1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kılıçdaroğlu'nun Katıldığı Program Yayınlandı
Zonguldak'ta Kadın Öğrenciler İsyanda

Zonguldak'ta Kadın Öğrenciler İsyanda

Zonguldak Nesibe Hatun Kız Öğrenci Yurdu'nda dört gün içinde 2 kadın öğrencinin kaçırıldığı iddia edildi.

A+A-

Zonguldak Nesibe Hatun Kız Öğrenci Yurdu'nda dört gün içinde 2 kadın öğrencinin kaçırıldığı iddia edildi. Can güvenlerinin olmadığını söyleyen kadınlar, yurda girmeme eylemi yaptı. 4 saat süren eylem, İl Emniyet Müdürü Osman Ak'ın bina önüne polis ekibi koyarak öğrencilere güvenliklerini sağlayacakları sözü vermesi üzerine sona erdi.

DHA'nın haberine göre, Kozlu İlçesi’nde Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’na ait bu yıl açılan Nesibe Hatun Kız Öğrenci Yurdu’nda iddiaya göre, geçen Cuma bir kadın öğrenci erkek arkadaşı tarafından otomobile bindirilerek kaçırıldı. Polisin bir gün sonra yakaladığı şüpheli, çıkarıldığı nöbetçi mahkeme tarafından adli kontrol koşuluyla serbest bırakıldı.

zonguldak-001.jpg

Yurtta dün akşam saatlerinde bir kadının daha otomobille kaçırıldığı iddiaları üzerine öğrenciler yurdu boşaltı. 4 günde 2 kadın öğrencinin kaçırıldığını ve yurdun bulunduğu mahallenin de tenha olmasından dolayı can güvenliklerinin olmadığını öne süren 250 kadar öğrenci, alkışlarla tempo tutarak ve ve slogan atarak eylem yaptı. 2 kadın öğrenci kalabalıkta baygınlık geçirdi. Fenalaşan öğrencilere sağlık ekipleri müdahalede bulundu. Yurt önünde çok sayıda polis güvenlik önlemi aldı.

"Can güvenliğimiz yok"

Öğrencilerden Büşra Serçeoğlugazetecilere yaptığı açıklamada yurtta ve çevresinde güvenli olmadıklarını yetkililerin de bu sorunu görmezden geldiğini söyledi. Yurtta kalan kadınların korku içinde olduklarını ifade eden Serçeoğlu, şöyle konuştu:

"Can güvenliğimiz yok burada. Her zaman olduğu gibi kadın suçlu bulundu. Yurt müdürümüz ’Acaba ne yaptı da kadın kaçırıldı?’ dedi. Görevliler üzerine düşeni yapmadı. Şimdi de polisler ’biz sizin için buradayız’ diyorlar. Bir haftada iki kadın kaçırıldı. Bu yol hiç tekin değil. Yurt önüne saat başı araç geliecek dediler ama hiçbiri yapılmadı. Bizim bu yurtta can güvenliğimiz yok."

Sena Temizyürek de yurdun çevresindeki inşaatta kalan işçilerin kendilerini taciz ettiğini ileri sürerek, "Yolda yürürken önümü kestiler. İki tane adam alkol almışlar önümü kesiyor. Yurt yönetiminin bunlardan hiç haberi yok" dedi.

zonguldak.jpg

Yurt müdürü de iknâ edemedi

Yurt önüne gelen Kredi Yurtlar Kurumu Bölge Müdürü Hayri Bulazar da öğrencileri sakinleştiremedi. Öğrenciler, Bulazar’a da tepki göstererek sorunlarının çözülene kadar yurtta eylemlerini sürdüreceklerini söyledi. Bulazar, ikinci kadın kaçırma olayının olmadığını, ilk olayla ilgili de emniyetin soruşturmayı sürdürdüğünü ifade etti. 

Kendilerinde de soruşturmanın devam ettiğini anlatan Bulazar, "Anlatıldığı gibi kız kaçırma olayı değil. Erkek arkadaşı olduğunu öğrendik. Biz çocuklarımı en iyi en güvenli şekilde kalmaları için çalışıyoruz. Yurdun eksiklikleri olabilir. Bunları konuşarak çözmeye çalışıyoruz" dedi.

Emniyet müdürü iknâ etti

İkinci kadın kaçırmanın olmadığını değerlendiriklerini söyleyen İl Emniyet Müdür Yardımcısı Hasan Avcı polis aracının hoparlöründen öğrencilere seslenerek eylemi bitirmelerini, konuşarak bütün sorunları çözebileceklerini ifade etti. Öğrenciler ise Avcı’nın talebine ıslık ve alkışlarla protesto ederek eylemlerini sürdürdü. Ardından yurt önüne gelen İl Emniyet Müdürü Osman Ak, öğrencilerin bir kısmıyla yurt içinde görüşme yaptı. Öğrencilerin taleplerini dinleyen Ak, yurdun önüne ekip aracı ve 4 polisin yerleştirilmesi talimatını verdi. Bir süre daha dışarıda beklemeyi sürdüren öğrenciler, yaklaşık 4 saat süren eylemlerini sonlandırarak odalarına geçti.

Öğrencilerden Büşra Serçeoğlu gyurtta ve çevresinde güvenli olmadıklarını, yetkililerin de bu sorunu görmezden geldiğini söyledi. Yurtta kalan kadınların korku içinde olduklarını ifade eden Serçeoğlu, şöyle konuştu: "Bizim can güvenliğimiz yok burada. Her zaman olduğu gibi kadın suçlu bulundu. Yurt müdürümüz 'acaba ne yaptı da kadın kaçırıldı?' dedi. Görevliler üzerine düşeni yapmadı. Şimdi de polisler 'biz sizin için buradayız' diyorlar. Bir haftada iki kadın kaçırıldı. Bu yol hiç tekin değil. Yurt önüne saat başı araç gelecek dediler ama hiçbiri yapılmadı. Bizim bu yurtta can güvenliğimiz yok."

Sena Temizyürek ise yurdun çevresindeki inşaatta kalan işçilerin kendilerini taciz ettiğini ileri sürerek, "Yolda yürürken benim önümü kestiler. İki tane adam alkol almış, önümü kesiyor. Yurt yönetiminin bunlardan hiç haberi yok" dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.