1. HABERLER

  2. EKONOMİ | FİNANS | OTOMOTİV

  3. İzmir Fuarı 26 Ağustos’ta Kapılarını Açacak
İzmir Fuarı 26 Ağustos’ta Kapılarını Açacak

İzmir Fuarı 26 Ağustos’ta Kapılarını Açacak

İzmir Enternasyonal Fuarı, bu yıl 26 Ağustos’ta ’inovasyon’ temasıyla 85’inci kez kapılarını ziyaretçilere açacak.

A+A-

İzmir Enternasyonal Fuarı, bu yıl 26 Ağustos’ta ’inovasyon’ temasıyla 85’inci kez kapılarını ziyaretçilere açacak.

Ekonomi Bakanlığı himayesinde İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde İZFAŞ tarafından düzenlenen İzmir Enternasyonal Fuarı (İEF), bu yıl 26 Ağustos - 4 Eylül 2016 tarihlerinde kapılarını açacak. Teması inovasyon, Partner Ülkesi Malezya ve Onur Konuğu İli Manisa olan İzmir Enternasyonal Fuarı, 10 gün sürecek etkinliklerle ticaret, inovasyon, kültür, sanat ve eğlencenin buluşma noktası olacak.

Bu yıl “Gelecek İzmir”de sloganıyla açılacak olan İEF öncesi tanıtım toplantısı İsmet İnönü Sanat Merkezi önünde yapıldı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun başkanlığındaki toplantıya fuarın bu yılki İnovasyon Ana Sponsoru olan Vestel Şirketler Grubu CEO’su Turan Erdoğan, İEF Ana Sponsoru Folkart’ın Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak katıldı.

10 gün sürecek fuarda Vestel’i temsil etmenin gururunu yaşadıklarını söyleyen Vestel CEO’su Turan Erdoğan, “Gelecek İzmir’de sloganı bizi de heyecanlandırdı. Umarım bundan sonra İEF, hak ettiği yeri daha da geliştirecektir. Vestel Şirketler Grubu olarak biz dünyanın her yerinde 15-20 fuara katılırız. Ama en fazla mutlu olduğumuz ve sevindiğimiz fuar İEF’dir. 750 metrekarelik alanda interaktif etkileşimlerle hem yerli hem yabancı teknolojinin son ürünlerini tanıtacağız.Bu fuar şimdiden herkese hayırlı ve uğurlu olsun” dedi.

Folkart’ın 10. yılı da eşzamanlı kutlanacak

Fuarın ana sponsoru olan Folkart Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak ise İzmir’in kıymetinin herkes tarafından bilinmesi gerektiğini belirterek, “Folkart olarak hem dünyanın hem de Avrupa’nın çok yakında İzmir’e odaklanacağını biliyoruz. İEF de bir ilki daha hayata geçirip gençlik aşısı yaptı” dedi. Hükümetin 35 büyük projesinin İzmir’i dünyanın parlak şehirlerinden biri haline getireceğine dikkat çeken Sancak, “İzmir Deniz Projesi, Yüzülebilir Körfez ve Kültürpark projeleri de İzmir’e büyük değer katacaktır. Sayın Kocaoğlu İEF’yi daha güzel günlere taşımak için yoğun çaba sarf etmektedir. Bu yıl inovasyonu öne çıkarıp yenilikleri tanıtacak, ‘Gelecek İzmir’de’ sloganıyla açılacak bu fuar, bizim de söylemlerimizle birebir örtüşüyor. Önümüzdeki 5 yıl içinde kendi sektörümüzde Türkiye’nin en büyüğü olmayı hedefliyoruz. İzmir’e olan inancımızla İEF’nin ana sponsoru olmaktan gurur duyuyoruz. Fuar’ın 3 ayrı mekanında 50’ye yakın sanatsal aktivite düzenleyeceğiz. Amerika’dan Arjantin’e ve Rusya’ya kadar 18 ülkeden 600 sanatçı İzmir’e gelecek. Cazdan tiyatroya kadar sanat rüzgarı İzmir’i saracak” diye konuştu.

15 Temmuz kanlı darbe engellendiği ve demokrasinin kazanıldığı günlerde İzmir Enternasyonal Fuarı’nın kente moral vermesi için çalıştıklarını aktaran Sancak, Folkart’ın 10 yıl kutlamasını da fuardaki ziyaretçilerle paylaşacakları için ayrıca mutlu olduklarını dile getirdi.

“Çok iyi hazırlandık”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da İEF’nin Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Bu şehirde fuarlar yapın” talimatıyla başladığına dikkat çekerek, şunları söyledi:

“Ticari fuar ağırlıklı olarak başlayan İEF, soğuk savaş yıllarında doğu ve batı ülkelerinin buluşup ilk ürünlerini sergileyip yarıştırdığı; televizyonun da olmadığı yıllarda tüm sanatçıların İzmir’den vize alıp lig atladığı bir etkinlik haline geldi. Sonraki yıllarda eğlencenin azalması, ticari fuarların yerini sektörel fuarların alması ile İEF, bir sarsıntı geçirdi. Uzun süreli çalışmalarımız sonunda Fuar’ın eğlence ayağını çok güçlendirdik. Uluslararası 600 sanatçının geleceği, Türkiye’den bir ok sanatçının katılacağı 10 günlük eğlence, kültür ve sanat şöleni haline dönüştürüyoruz. Zaten İEF’nin en önemli ayaklarından biri de bu. İkincisi ise ilk ürünlerin tanıtıldığı,İzmir’in inovasyon ve tasarım kenti olma hedefiyle de örgütleyerek bu yol inovasyon seneye ise tasarımı ana konu olarak belirledik. Çok iyi hazırlandığımıza inanıyorum” dedi.

“Onur konuğu ülke Malezya, il ise Manisa”

İEF’yi ayrı bir boyuta taşımak istediklerini belirten Kocaoğlu, Vestel ve Folkart şirketlerinin de sponsorluklarıyla bu yılki onur konuğu ülkenin Malezya, onur konuğu ilin ise Manisa olacağını kaydetti.

Göreve gelmelerinden bu yana katılımcı bir anlayışla kentin geleceğini, sorunlarını yol haritasını İzmirlilerle belirleyerek yerelde kalkınma için yoğun bir çaba gösterdiklerini dile getiren Başkan Kocaoğlu, “Bunları bir öncelik sıralamasına koyduk. Bugün artık İzmir’de yaptığımız çalışmalar görünür hale geldi ama daha yapacak çok işimiz var. Fakat hedefe ulaşabileceğimizi yaptığımız projelerle gösterdik. 11 kilometrelik raylı sistemi 130 kilometreye ulaştırdık; 2030’a kadar 200 kilometreyi geçmesini planlıyoruz. İzmir’i yatırım yapılıp, kültür sanat etkinliklerinin izlenebileceği ve turizmin ön planda olacağı, teknolojik alt yapısıyla Türkiye’nin en ileri kenti haline getireceğiz. Bu amaçla bir çalışma yaptık. İZKA, yurtdışında etkinliklere katılıp İzmir’i tanıtma kararı verdi. 3 ay önce İZTAV’ın başkanlığına gelmemizle bu sene krizli ortamı aşmak için iyi bir bütçeyle yurtiçinde İzmir’i tanıtıyoruz. Seneye bu bütçeyi daha da arttırmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

“Eleştirilerin çoğu bu sene İEF’de olmayacak”

Bu yıl İEF’nin geçmiş yıllara göre çok farklı olacağına işaret eden Aziz Kocaoğlu, “Bugüne kadar yapılan haklı eleştirilerin çoğu bu sene olmayacak. Bu sene daha eğlenceli, daha yenilikçi etkinliklere karşılaşacaksınız. Biz bu özveride bulunduk. Bu 85 yıllık dev çınarı tekrar eski günlerine döndürmek ve çağın koşullarına adapte etmek istiyoruz. Tek istediğimiz şey ise ziyaretçilerimizin burada hoşça vakit geçirmesidir” dedi.

Açılışın Lozan meydanının girişinde halka açık bir şekilde yapılacağını belirten Başkan Kocaoğlu, tüm devlet protokolünün de açılışa davet edileceğini sözlerine ekledi.

Konserler, sergiler ve bir dolu etkinlik

7’den 77’ye her yaşa hitap eden etkinlikleriyle dikkatleri üzerine çeken İEF’de; bu yıl görsel niteliği yüksek ve geniş kitlelerin katılımını amaçlayan; sürpriz şovlar ve gösteriler, konserler, sinema gösterimleri, söyleşiler, sergiler, tiyatro oyunları, dans gösterileri gibi birçok özel etkinlik düzenlenecek.

Ünlü sanatçılar İEF’de

İzmir Enternasyonel Fuarı’nda her yıl olduğu gibi bu yıl da birbirinden ünlü sanatçılar İzmirlilerle buluşacak. 26 Ağustos’ta Murat Boz, 27 Ağustos’ta Murat Dalkılıç, 28 Ağustos’ta Duman, 29 Ağustos’ta Kibariye & Tepecik Filarmoni Orkestrası, 30 Ağustos’ta Fettah Can, 31 Ağustos’ta Ajda Pekkan, 1 Eylül’de Edip Akbayram, 2 Eylül’de Hayko Cepkin, 3 Eylül’de Athena, 4 Eylül’de Sertab Erener olacak.

Fuar giriş ücretleri

T.C. Ekonomi Bakanlığı himayesinde düzenlenen İzmir Enternasyonal Fuarı’nın giriş saatleri 16.00 - 23.00, Fuar Çarşısı için giriş saatleri 12.00 - 00.00 olarak belirlendi.

Kart ile girişlerin yanı sıra jeton ile girişler de olacak. İzmirim Kart: Tam 3 TL, Öğrenci 2 TL - Jeton: 3 TL. Ayrıca engelli ve refakatçi, gazi ve gazi yakını, şehit ailesi, elektronik kart sahipleri ücretsiz olarak fuara girebilecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.