1. HABERLER

  2. KARS HABERLERİ

  3. KARS

  4. Kars'ta Kardeşler Arasında Baltalı Kavga: 1 Ölü
Kariyer Günlerinin Konuğu Vali Özdemir Oldu

Kariyer Günlerinin Konuğu Vali Özdemir Oldu

Kars Kültür ve Turizm Müdürü Hakan Doğanay’ın Moderatörlüğü’nü yaptığı “Kariyer Günleri” programının konuğu Vali Günay Özdemir oldu.

A+A-

Kars Kültür ve Turizm Müdürü Hakan Doğanay’ın Moderatörlüğü’nü yaptığı “Kariyer Günleri” programının konuğu Vali Günay Özdemir oldu.

Kültür ve Turizm Müdürü Hakan Doğanay’ın Moderatörlüğü’nü yaptığı “Kariyer Günleri” programına katılan Kars Valisi Günay Özdemir, öğrencilerin sorularını yanıtladı.

Kariyer Günleri programı bir birinden renkli görüntülere sahne oluyor. Lise öğrencilerinin yoğun ilgisini gören programda zaman zaman neşeli anlar yaşanıyor. Öğrencilerin sordukları soruları yanıtlayan konukların sorular karşısında terlemeleri ise dikkatlerden kaçmıyor.

Kariyer Günleri’nin bu hafta konuğu olan Vali Günay Özdemir, öğrencilere nasihatlarda bulundu. Nasıl vali olduğunu ve valilik görevinin sorumluluklarını anlattı.

Kendisinin bir köyde yaşadığını belirten Kars Valisi Günay Özdemir, “Ben köyden çıkarken, işte köyde doğdum. Ailem çiftçilik yapıyordu. Köyden şehire okula giderken İmam Hatip Lisesi mezunuyum. Okula gidrekende babamın düşüncesi şuydu. İşte kısa yoldan bir mesleğe atılsın. Biran önce liseyi bitirir bir yerde imam olur. Ve o şekilde çalışır düşüncesiyle ben köyden ayrıldım. Çünkü rahmetli babamın düşüncesi bu idi. Lise döneminde işte sizlerin gibi mesleği seçme aşamasında ilçeye gittiğimizde kaymakamı gördük. Dedik ki kaymakamlık güzel bir iş herhalde, bakıyorsunuz yönetici olunca biraz daha farklı bir konumda, dedik ki o zaman biz kaymakam olalım. Nereden kaymakam olunuyor. Üniversiteye hazırlanırken Siyasal Bilgiler Fakültesi ve kamu yönetimi, rehberde öyle yazıyordu. Diyor diki Siyasal Bilgilerin Kamu Yönetimine giderseniz kaymakam olursunuz. Bizde direk kamu yönetimi yazdık. Başka bölümde yazmadık, aslında öyle değilmiş, Hukuk fakültesi, Siyasal Bilgiler fakültesinin bütün bölümleri, o zaman öyleydi. Bir kaymakamı görünce karar verdim ve Siyasal Bilgiler fakültesine başladım. Kaymakam olmak amacıyla okulu bitirdik. Ve kaymakamlığın dışında ben hiçbir sınava girmedim. O zaman ÖSY tarafından sınav yapılmıyordu. Kaymakamlık sınavı klasik bir sınavdı. İçişleri Bakanlığı’nın yaptığı bir sınavdı. Klasik bir sınav yapılıyordu, şöyle testlerden çok seçmeli bir sınav değildi. Belki 4 yıl boyunca gördüğünüz bütün konulardan anayasa, hukuk, iktisat ne gördüysek yoğun bir şekilde klasik sınava girdik. Daha sonra güvenlik soruşturması yapıldı. Ve kaymakamlık sınavı kazanarak başladım” dedi.

Vali Günay Özdemir, daha sonra öğrencilerin kendisine yönelttiği soruları dinleyerek tek tek cevapladı. Öğrenciler ise merak ettikleri bütün soruları Vali Özdemir’e yönelterek cavaplarını Özdemir’den aldılar.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.