CHP’li İnan Akgün Alp, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç'un İstifasını İstedi

CHP’li İnan Akgün Alp, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç'un İstifasını İstedi

CHP Kars Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Üyesi İnan Akgün Alp, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’un istifasını istedi.

A+A-

CHP Kars Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Üyesi İnan Akgün Alp, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’un istifasını istedi.

Alp, “Görevini yapmayan sizden önceki Adalet Bakanlarıyla beraber, Ogün Samast gibi bir katilin elini kolunu sallayarak dolaşmasındaki sorumluluğunuz nedeniyle istifa etmenizi CHP adına talep ediyorum” dedi.

Adalet Bakanlığı’na ait 2024 yılı bütçe görüşmelerinin yapıldığı Plan ve Bütçe Komisyonu Toplantısı’nda konuşan CHP Kars Milletvekili İnan Akgün Alp, Adalet Bakanı  Yılmaz Tunç’un istifasını istedi.

YENİ İDDİANAME HAZIRLANDI

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in katili Ogün Samast, şartlı tahliye kararıyla 15 Kasım'da cezaevinden çıkmıştı. Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayetinin tetikçisi Ogün Samast hakkında “silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek” suçundan 7 yıl 6 aydan 12 yıla kadar hapis istemiyle düzenlenen iddianame, İstanbul 2. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.

 “DİNK CİNAYETİ SONRASI İSTANBUL EMNİYETİ İSTİHBARAT ŞUBESİ ELE GEÇİRİLDİ”

CHP milletvekili İnan Akgün Alp, hazırlanan yeni iddianamede, katil Ogün Samast hakkında “silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek” suçlamasıyla yeni iddianame hazırlandığını hatırlatarak şunları söyledi: “Hrant Dink cinayetinin faili Ogün Samast 15 Kasım günü tahliye edildi. Bu tahliyeden dört gün sonra yeni bir iddianameyle hakkında tekrar bir dava açıldı. Bu iddianamede Ogün Samast'ın FETÖ'nün çıkar ve amaçları doğrultusunda hareket ettiği; Dink cinayeti sonrası örgütün önce İstanbul Emniyeti İstihbarat Şubesini ele geçirdiği; daha sonra bu şubenin imkânlarıyla Ergenekon, Balyoz, Ayışığı, Askerî Casusluk, Cizre, Devrimci Karargâh, Tahşiye, Selam Tevhit, 17-25 Aralık gibi operasyon ve davaları ve devamında 15 Temmuz hain darbe girişimine giden süreci başlattığı; Samast hakkında ele geçirilen bir kısım delillere göre şahsın örgütün yönetici ve üyeleriyle belli bir irtibatının olduğu; bu irtibatla Ogün Samast'ın Dink cinayetini işlerken ve sonrasında örgütün çıkar ve amaçları doğrultusunda hareket ettiğinin anlaşıldığı belirtilerek Ogün Samast'ın silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek suçundan hapsi talep edildi.”

“KAMU MENSUPLARIYLA İRTİBATLI OLARAK CİNAYETİ İŞLEYEN SAMAST İÇİN ZAMANINDA DAVA AÇILMADI, BAKANLIĞINIZ DÖNEMİNDE BUNA SEBEP OLAN HÂKİM VE SAVCILAR HAKKINDA BUGÜNE KADAR GEREĞİ YAPILAMADI”

Kamu mensuplarıyla irtibatlı bir şekilde cinayeti işleyen Ogün Samast hakkında örgüt suçundan zamanında dava açılmamasına değinen CHP'li Alp, “Sayın Bakan, bu davanın açılması için zamanaşımı süresinin geçmesinin beklenmiş olması, 2016 yılında gerçekleşen hain darbe girişimi sonrası Dink cinayetiyle ilgili kamu mensupları çok önceden yargılanıp mahkûm olurken kamu mensuplarıyla irtibatlı bir şekilde bu cinayeti işleyen Ogün Samast hakkında örgüt suçundan zamanında dava açılmaması suretiyle FETÖ'yle mücadelede zafiyet gösterilmesi ve Bakanlığınız döneminde buna sebep olan hâkim ve savcılar hakkında bugüne kadar gereğinin yapılamaması nedenleriyle Adalet Bakanı olarak görevin gereklerini yerine getirmemiş bulunuyorsunuz. Bu nedenle Sayın Bakan, bu süre zarfında görevini yapmayan sizden önceki Adalet Bakanlarıyla beraber Ogün Samast gibi bir katilin elini kolunu sallayarak dolaşmasındaki sorumluluğunuz nedeniyle istifa etmenizi Cumhuriyet Halk Partisi adına talep ediyorum” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler