1. HABERLER

  2. KARS HABERLERİ

  3. DİGOR

  4. Er Osman Özçalımlı'nın Şüpheli Ölümü TBMM'de
Er Osman Özçalımlı'nın Şüpheli Ölümü TBMM'de

Er Osman Özçalımlı'nın Şüpheli Ölümü TBMM'de

HDP İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm, İzmir Aliağa Kapalı Cezaevi’nde er olan Osman Özçalımlı'nın ölümüyle ilgili TBMM'ye soru önergesi verdi.

A+A-

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm, İzmir Aliağa Kapalı Cezaevi’nde askerlik yaparken, “tehdit ediliyorum” dedikten sonra ölü halde bulunan Jandarma Er Osman Özçalımlı’nın durumunu Meclis’e taşıdı.

PolitiKARS'ın T24'den derlediği bilgilere göre, HDP İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar tarafından cevaplanması istemiyle soru önergesi verdi. 

HDP İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm, İzmir Aliağa Kapalı Cezaevi’nde er olan Osman Özçalımlı'nın ailesine ölüm tehdidi aldığını söyledikten bir gün sonra ölü bulunmasını TBMM gündemine taşıdı.

Gülüm, Akar'a şu soruları yöneltti:

  • İzmir Aliağa Kapalı Cezaevi’nde Jandarma Er Osman Özçalımlı’nın ölüm nedeni nedir? Ölüm nedenine ilişkin Adli Tıp Kurumu’nun raporu çıkmış mıdır? Çıkmadıysa ailesine ölüm nedeni olarak neden kalp krizi denilmiştir? Osman Özçalımlı’nın gerçek ölüm nedeni neden saklanmaktadır?
  • Er Osman Özçalımlı’nın ölümü ile ilgili bir soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatıldıysa soruşturma hangi aşamadadır? Özçalımlı’nın ölümüne ilişkin ifadesine başvurulan kaç kişi vardır? Bunlar kimlerdir?
  • Er Osman Özçalımlı’nın babasıyla yaptığı telefon görüşmesinde kendisine baskı kurulduğunu ve tehdit edildiğini ifade etmiştir. Osman Özçalımlı’ı ölümle tehdit edenler tespit edilmiş midir? Bu kişilerin Özçalımlı’nın ölümüyle bağlantıları araştırılmış mıdır?
  • Şüpheli asker ölümlerinin çoğunun Kürtlerden ve Alevilerden oluşması tesadüf müdür? Askerde etnik ve inançsal ayrımcılık ve hak ihlali uygulamalarına dair bakanlığınız tarafından bir kayıt tutulmakta mıdır? Bu tür ayrımcı uygulamalara karşı bir tedbiriniz var mıdır?
  • 2002 yılından bu yana şüpheli asker intiharları veya şüpheli kazalar sonucunda yaşamını yitiren askerlerle ilgili kaç soruşturma ve kovuşturma yapılmıştır? Söz konusu ölümlere ilişkin sorumluluğu nedeniyle ceza verilen veya görevden alınan kişi sayısı kaçtır?
  • 2002 yılından bu yana kışlalarda yaşamını yitiren asker sayısı kaçtır? Bunlardan kaçının ölüm nedeni kayıtlara “intihar” olarak geçirilmiştir?

Ne olmuştu?

İzmir Aliağa Kapalı Cezaevi’nde Jandarma Er olan Osman Özçalımlı, ailesine ölüm tehdidi aldığını söyledikten bir gün sonra ölü bulunmuştu.

Haberin uzantısı...

AİLE SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

Ölüm tehdidi aldığını söyledikten bir gün sonra ölü bulunan er Osman Özçalımlı’ının ailesi Kars Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Ailesine ölüm tehdidi aldığını söyledikten bir gün sonra ölü bulunan jandarma er olan Osman Özçalımlı'nın amcası Ali Özçalımlı, "Acımız büyük. Sabırla gerçeğin açığa çıkartılmasını istiyoruz. Biz cinayet olduğunu düşünüyoruz. Babasını arıyor ve ‘tehdit ediliyorum’ diyor. Ertesi gün de ölmüş halde bulunuyor. Şüphelerimiz var" diyerek, Kars Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusundan bulunduklarını açıkladı.

Amca Özçalımlı, en az on avukatın da konuya dahil olduğunu ve Osman Özçalımlı'nın ölümüne dair şüphelerin giderilmesi gerektiğini belirterek, ailesinin tehdit edildiğini söyledi.

İlgili haber...

KARS VALİSİ'NDEN TAZİYE ZİYARETİ

Kars Valisi Türker Öksüz ve beraberindeki heyet, Özçalımlı ailesine taziye ziyaretinde bulundu.

Ölüm tehdidi aldığını söyledikten bir gün sonra ölü bulunan er Osman Özçalimli'nin Digor Kocaköy’de ki ailesini ziyaret eden Kars Valisi Öksüz, aileye başsağlığı dileklerini iletti.

osman-ozcalimli-001.jpg

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler