Diyarbakır 'Newroz'undan Notlar

Diyarbakır 'Newroz'undan Notlar

Diyarbakır bir kez daha tarihi bir Newroz’a ev sahipliği yaptı.

A+A-

Diyarbakır Newroz alanında halk ne OHAL’i tanıdı ne de referandumdan geçirilmek istenen “Evet”i taktı. 

Diyarbakır bir kez daha tarihi bir Newroz’a ev sahipliği yaptı. Merkez Bağlar ilçesindeki Newroz Parkı’na tahminlere göre 600 bini aşkın kişi katıldı. Geçen yıla göre daha kalabalık ve coşkulu geçen Newroz’da özellikle 16 Nisan’daki referanduma dönük önemli mesajlar verildi. Konuşmalarda da yoğunlukta anti demokratik uygulamalara dikkat çekilerek, referandumda herkes sandığa gidip “Hayır” denmeye çağrıldı. Beklenenin üzerinde bir sayıya ulaşılan etkinlik öncesi polisin provokasyon çabaları, zaman zaman kontrol noktalarındaki geçişleri durdurması, sahneye sık sık müdahale etmesi, gaz bomba atması, kayyumun otobüslerini çalıştırmamasına rağmen yüz binler akın etti. 

Tarihi Newroz’da başlıca notlar şöyle: 

* Yurttaşlar kent merkezinin dışında bulunan Newroz alanına ulaşmak için sabahın erken saatlerinde yola koyuldu. Birçok yurttaş açık kasa araçlara binerek, sloganlar eşliğinde Newroz alanına geldi. 

* Sabah erken saatlerde Evrim Alataş Caddesi üzerindeki kontrol noktasına gelen ismi öğrenilemeyen, üstü çıplak, elinde bıçak bulunan bir kişi, polisler tarafından durdurulmak istendi. Genç, bağırarak kaçmaya çalıştı. Önce havaya ateş açan polis, daha sonra durdurma şansı olmasına rağmen genci sırtından vurdu. Yerde saatlerce ambulansın gelmesini bekleyen genç yaşamını yitirdi.

* Sahnede PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın posterlerinin asılmasıyla yüzbinler “Bijî Serok Apo” sloganları atmaya başladı. Gençler ise “Gençlik Apo’nun fedaisidir” diye slogan attı. Konuşmalar da sık sık bu sloganlarla kesildi. 

* Alan hıncahınç dolduğu gibi çevre binaların balkonlarında da insanlar Newroz’u izledi. 

* 20 ton odunun yakılmasıyla alevlenen Newroz ateşine ceketlerini ve montlarını atan gençler, ateşi gürleştirdi. 

* Etkinlik için GSM firmalarının getirdiği seyyar baz istasyonlarının da çökmesiyle sık sık telefon kesintileri meydana geldi. 

* Akşam gazetesinin daha etkinlik başlamadan önce alanın boş halini çekerek yaptığı habere yanıt olarak, HDP Sözcüsü Osman Baydemir twitterinden çektiği yüzbinleri gösteren fotoğraf ile yanıt verdi. 

* Bu yıl alana seyyar satıcıların alınmaması nedeniyle giriş kapılarında yüzlerce metrelik seyyar satıcı kuyruğu oluştu. Sarı kırmızı yeşil bandajlar ise yok sattı. Alanda yiyecek bulamayan yurttaşlar, bulabildikleri simitleri aralarında paylaştı. 

* Newroz alanının etrafında kurulan 4 noktada bekleyen polisler, yurttaşları uzun süre bekletmesine rağmen halk, marşlar ve sloganlar eşliğinde alana girmeyi zorladı. Bir ara polisler, kontrol noktası önünde biriken kitleye gaz bombası ile müdahale etmesine rağmen kararlı kitle içeri girmesini bildi. 

* Halkın taşıdığı HDP bayrakları dahil flamalara el konulmak istendi. Tertip komitesinin araya girmesi ile polisler geri çekildi. Alanda Kürdistan bayrakları da dalgalandırıldı. 

* Leşkeri (Askeri) elbiselerle alana girmek isteyen gençler de polisler tarafından engellendi. Ancak gençler bir şekilde alana girmesini bildi. 

* Programın sonuna doğru bastıran sağanak yağış da coşkuyu dindiremedi. Bazı yurttaşlar Newroz ateşi etrafında ısındı. Alandakiler naylonların altına sığınarak yağmurdan korunmaya çalıştı. 

* Kutlamada gençlerin yoğunluğu dikkat çekerken, anne ve babalarıyla gelen çocuklar yöresel elbiseleriyle Newroz’un belki de en çok eğleneni oldu. Gençlerin alan içindeki kulelere çıkarak fotoğraf çekmek istemesi yürekleri ağızlara getirdi. 

* Valiliğin saat 15.00’a kadar izin vermesi nedeniyle program erken bitirilmek zorunda kaldı. Bu nedenle sadece Grup Munzur ve MKM korosu sahne alabilirken, Yaşar Kurt ve Koma Pel ezgilerini söyleyemedi. İran’dan gelen Kürt rap sanatçısı Ferhat Mansuri kısa bir performans ile alanı coşturdu. 

* Kitlenin dağılması sırasında polisler özellikle gençleri hedef aldı. Hiçbir şey yapmadan alandan çıkan gençleri durduran polis darp ederek 10’dan fazla kişiyi gözaltına aldı. Bu sırada çevrede tepki gösterenler de gözaltına alındı. Gençlerden birinin kolu kırılırken, gözaltına alınanlar 5 Nisan Karakolu’na götürüldü. 

* Kitle dağılırken Urfa yolu üzerinde AK Parti seçim otobüsünün geçerken yüksek müzik çalması üzerine halk tepki gösterdi. Aracın içindekileri bozkurt işareti yapması üzerine tepki artarken, polisler ise silahlarla havaya ateş açtı. Buna rağmen kitle tepkisini sürdürdü. 

* Newroz’da uçurulmak üzere hazırlanan balonların platform arkasındaki odada patlaması kısa süreli paniğe neden oldu. Patlama sırasında birkaç kişi hafif şekilde yaralandı. 

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.