1. HABERLER

  2. KARS HABERLERİ

  3. KARS

  4. Kars’ın Kurtuluş Bayramı
Kars’ın Kurtuluş Bayramı

Kars’ın Kurtuluş Bayramı

Kars'ın kurtuluşunun 98. yıldönümü düzenlenen törenle kutlandı.

A+A-

Kars'ın kurtuluşunun 98. yıldönümü düzenlenen törenle kutlandı.

Kars Hükümet Konağı önünde düzenlenen tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Tören sırasıyla Valilik, Garnizon Komutanlığı ve Belediye Başkanlığı'nın Atatürk Anıtı'na çelenklerinin konulmasıyla devam etti.

Kars'ın kurtuluşunun 98. Yıldönümü töreninde günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta yaptı.

Başkan Murtaza Karaçanta, "Serhat Şehrimiz Gazi Kars'ımızın düşman işgalinden kurtuluşunun 98.Yıldönümünü kutlamanın gururunu ve sevincini yaşamaktayım. 98 yıl önce bugün "Ya İstiklal Ya ölüm!" vatan evlatlarının ve aynı zamanda aziz şehit kanlarıyla sulanmış, vatan toprağı olan serhat şehrimiz Gazi Kars'ımızın Kurtuluş günüdür. Bugün ben Türk'üm, Türk esir olmaz, ben Türküm, Türk devletsiz olmaz: ben Türk'üm, Türk bayraksız olmaz, ben Türküm, Türk ezansız olmaz, ben Türk'üm, Türk hürriyetsiz olmaz şiarını benimseyen Gazi Kars'ımızın düşman işgalinden kurtuluşunun 98. Yıldönümüdür. Bundan tam 98 yıl önce bugün Gazi Kars'ımız; rus ve ermeni çetecilerinin esaret zincirlerini parçalayarak Türk milletinin ezansız ve bayraksız olamayacağını, hürriyetsiz yaşayamayacağını kazanılan zafer ile tüm dünyaya ilan ettikleri gündür" dedi.

Karaçanta, "Bundan tam 98 yıl önce Kars Kalesine şanlı Türk Bayrağının 34. Alay subaylarından Yüzbaşı Abdurrahman Bey'in " Besleme-i şerif" ile yeniden çekmesiyle Gazi Kars esaret zincirleri kırıp vatan toprağının bir parçası olduğu gündür. Milli mücadele döneminin ilk zaferlerinden olan Karsın düşman işgalinden kurtuluşu Cumhuriyetimizin temellerinin atılmasında ki en büyük etkenlerden birisi olmuştur. Doğu Cephesi Kumandanı Kazim Karabekir Paşa'nın emrindeki kuvvetler 28 Ekim 1920" de Kars'ı kurtarmak için harekete geçmiş ve 9.Kafkas Tümeni" nin şehre girmesiyle, 30 Ekim 1920 de serhat şehrimiz Gazi Kars düşman işgalinden kurtarılmıştır. Tam 43 yıl esareti yaşayan Kars halkı takdire şayandır ki, bu süre içerisinde mücadele ruhundan, milli örf ve adeti ile geleneklerinden hiçbir şey kaybetmemiştir. Bugün dalgalanan Türk Bayrağımızı kalemiz burçlarına 98 yıl önce gönlere çeken yiğit ecdadımız; emanetiniz emin ellerdedir ve bizlere bırakmış olduğunuz mirasın da yılmaz bekçileriyiz. Bağımsızlık ateşini 30 Ekimde yakan hürriyet sevdalısı şehitlerimiz Karsı vatan topraklarına katan kahramanlarımız emin olsunlar ki Türkiye Cumhuriyeti var oldukça Kars'ın Kalesindeki ay-yıldız Türkiye'ye güneş gibi doğmaya devam edecektir. 30 Ekim Kars'ın kurtuluşunu yad ve idrak ettiğimiz bugün de bir başka temennim de budur ki; başta esir Türk illeri olan göz bebeğimiz Karabağ, öte yandan şah damarımız Musul ve Kerkük'ümüz Uzakta da olsa gönül coğrafyamızın dinmeyen sızısı Doğu Türkistan'ımızın da şanlı ve muzaffer kurtuluş günlerini görebilmek arzusunda olduğu mu bildirmek isterim" diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından tören sona erdi. Kars'ın Kurtuluşunun 98. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen törene Vali Rahmi Doğan, Tugay Komutanı Tuğgeneral Özgür Nuhut, Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Selçuk Ural, AK Parti Kars İl Başkanı Adem Çalkın, daire ve kurum amirleriyle öğrenciler katıldı.

Kars’ın Kurtuluş Bayramı

Kars’ın Kurtuluş Bayramı

Kars’ın Kurtuluş Bayramı

Kars’ın Kurtuluş Bayramı

Kars’ın Kurtuluş Bayramı

Haberin uzantısı...

Mehteranlı Konser

Kars'ın kurtuluşunun 98. yıldönümü kutlandı.

Kars Belediyesi tarafından organize edilen kutlama programı kapsamında, Erzurum Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımı yürüyüş gerçekleştirdi. Çeşitli eserlerin seslendirildiği yürüyüşe vatandaşlar ilgi gösterdi.

Mehteran Takımı, Kars Kalesi eteklerinde yürüyüşü sonlandırarak, burada konser verdi. Kars aşıklarının da sahne aldığı etkinlikte Kafkas Halk Oyunları ekipleri gösteri sundu.

Etkinlik halk müziği sanatçısı Yudum'un konseriyle sona erdi.

Programa, 14. Mekanize Tugay Komutanı ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Özgür Nuhut, İl Emniyet Müdürü Ümit Bitirik, İl Jandarma Komutanı Albay Osman Kılıç, bazı protokol üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Kars’ta Eksi 10’da Kurtuluş Coşkusu

Kars’ta Eksi 10’da Kurtuluş Coşkusu

Kars’ta Eksi 10’da Kurtuluş Coşkusu

Kars’ta Eksi 10’da Kurtuluş Coşkusu

Kars’ta Eksi 10’da Kurtuluş Coşkusu

Kars’ta Eksi 10’da Kurtuluş Coşkusu

Kars’ta Eksi 10’da Kurtuluş Coşkusu

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler