AİHM’in Osman Kavala Kararı Kesinleşti

AİHM’in Osman Kavala Kararı Kesinleşti

Osman Kavala’nın tutukluluğunun siyasi sebeplerle olduğu ve derhal serbest bırakılmasına dair AİHM kararı, hükümetin itirazının reddedilmesiyle kesinleşti.

A+A-

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) iş insanı ve hak savunucusu Osman Kavala’yla ilgili ihlal kararının AİHM Büyük Daireye sevki talebini reddetti. Hükümet karara itiraz etmişti.

Bugünkü ret kararıyla, AİHM’in Kavala hakkında verdiği hak ihlali değerlendirmesi ve bir an önce serbest bırakılmasına dair karar kesinleşmiş oldu.

Ancak Kavala şu anda başka bir soruşturma kapsamında tutuklu bulunuyor.

AİHM, 18 Ekim 2017’de gözaltına alındıktan sonra 1 Kasım 2017’de tutuklanan iş insanı Osman Kavala ile ilgili 10 Aralık 2019’da hak ihlali kararı vermişti.

Mahkeme, Kavala'nın makul şüphe olmadan siyasi sebeplerle tutuklanması ve Anayasa Mahkemesi'nin başvuruyu makul bir sürede incelememesi nedeniyle Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin ihlal edildiğine karar verdi.

AİHM Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 5. maddesinin 1. ve 4. fıkraları ile 18. maddenin ihlal edildiğine karar vererek Kavala'nın derhal serbest bırakılmasına hükmetti. Kararda, tutukluluğun hak ihlali olduğu belirtildi.

Karar, AİHM'in Selahattin Demirtaş'tan sonra Türkiye'ye karşı verdiği ikinci 18. Madde ihlali kararıydı.

Ne olmuştu?

Osman Kavala 8 Haziran 2018'de, avukatları aracılığıyla AİHM'e yaptığı başvuruda geçici tutukluluk kararının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin yaşam ve özgürlük hakkıyla ilgili 5. Maddesi'ne aykırı olduğunu ve hakkındaki tutukluluk kararının da siyasi nedenlerden ötürü verildiğini belirtmişti.

Anadolu Kütür Yönetim Kurulu Başkanı olan Kavala, 24 Haziran 2019'da görülmeye başlanan 16 sanıklı Gezi Davası'nın tek tutuklu sanığıydı. Bu davadan beraat eden Kavala hemen ardından hakkında açılan "siyasal veya askeri casusluk" soruşturmasından tutuklandı. Halen Silivri Cezaevinde bulunuyor.

Osman Kavala

1957'de Paris'te doğdu. Manchester Üniversitesi Ekonomi bölümü mezunu. 1982'den sonra Kavala Grubu'nda yönetici olarak çalıştı.

Murat Belge'yle birlikte Türkiye'nin önde gelen yayınevlerinden İletişim Yayınları'nın kuruluşunda yer aldı.

Türk-Polonya İş Konseyi, Türk-Yunan İş Konseyi, Center For Democracy in Southeast Europe (Güneydoğu Avrupa'da Demokrasi Merkezi) gibi çeşitli iş ve toplumsal kuruluşların Yönetim Kurulu üyeliklerinde bulundu.

TESEV Yönetim Kurulu üyesi, Açık Toplum Enstitüsü'nde Danışma Kurulu üyesi, Helsinki Yurttaşlar Derneği üyesi, Tarih Vakfı ve Diyarbakır Kültürevi'nin destekçisi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler