Başbakan Erdoğanın Tahran ZİYARETİ

Başbakan Erdoğan'ın Tahran ZİYARETİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın İran'daki temasları yoğun bir şekilde devam ediyor.

A+A-

Başbakan Erdoğan Tahran'da İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad ile görüştü. Görüşme sonrası iki lider de basına açıklama yapmadı.

Başbakan Erdoğan ile İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad arasında gerçekleşen görüşme 1,5 saat sürdü. Görüşmede ağırlıklı olarak Suriye ve nükleer müzakere başlıklarının ele alınması bekleniyordu. Görüşme sonrasında iki lider basın toplantısı düzenlemedi.

Erdoğan, Meşet kentinde İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney ile görüşmek üzere Tahran'dan ayrıldığı bildirildi.

Erdoğan dün Tahran'da Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Muhammed Rıza Rahimi ile görüşmüştü. Erdoğan-Rahimi görüşmesinden kısa bir süre önce İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi daimi üyeleri ABD, İngiltere, Fransa, Çin ve Rusya ile geçici üye Almanya'dan oluşan P5+1 grubu ile müzakerelerin 13 Nisan'da başlayabileceğini belirtmişti. Görüşmelerin İstanbul'da yapılması konusunda Ankara ve Tahran'ın görüş birliğinde olduğu ancak müzakerelerin yeri henüz netleşmedi.

Ahmedinejad'ın rahatsızlığı nedeniyle dün yapılması planlanan görüşme bugüne ertelenmişti.

İran ziyaretinde Erdoğan'a Emine Erdoğan ve kızı Sümeyye Erdoğan'ın yanı sıra Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, AKP Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, AKP Ankara Milletvekili Yalçın Akdoğan, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Türkiye Atom Enerkisi Kurumu Başkanı Zafer Alper de eşlik ediyor.

Haberin Öncesi...

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Tahran ziyaretinin anagündem maddelerini, İran'ın nükleer programı konusundaki tartışmalar ve Suriye oluşturdu. Erdoğan'ın, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ile de görüşmesi bekleniyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun İran'daki temasları yoğun bir şekilde devam ediyor.

Erdoğan'la birlikte eşi Emine Erdoğan ve kızı Sümeyye Erdoğan'ın yanı sıra Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, AKP Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, AKP Ankara Milletvekili Yalçın Akdoğan, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Türkiye Atom Enerkisi Kurumu Başkanı Zafer Alper de Tahran'a gitti.

İran'la nükleer müzakerelere aracılık
İran'daki temasları çerçevesinde İran Cumhurbaşkanı Başyardımcısı Muhammed Rıza Rahimi'yle bir araya gelen Başbakan Erdoğan, çıkışta, 13 Nisan'da gerçekleştirileceği açıklanan İran nükleer görüşmelerinin İstanbul'da yapılmasını teklif ettiklerini söyledi.

Öğlen saatlerinde Rahimi ile görüşen Erdoğan, yaptığı açıklamada, arabuluculuk rolünde yol aldığını düşünmenin sevinci vardı. Erdoğan şöyle dedi:

"Sayın Salihi, görüşmelerin İstanbul'da yapılmasını daha önce de söylemişti. Şimdi karşı tarafta da bu konuda, Kore Zirvesi'nden aldığımız bilgilere göre, olumlu gelişmeler var. Öyle zannediyorum ki onların açıklamasını da beklemek durumundayız. Biz de bu sürece olumlu katkıda bulunmayı arzu ediyoruz. Çünkü baştan itibaren bu konuyu en yakın takip eden üçüncü ülke konumundayız"

Rahimi'nin Türkiye'nin teklifine, "Nükleer müzakerelerin Türkiye'de yapılmasını istiyor ve onaylıyoruz" yanıtını verdiği bildirildi.

DHA'nın haberine göre, Rahimi toplantıda ayrıca, "Batının nükleer teknolojiyi kendi tekelinde bulundurmak istediğini ancak İran'ın büyük yatırım yaptığı bu teknolojiyi Türkiye ile paylaşmaya hazır olduğunu" söyledi.

Rahimi, İran'ın nükleer çalışmalarının barışçıl olduğunu ifade ederek, "İslam dini gereği, nükleer teknoloji alanında barışçıl amaçlar dışında başka plan ve programımız bulunmamaktadır" dedi.

Ancak Erdoğan-Rahimi görüşmesinden kısa bir süre önce İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi daimi üyeleri ABD, İngiltere, Fransa, Çin ve Rusya ile geçici üye Almanya'dan oluşan P5+1 grubu ile müzakerelerin tarihini bildirdi ancak yer konusunda henüz seçeneklerin değerlendirildiğini ifade etti.

Bununla birlikte Salihi, İran'ın İstanbul'u bu görüşmeler için "en iyi yer" olarak gördüğünü ancak diğer seçeneklerin de masada olduğunu vurguladı.

İkinci yakıcı gündem: Suriye
IRNA'nın haberine göre, Salihi ayrıca İran'ın, Suriye hükümeti tarafından kabul edilen Annan Planı'na destek verdiğini açıkladı. Salihi, Annan'ın Pazartesi ya da Salı günü İran'a geleceğini belirtti.

Salihi gün içinde Dışişleri Bakanı Davutoğlu'yla bir araya gelerek, başta nükleer müzakereler olmak üzere Suriye dahil bölgesel konuları ele aldı.

Türkiye'nin Tahran büyükelçisi de Press TV'ye yaptığı açıklamada, "Türkiye, İran ile P5+1 grubu arasındaki görüşmelere ev sahipliği yapmaya hazır. Ancak bu iki tarafın anlaşmasına bağlı" dedi.

Başbakan Erdoğan'ın İran'daki temasları kapsamında Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ve İslami Danışma Meclisi Başkanı Ali Laricani ile de bir araya gelmesi bekleniyor.

Türkiye'nin Suriye politikası duvara toslayabilir
Press TV'nin Erdoğan'ın ziyaretini değerlendirdiği haberinde, Suriye'de Annan planı ile Esad'ın iktidarda kalması durumunda Türkiye'nin Batı yanlısı ve Esad kaşıtı izlediği politika ile bölgesel bir düşman olarak Suriye'yi karşısına almışken, bu konuda yanında İran, Irak ve Rusya'yı bulamayacağına dikkati çekiyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.