1. HABERLER

 2. KARS HABERLERİ

 3. KARS

 4. 'Eşbaşkan Adayları'ndan Seçmene Çağrı
'Eşbaşkan Adayları'ndan Seçmene Çağrı

'Eşbaşkan Adayları'ndan Seçmene Çağrı

HDP Kars Belediye Eşbaşkan adayları Ayhan Bilgen ve Şevin Alaca, seçmenlere 31 Mart’ta sandığı gitme çağrısında bulundu.

A+A-

HDP Kars Belediye Eşbaşkan adayları Ayhan Bilgen ve Şevin Alaca, seçmenlere 31 Mart’ta sandığı gitme çağrısında bulundu.

Kadınlara ve gençlere çağrıda bulunan Alaca, “ İrademize sahip çıkmak için gidip oy kullanalım. Seçmen kaydı memleketinde olanlar, gençler ve  kadınlar özellikle çağrımız sizedir. En yakın il ve ilçe örgütlerimize başvuru yapabilirsiniz dedi.

‘Kars’ın kaderi elinizde’ diyen Bilgen ise, “Doğduğunuz şehirde Kars’ta doymak için oy kullanın. Kars’ın kaderini değiştirmek elinizde. 31 Mart seçimlerinde Kars’ta oy kullanmak için iletişime geçin görevimizi birlikte yapalım” ifadelerini kullandı.

Haberin uzantısı...

Eşbaşkan Adayları Şaffalık Taahhütnamesi’ni imzaladı

HDP Kars Belediye Eşbaşkan adayları, Yerel Yönetimler Şaffalık Taahhütnamesi’ni imzaladı.

HDP Kars Belediye Eşbaşkan adayları Ayhan Bilgen ve Şevin Alaca, Uluslar arası Şeffaflık Derneği’nin ‘Yerel Yönetimler Şaffalık Taahhütnamesi’ni imzaladılar.

Uluslararası Şeffaflık Derneği, yolsuzluğa karşı mücadeleye dair çalışmaların desteklenmesi, şeffaflık, dürüstlük ve hesap verebilirlik gibi iyi yönetim ilkelerinin yaygınlaştırılması için ‘Yerel Yönetimler Şaffalık Taahhütnamesi’ kapsamında rapor hazırlıyor.

Raporda; Belediyenin sürdürülebilir modelinin, Türkiye'deki diğer yerel yönetimlere örnek oluşturabileceğine dikkat çekiliyor.

Bilgen ve Alaca’nın imzaladığı ‘Yerel Yönetimler Şaffalık Taahhütnamesi’nde, Belediye Meclisi kararları, toplantı tutanakları, komisyon raporları, yıllık bütçe ve performans programı, denetim ve faaliyet raporlarının Belediye internet sitesinden yayınlanacağı belirtiliyor.

Ayrıca taahhütnamede, hesap verebilirliği sağlamak üzere, görevi ihmal, kötüye kullanma gibi vakalarla karşılaşan vatandaşların şikayetlerini iletebilecekleri bir mekanizma oluşturulacağı ifade ediliyor.

Uluslararası Şeffaflık Derneği’nin ‘Yerel Yönetimler Şaffalık Taahhütnamesi şu şekilde:

YEREL YÖNETİM ŞEFFAFLIK TAAHHÜTNAMESİ

 • Belediye Başkanı olarak birinci derece akrabalarımı da içeren malvarlığı bildirimlerimin yıllık olarak ilan edilmesini sağlayacağım.
 • Belediye yönetimi ve çalışanlarının işe alım ve terfi süreçlerinin liyakat ilkesi doğrultusunda, kayırmacılıktan uzak bir anlayışla yürütülmesini sağlayacağım.
 • Belediye Meclisi kararlarını, toplantı tutanaklarını, komisyon raporlarını, yıllık bütçe ve performans programını, denetim ve faaliyet raporlarını Belediye internet sitesinden yayınlayacağım. Belediye Meclisi toplantılarının gündemini önceden duyuracağım, internetten canlı yayınlayarak kamunun bilgisine açacağım.
 • Belediye ihalelerinin önemli bir bölümünün şeffaflık ve hesap verebilirliği sağlayan açık ihale usulüyle yapılmasını sağlayacağım. Pazarlık/doğrudan temin yöntemlerini istisnai durumlar haline getireceğim. Teknik şartnameleri ve ihale sonuçlarını (kazanan şirket, teklif miktarı ve şirket performansı) kamuoyuyla paylaşacağım.
 • Belediye çalışanlarına yönelik etik kod ve davranış kuralları ile çıkar çatışması tanımlarının geliştirilmesini sağlayacağım. Etik Komisyon’un kurulmasını ve etkin bir biçimde bu ilke ve kurallara uyumun takip edilmesini sağlayacağım.
 • Hesap verebilirliği sağlamak üzere, görevi ihmal, kötüye kullanma gibi vakalarla karşılaşan vatandaşların şikayetlerini iletebilecekleri bir mekanizma kuracağım.
 • Kent Konseylerinin, ayrımcılık yapmadan, toplumun tüm kesimlerini içerecek şekilde oluşturulmasını ve aktif biçimde çalışmasını sağlayacağım. Belediyenin, hizmet ve faaliyetlerinde STK’larla iş birliği kurmasını sağlayacağım.
 • Belediye Meclisi ve komisyon toplantılarında gündemin ilgili olduğu mahalleleri, STK’ları bilgilendirerek muhtarların, ilgili STK temsilcilerinin ve yurttaşların bu toplantılara katılmalarını sağlayacağım. İmar planlaması, imar değişiklikleri, kritik ihaleler gibi mahalleleri doğrudan etkileyecek konularda katılımcı yönetim anlayışını esas alacağım.
 • Her yıl bütçe hazırlanırken vatandaşlara, mahalle meclisleri, kent konseyleri ve benzeri mekanizmaları kullanarak danışacağım, internet imkanlarını kullanarak katılımcı bütçe ilkelerini hayata geçirmeye gayret göstereceğim.
 • Kentin tarihi, doğal ve kültürel mirasını, ekolojisini, varlıklarını, değerlerini değiştirme kapasitesi taşıyan projelerin kentin imar planlarında yer almadan önce gerekli etki analizlerin yapılması ve sürecin şeffaf ve katılımcı bir şekilde yürütülmesi için çalışacağım.
 •  Seçilmem durumunda; şeffaf, dürüst, hesap verebilir, katılımcı ve kapsayıcı bir yönetim anlayışı doğrultusunda faaliyet göstereceğimi taahhüt ederim.

HDP'den Karsspor'a Ziyaret

HDP Kars Belediye Eşbaşkan adayları Ayhan Bilgen ve Şevin Alaca, Karsspor tesislerini ziyaret etti.
Futbolcular ve Karsspor yöneticileri ile bir araya gelen Bilgen ve Alaca, Karsspor’a destek sözü verdi.

Seçimin ardından Karsspor’un acil ihtiyaçlarını hemen çözebileceklerini ifade eden Bilgen, “Karsspor önceliklerimiz arasında yer alıyor. Karsspor’a belediyenin imkanları dahilinde gereken desteği sağlayacağız. Karsspor’un yaşadığı ekonomik sıkıntılardan haberdarız. Şu an amatör ligde olan Kars Spor’un hak ettiği yere gelebilmesi için tüm alt yapı eksikliklerini tamamlayacağız. Karsspor’u geliştirmek için kalıcı formüller üzerinde çalışacağız” dedi.

Öte yandan Bilgen, yetenekli sporcuların desteklenmesine, şehirde farklı spor dallarının gelişmesine, katkı sunacak alt yapı çalışmalarını geliştireceklerini de ekledi.

karsspor-001.jpeg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.