiştiriciliği

Kars’ta Çilek Yetiştiriciliği

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.