1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Nasa’dan Önemli Uyarı: “10 Bin Yıllık Antarktika Buzulu 2020’ye Kadar Yok Olabilir”
Dağlık Karabağ'da Yeni Çatışma Olasılığı

Dağlık Karabağ'da Yeni Çatışma Olasılığı

Üst düzey bir BM yetkilisi, Laçin yolundaki protestoların bölgede gerginliği tırmandırdığını, Ermenistan ve Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ'da çatışmaları yeniden başlatma olasılığına karşı uyardı.

A+A-

Üst düzey bir Birleşmiş Milletler yetkilisi, Laçin yolundaki protestoların bölgede gerginliği tırmandırdığını belirterek uluslararası toplumu, Ermenistan ve Azerbaycan'ın tartışmalı Dağlık Karabağ bölgesi üzerine çatışmaları yeniden başlatma olasılığına karşı uyardı. 

PolitiKARS'ın ajanslardan derlediği özel habere göre; Jenca, Ermenistan ile Dağlık Karabağ arasındaki tek ana yol olan Laçin geçidi üzerindeki bir Rus barış gücü karakolu yakınlarında meydana geldiği bildirilen protestoların göstericilerin iddialarına göre maden kaynaklarının yasadışı sömürülmesine ve çevredeki çevresel etkilere karşı yapıldığını, ancak bu iddiaları doğrulayacak ya da teyit edecek konumda olmadığını söyledi.

Yetkili, son günlerde hem Ermenistan hem de Azerbaycan'ın BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'e ve Güvenlik Konseyi'ne yazdıkları mektuplarda durumla ilgili çok farklı açıklamalar yaptıklarına ve birbirini verilen taahhütleri ihlal etmekle suçladıklarına da dikkat çekerek "çok geç olmadan" kalıcı barışçıl bir çözüme ulaşılması için diplomatik çabaların iki katına çıkarılması çağrısında bulundu.

Yeni bir çatışmanın Güney Kafkasya bölgesini ve ötesini etkileyeceğini belirten Jenca, eylül ayında her iki ülkeden 155 askerin ölümüyle sonuçlanan şiddet olaylarının ardından devam eden diplomatik çabalarda ilerleme kaydedilmesi için bir "umut ışığı" olduğunu ifade etti.

ERMENİSTAN NE DİYOR?

Ermenistan'ın BM nezdindeki büyükelçisi Mher Margaryan  Güvenlik Konseyi toplantısında yaptığı konuşmada "Azerbaycan'ın 12 Aralık'tan bu yana başlattığı 'Laçin koridoru boyunca devlet destekli büyük protesto kampanyasının' Dağlık Karabağ'a giriş ve çıkış için tek ikmal yolunu kapatarak "gelişen bir insani kriz" yarattığını" belirtti. 

"Azerbaycan, çevresel kaygılar gibi uydurma bir bahaneyle Laçin koridorunu hukuka aykırı bir şekilde abluka altına alarak, 12 bin kişilik bir nüfusu kış mevsimi boyunca tehlikeli insani koşullarda tecrit ederek etkili bir şekilde hedef almıştır." diyen Margaryan bu sebeple konseye acil toplantı çağrısında bulunduğunu ifade etti.

AZERBAYCAN NE DİYOR?

Azerbaycan'ın BM nezdindeki büyükelçisi Yaşar Aliyev ise konseye yaptığı açıklamada Ermenistan'ın iddialarını reddederek, "Ne Azerbaycan hükümeti ne de protestocu eylemciler Laçin yolunu kapattı." diye konuştu. 

Laçin bölgesinin Kasım 2020'de Rusya'nın arabuluculuğunda varılan anlaşma uyarınca ülkesine iade edildiğini hatırlatan Aliyev, ülkesinin yolu kullananların güvenliğini sağlama taahhüdünü sürdürdüğünü belirtti. 

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde ambulans ve insani yardım konvoyları da dahil olmak üzere çeşitli araç türlerinin engelsiz geçtiğinin görüldüğüne dikkat çeken büyükelçi, iddiaları "Ermenistan'ın bariz kötü siyasi amaçları doğrultusunda durumu pervasızca manipüle etmesi" olarak tanımladı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler