1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Fitch '25 Türk Bankası'nı Negatif İzlemeye Aldı
Fitch '25 Türk Bankası'nı Negatif İzlemeye Aldı

Fitch '25 Türk Bankası'nı Negatif İzlemeye Aldı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, 25 Türk bankasını negatif izlemeye aldı.

A+A-

Fitch, 25 Türk bankasını negatif izlemeye aldı. Fitch'in internet sitesinde yer alan açıklamaya göre bankaların dış borçları 186 milyar dolara ulaştı. Bunların 103 milyar doları ise 12 ay içerisinde vadesi dolan borçlardan oluşuyor.

Bloomberg'te yer alan habere göre Fitch'en yapılan açıklamada, "Negatif İzlemeye (RWN) alınan Türk bankalarının finansal kapasiteleri; performansları, varlık değerleri, karlılığı ve pek çok durumda likidite ve fonlama profilleri artan riski yansıtıyor. Ekonomik ve mali piyasa şartları daha da kötüye gitmezse, pek çok durum için not indirimlerinin sadece bir basamak olarak kısıtlanması olası. Negatif izlemeyi 6 ay içerisinde ortadan kaldırmayı bekliyoruz" ifadeleri yer aldı.

Açıklama şöyle devam etti: "Artan fonlama maliyetleri, yavaşlayan kredi büyümesiyle, sektörün 2018'de karlılığın görece zayıflamasını bekliyoruz. Performanslar varlık değerlerinde kayda değer bir gerileme olursa, bozulma gösterebilir. Varlık değerlerindeki potansiyel bozulma bankaların varlık pozisyonlarının riskini yansıtyor. Ancak bozulma öncesi karlar pek çok bankaya kredi kayıplarını önlemek için tampon oluşturmayı sağlıyor. Birinci çeyrek sonunda, sektörün kredi/teminat oranı yüzde 127 oldu. Bankaların dış borçları 186 milyar dolara ulaştı. Bunların 103 milyar dolarını ise 12 ay içerisinde vadesi dolan borçlar oluşturdu."

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler