Garanti Bankası Karını Açıkladı

Garanti Bankası Karını Açıkladı

2016 yılının ilk yarısında, Garanti’nin, nakdi ve gayrinakdi krediler aracılığıyla ekonomiye desteği 235 milyar TL seviyesini aştı.

A+A-

2016 yılının ilk yarısında, Garanti’nin, nakdi ve gayrinakdi krediler aracılığıyla ekonomiye desteği 235 milyar TL seviyesini aştı.

Türkiye Garanti Bankası A.Ş., 30 Haziran 2016 tarihli finansal tablolarını açıkladı. Bankanın konsolide finansal tablolarına göre, 2016’nın ilk yarısındaki net kârı, 2 milyar 605 milyon 286 bin TL oldu. Garanti’nin, 287 milyar 247 milyon 695 bin TL aktif büyüklüğü ile ekonomiye nakdi ve gayri nakdi krediler aracılığıyla sağladığı destek 235 milyar 119 milyon 598 bin TL’ye ulaştı. Bankanın özkaynak karlılığı yüzde 16, aktif karlılığı ise yüzde 1,8 seviyelerine yükseldi.

Konuyla ilgili bilgi veren Garanti Bankası Genel Müdürü Fuat Erbil, "2016 yılının ilk yarısını tüm paydaşlarımız için değer oluşturarak başarıyla tamamladık. Garanti Bankası, kredilerle ekonomiye verdiği desteği artırırken, müşterilerinin güveniyle mevduatlarını sektörün üzerinde büyüttü. Yılbaşından bugüne 500 bin yeni müşteri daha Garanti’yi tercih etti. Türkiye’nin tüm illerindeki şube ağımızla, her gün 150 binden fazla müşteriyi karşılıyoruz. Sürdürülebilir büyüme stratejisiyle bilançosunu şekillendiren Garanti, 2016 yılında sağlam sermaye tabanını güçlendirmeyi sürdürdü, uluslararası standartlarla belgelediği operasyonlarında etkinliğini ve mükemmellik hedefini daha da artırdı. Tüm kanallardan kesintisiz olarak müşterilerimizin hayatında yer almak üzere çalışıyor, yenilikçi ve insan odaklı Garanti kültürünü ürün ve hizmetlerimize yansıtmayı sürdürüyoruz. Türkiye’deki en yüksek dijital müşteri sayısına sahip olan Garanti, sadece dijital kanallarından günde 1,3 milyon müşterisinin işlemlerini kolayca gerçekleştirmesini sağlıyor. Nisan ayında sunmaya başladığımız Görüntülü Kredi hizmetimiz ise insan dokunuşunu dijital platformlara taşıyor, her yerde şubedeymiş gibi bilgiye ve uzmanlarımıza erişim sağlıyor. Artan müşteri memnuniyeti ve bağlılığı, iş modelimizin temelini oluşturuyor" dedi.

Garanti’nin, 10’uncu yılını geride bırakan kadın girişimciliği çalışmalarına da değinen Erbil, "Kadın girişimcilerimizin yoluna ışık tutmak için kesintisiz desteğimizi sürdürüyoruz. Hayata geçirdiğimiz birçok projeyle, günümüzde ’kadın bankacılığı’ olarak tanımlanan faaliyetlerin öncülüğünü üstleniyoruz. Aynı zamanda; her ölçekten ve sektörden erken aşama girişimler ile KOBİ’lerin gerekli yol ve kaynaklara ulaşmaları, müşterileriyle buluşmaları, dünya pazarlarına açılmaları için destek programları hazırlıyoruz. Girişim Hızlandırma Programı GarantiPartners platformuyla, girişimcilik ekosistemine önemli katkılar sağlamak için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Her alanda Garanti’yi sağlam adımlarla ileriye taşıyan, sektöre öncülük eden çalışma arkadaşlarıma ve bize güvenen tüm paydaşlarımıza teşekkür ederim" dedi.

Erbil, Türkiye’de son yaşanan gelişmelerle ilgili olarak ise şunları söyledi: "Ülkemizin tüm yaşananlardan çok daha güçlü bir demokrasi ve ekonomiyle çıkacağına inanıyoruz. Yaşadığımız olağanüstü günlerde, bankacılık sektöründe ve Garanti’de herhangi bir olumsuz durum meydana gelmedi. Garanti olarak içinde bulunduğumuz hassas dönemde üzerimize düşen sorumluluğun bilinciyle, ekonomimize destek vermeye devam edeceğiz" dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.