AB, Yardımları Kesebilir!

AB, Yardımları Kesebilir!

Avrupa Ülkeleri ile referandum üzerinden yükselen kriz, Türkiye’ye yaptırım olarak dönebilir. Brüksel, Türkiye'ye reformları teşvik etmek için verilen milyar euroluk yardımı kesmeyi planladığı belirtildi.

A+A-

Avrupa Ülkeleri ile referandum üzerinden yükselen kriz, Türkiye’ye yaptırım olarak dönebilir. Brüksel, Türkiye'ye reformları teşvik etmek için verilen milyar euroluk yardımı kesmeyi planladığı belirtildi. 

16 Nisan referandumu nedeniyle Ankara-Brüksel hattındaki gerilim, Türkiye’ye karşı maddi yaptırımlara dönüşebilir. Avrupa Birliği’nin (AB), Türkiye’ye verilen 4.5 milyar euroluk Katılım Öncesi Mali Yardım fonlarını durdurmayı değerlendirdiği belirtildi. Habertürk gazetesinin geçtiği habere göre, AB ülkeleriyle yaşanan miting gerilimi ve sonrasındaki karşılıklı sert söylemler, AB’nin Türkiye’ye karşı IPA fonlarının kesilmesi kartını gündeme getirdi.

‘FARKLI YERLERE HARCANDIĞI’ İDDİASI

Gazeteye konuşan kaynaklar, “AB, Türkiye’deki projelere verilen fonların gerektiği gibi kullanılmadığını, farklı yerlere harcandığını iddia ediyor. Bu iddialar doğru değil. Şu anki gerilimin bir yansıması olarak değerlendiriyoruz. Bu politik bir söylem. Şu an böyle bir adım yok. Zaten bunun askıya alınması için Türkiye ile müzakerelerin askıya alınması gerekiyor. Böyle bir karar alınmış değil ama iki tarafın söyleminde de bu tür ifadeler yer alıyor” dedi.

6 YILDA 4.7 MİLYAR DOLAR VERMİŞTİ

Katılım Öncesi Mali Yardım (Instrument for Pre-accession Assistance - IPA), Avrupa Birliği’nin genişleme politikası çerçevesinde, üye adayı ülkelerde reformu teşvik etmek amacıyla veriliyor. Türkiye, 2007-2013 arasında 4 milyar 795 milyon euro mali katkıyla, Makedonya ve Sırbistan gibi ülkelere kıyasla fondan en çok yararlanan ülke olmuştu. AB’nin Türkiye’ye bu yıl da dahil olmak üzere 2020 yılına kadar adalet, içişleri ve temel haklar, ulaştırma, çevre ve iklim, enerji, rekabetçilik ve yenilik, istihdam, insan kaynaklarının gelişimi ve sosyal politikalar, tarım ve kırsal kalkınma, bölgesel ve sınır ötesi işbirliği alanlarındaki projelerde kullanılması için 2.5 milyar Euro vermesi planlanıyordu. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.