1. HABERLER

  2. KARS HABERLERİ

  3. KARS

  4. 'Cinayet Zanlıları'ndan 3'ü Tutuklandı
Bakan Arslan Kars’ta

Bakan Arslan Kars’ta

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, bir takım incelemelerde bulunmak üzere Kars’a geldi.

A+A-

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, bir takım incelemelerde bulunmak üzere Kars’a geldi.

Bakan Ahmet Arslan’ı Harakani Havalanı’nda Vali Rahmi Doğan, Belediye Başkanı Murataza Karaçanta, Milletvekili Selahattin Beyribey, Rektör Prof. Dr. Sami Özcan, AK Parti İl Başkanı Adem Çalkın, protokol üyeleri ve partililer karşıladı. Buradan Kars Valiliği’ne geçen Bakan Ahmet Arslan, Vali Rahmi Doğan’dan Kars’ta yapılan yatırımlarla ilgili brifing aldı.

Valilikte basın açıklaması yapan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Dünya Projesi olan Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu hattı çalışmalarında incelemelerde bulunacağını ve BTK hattında gelinen son noktayı yerinde göreceklerini söyledi.

Arslan, "Ne yazık ki ülkemizde son üç gündür, zaman zaman ülkemizin bekası için şehitlerimiz oluyor. Tabi mücadele devam ettiği sürece şehitlerimizin de olabilecek. En son helikopter kazasında 13 şehidimizin aynı anda olması, gerçekten gerek Türkiye’yi ve gerekse bizleri derinden üzdü. Bu anlamda bütün şehitlerimize rahmet diliyoruz. Ailelerine başsağlığı ve sabır diliyoruz" dedi.

Ülke için çok önemli olan üç projeyi incelemek üzere Kars’a geldiğini ifade eden Bakan Ahmet Arslan, "Ülkemiz için çok önemli olan projesi teknik arkadaşlarımızla birlikte inşallah yerinde inceleyeceğiz. Bakü-Tiflis-Kars projesi evet bölgemiz için çok önemli, ama ülkemiz için ve dünya için çok daha önemli bir proje, onun ilerleyişi memnuniyet verici ama yarın kendi gözümüzle tekrar bir sahada göreceğiz. Ve daha da önemlisi biz Haziran sonu Temmuz başında bitirmeyi hedefliyoruz. Ancak Gürcistan tarafındaki ilerlemeyi de göreceğiz. Ona göre her iki tarafın birlikte ne zaman hizmet verebileceğini inşallah yarın birlikte göreceğiz" diye konuştu.

Bakan Ahmet Arslan, Çıldır’da Aşık Veysel Tüneli ile Posof’ta kışın temeli atılan Ilgar Dağı Tünelinde de çeşitli incelemelerde bulunacaklarını sözlerine ekledi.

Bakan Arslan Kars’ta

Bakan Arslan Kars’ta

Bakan Arslan Kars’ta

Bakan Arslan Kars’ta

Bakan Arslan Kars’ta

Bakan Arslan Kars’ta

İlgili Haberler...

Arslan: “Güçlü Olmak Zorundayız”

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Türkiye’nin büyümesini istemeyenlerin gözünün bu topraklarda olduğunu belirterek “Türkiye’nin bu bölgede söz sahibi olmasını istemeyen ve eskiden olduğu gibi istedikleri gibi at oynatmak isteyenler hiç boş durmuyorlar. Onlarda ‘Türkiye zayıf düşün, Türkiye güçsüz olsun. Türkiye perişan olsun’ diye uğraşıyorlar.” dedi.

“Türkiye’nin büyümesini isteyenlerinde gözü bu topraklarda”

AK Parti Kars İl Başkanlığı’nca bir otelin toplantı salonunda düzenlenen “İl Danışma Meclisi” toplantısına katılan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, “Güçlü olmak zorundayız. Güçlü bir şekilde Sayın Cumhurbaşkanımızın, Genel Başkanımızın, hizmet edenlerin arkasında durmak zorundayız. Çünkü çok kıymetli bir coğrafyadayız. Kanlarını dökerek, şehit olmak pahasına bize vatan olarak, yurt olarak, bıraktıkları bu topraklar, çok kıymetli, çok değerli, bizim için kıymetli, bizim için değerli de Dünya içinde böyle, işte Dünya’nın hepsinin gözü bu topraklar üzerinde, isteyenlerin, dostlarımızın, Türkiye’nin büyümesini isteyenlerinde gözü burada. Diyorlar ki Türkiye çok daha büyüsün, çok daha güçlensin, Dünya’da her yerde bizim sıkıntılarımıza çare olsun. Derman olsun” diye konuştu.

“Türkiye güçlü olsun. Recep Tayyip Erdoğan güçlü olsun”

“Dünya’daki mazlumlar ve mağdurlar da aynı şeyi söylüyor. Diyor ki, elimizden tutan, aman dediğimizde kapısına gidebileceğimiz tek bir ülke var” diyen Bakan Arslan, “Türkiye ve onun lideri var. Recep Tayyip Erdoğan, işte Türkiye güçlü olsun. Recep Tayyip Erdoğan güçlü olsun. Yine kapısına gidelim. Yine kapısını bize açsın. Yine bize yardımcı olsun. Bunu diyenler var ama Türkiye’nin büyümesini istemeyen, Türkiye güçlenmesini istemeyen, Türkiye’nin bu bölgede söz sahibi olmasını istemeyen ve eskiden olduğu gibi istedikleri gibi at oynatmak isteyenler hiç boş durmuyorlar. Onlarda Türkiye zayıf düşün, Türkiye güçsüz olsun. Türkiye perişan olsun diye uğraşıyorlar” şeklinde konuştu.

“Allah milletimizden razı olsun ki, millet olma şuuru ile meydanlara indiler”

Milletin 15 Temmuz’da tanklara, uçaklara karşı gittiğini ifade eden Bakan Arslan, “İşte onun için bu toprak çok önemli, bu vatan çok önemli, bu vatanın önemini bilen, söyledim ya, Ebul Hasan Harakani başta olmak üzere ecdat şehit olmuş, gözünü kırpmadan donmaya gitmişler Sarıkamış’ta. Bugün da aynı şekilde 15 Temmuz’da tanklara karşı gitti. Uçaklara karşı gitti. Tüfeklere karşı gitti. Toplara karşı gitti. Allah onların hepsinden razı olsun. Ve yine Allah milletimizden razı olsun ki, millet olma şuuru ile meydanlara indiler. 15 Temmuz’da bunu ispatladılar. Bugün de gerek içeride gerek dışarıda aynı mücadele güçlü bir şekilde devam ediyor. Onun için Suriye’de şehitlerimiz oluyor. Ülke içerisinde şehitlerimiz oluyor. Bu mücadeleyi verirken, kazaen de olsa şehitlerimiz oluyor. Üç gün önce olduğu gibi, Rabbim bütün o şehitlerimizin mekanlarını cennet eylesin. Rabbim bizi inşallah onların şefaatlerine nail eylesin. Ve bu ülkenin istikbali, istikrarı uğruna gözünü kırpmadan, içeride, dışarıda mücadele eden güvenlik güçlerimizin hepsine rabbim kolaylık versin” dedi.

Bakan Arslan, referandum öncesinde gece-gündüz demeden çalışarak 16 Nisan’da yüzde 51 ile Kars’ta evet çıkmasında emeği geçen partililere ve Karslılara teşekkür etti. Arslan’ın ardından AK Parti İl Başkanı Adem Çalkın ve Milletvekili Selahattin Beyribey’de birer konuşma yaptı.

AK Parti İl Başkanlığı’nca düzenlenen İl Danışma Meclis Toplantısı daha sonra basına kapalı olarak devam etti. Toplantı sonrasında Bakan Arslan, iftar yemeğinde STK’lar ve partililerle bir araya geldi.

Arslan, 'Osmanlı Mahallesi Projesi'ni İnceledi

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Vali Rahmi Doğan ile birlikte yıkım çalışmaları tamamlan ve projesi hazır olan Osmanlı Mahallesi’nin yapılacağı Kaleiçi Mahallesi’ni gezdi.

Vali Rahmi Doğan’dan yapımı devam eden Osmanlı Mahallesi hakkında bilgiler alan Bakan Arslan, Osmanlı Mahallesi Projesi’nin Kars turizmine katkı sağlayacağını belirtti.

Bir süre beraberindekiler birlikte bölgede incelemelerde bulunan Arslan, daha sonra Osmanlı Mahallesi’nde ayrıldı.

BTK Demiryolunun Türkiye Ayağı Haziranda Tamamlanıyor

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattının Türkiye ayağının haziran ayı sonunda tamamlanacağını belirtti.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi kapsamında yenilenen Kars Tren Garı ile Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattında kurmaylarıyla birlikte incelemelerde bulundu. İşçilerle birlikte rayların vidalarını da sıkan Bakan Arslan, Avrupa’dan Asya’ya “Tek Yol, Tek Kuşak Projesi”nin orta koridorunu Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattının hattının kesintisiz getireceğini kaydetti. Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi’nin Kars, Ardahan, bölge için önemli bir proje olduğunu ifade eden Bakan Arslan, “Ama ülkemiz için çok daha önemli. Zira Avrupa’dan Asya’ya özellikle Tek Yol, Tek Kuşak Projesi’ni de düşünürseniz orta koridoru kesintisiz hale getirecek bir demiryolu projesi. O yüzden sadece Türkiye için değil, Gürcistan, Azerbaycan, Kazakistan, Türkmenistan, Çin dahil Orta Asya açısından önemli. Aynı şekilde Avrupa ile olan yük hareketini kesintisiz hale getirecek olması nedeniyle de Avrupa içinde aynı derece öneme haiz. Böyle bir projeyi hayata geçirmek için elbette ki uzunca soluklu bir süreç, ciddi bir çalışma, ciddi bir emek var. Ve bu emekte de, bu çalışmada da çalışma arkadaşlarım gecelerini gündüzüne katarak bu projenin biran önce bitirilmesi ve demir İpek Yolu’nun tamamlanması adına olağanüstü bir gayret sarf ettiler” dedi.

“Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattının Türkiye tarafı Haziran sonu tamamlanıyor”

Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattında Gürcistan tarafında 2 bin 70 metrelik bir tünel kaldığına dikkat çeken Bakan Arslan, “Memnuniyetle görüyoruz ki özellikle son dönemlerde çok daha hızlanan proje, bu ay sonu itibariyle, haziran ayı sonu itibariyle Türkiye tarafı tamamlanmış olacak. Artık bu raylarda tren çalışabilir hale gelecek. Ancak sınırda bulunan yaklaşık 4,5 kilometrelik tünelin ki, bunun 2 bin 400 metresi bizim tarafımızda, 2 bin 400 metrelik taraf tamamen bitmiş durumda. Gürcistan tarafında 2 bin 70 metrelik bir tünel var. Onun da tünel kısmı bitti. Ama 240 metrelik bir aç-kapa tünel yapma ihtiyaçları var. O biraz gecikmiş durumda, yaklaşık 3 aylık Gürcistan tarafında iş var. Dolayısıyla Türkiye tarafını biz haziran sonu itibariyle bitirmiş olacağız. Gürcistan tarafındaki 3 aylık işte bittiği an, ağustos sonu, eylül başına geliyor. Biz ağustos sonu, eylül başı itibariyle Gürcistan tarafı da bittiğinde demiryolunu kesintisiz kullanabilir hale geleceğiz. 79 kilometresi Türkiye tarafında olmak üzere, 26 kilometresi de Gürcistan tarafında, yine Gürcistan tarafında Ahırkelek’te bir boji aktarma istasyonu var. Boji aktarma istasyonu da bitmiş durumda, Ahırkelek’ten sonra Tiflis Marabba dediğimiz yere kadar 160 kilometrelik rehabilite edilmesi gereken hat vardı. O da rehabilite edildi. Böylece sınırdaki tünel hariç güzergahın tamamı bitmiş durumda, inşallah biz haziran sonu itibariyle bitirmiş oluyoruz. Ve Gürcistan’da 3 ayda bitirdikten sonra bu hattı tamamen açmış olacağız. Tabi özellikle yolcu taşımacılığı açısından bu proje önemli, kültür coğrafyamızla seyahati kolaylaştırması, aynı zamanda beşeri ilişkilerin geliştirilmesi anlamında önemli. Ama bu proje asıl yük amaçlı yapılan bir proje, konvansiyonel bir hat olarak yapıyoruz. 160 kilometreye göre yapıyoruz. Başlangıçta tek hat bitti. Tek hattı işletmeye açacağız. İşletme altındayken ikinci hattın da yapımı eş zamanlı olarak devam edecek. Süre içerisinde bu proje istediğimiz kadar yükü aldıktan sonra ikinci hat ihtiyacı da zaten olacak. Böylece ikinci hattı da işletmeye açmış olacağız” diye konuştu.

“Türkiye’de demiryolları marifetiyle taşınan yük miktarını iki misline çıkarmış olacağız”

Türkiye’de demiryolları marifetiyle taşınan yük miktarını iki misline çıkaracaklarını belirten Bakan Arslan, “Bu projenin önemi şu; özellikle Çin’den başlayarak Avrupa’ya çok ciddi bir yük hareketi var. Biz bu yük hareketini Türkiye üzerinden gidebilmesi ve yeteri kadar Türkiye’nin bundan pay alabilmesi adına önce malumunuz İstanbul’da denizin altından Marmaray projesi ile demiryolunu kesintisiz hale getirdik. Şimdi Bakü-Tiflis-Kars ile de eksik olan halkayı tamamladıktan sonra inşallah Avrupa ile Asya arasındaki o yük hareketiyle ülkemizin demiryollarında yılda elle işlediği yük miktarı şuan 26,5 milyon ton, sadece bu hatla Kazakistan 10 milyon ton yük vermeyi öngördü. Çin’den ve yakın coğrafyadan da olabilecek yük hareketini düşündüğünde biz kısa sürede Türkiye’de demiryolları marifetiyle taşınan yük miktarını iki misline çıkarmış olacağız. Ama uzun vadede bu çok daha fazla artacak. Çünkü bu coğrafyadaki yük hareketi kuzey koridoru dediğimiz, Rusya üzerinden veya güney koridoru dediğimiz Hazar’ın güneyinden denizi de kullanarak gittiği zaman taşıma süreleri Çin’den Avrupa’ya 45 ile 62 gün arasında sürüyor. Halbuki biz bu güzergahı açtığımızda 10 ile 15 gün arasında Çin’den çıkan bir yük Avrupa’ya gidebilir hale gelecek. Böylece de bazen taşıma mesafesi marifetinden kaynaklı olarak ekonomik olmayan bazı taşımalar bu proje marifetiyle ekonomik hale gelecek. Böyle olunca da bu güzergaha biz çok daha fazla yük alabileceğiz. Ve inşallah Bakü-Tiflis-Kars ile birlikte ülkemiz ve bölgemiz bu projeden ekonomik olarak ziyadesiyle yararlanabilir. Ve ülke açısından katma değer oluşturabilir hale getireceğiz” şeklinde konuştu.

Bakan Ahmet Arslan, incelemelerinin ardından Ardahan’a gitti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.