1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Seda Duygu Aygün, Altın Kemer İçin Ringe Çıkıyor
'Yunan Adaları'na 7 Günlük Vize, AB Komisyonu'nca Onaylandı

'Yunan Adaları'na 7 Günlük Vize, AB Komisyonu'nca Onaylandı

Dışişleri Bakanlığı, Türkiye vatandaşlarına 10 Yunan adasına kapıda tek girişli ve 7 gün geçerli vize verilmesi uygulamasının AB Komisyonu'nca onaylandığını açıkladı.

A+A-

Dışişleri Bakanlığı, Türkiye vatandaşlarına 10 Yunan adasına kapıda tek girişli ve 7 gün geçerli vize verilmesi uygulamasının AB Komisyonu'nca onaylandığını açıkladı.

Türkiye vatandaşları, 10 Yunan adasına yapacakları seyahatlerde kapıda tek girişli ve 7 gün geçerli vize ile seyahat edebilecek. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Öncü Keçeli, uygulamaya yönelik çalışmaların Avrupa Birliği Komisyonu'nca (AB) onaylandığını açıkladı.

7 GÜN GEÇERLİ TURİST VİZESİ

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Öncü Keçeli, Yunanistan yetkililerinin "Türkiyeli turistlere Yunan adalarında bir hafta vize" uygulamasına ilişkin çalışmanın Avrupa Birliği (AB) Komisyonunca onaylandığını ve konuya ilişkin bir yönetmeliğin Yunan makamları tarafından hazırlanmakta olduğunu bildirdi.

Sözcü Keçeli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Yunanistan ziyaretinde görüştüğü Yunan Başbakan Kiryakos Miçotakis'in açıkladığı "Yunan adalarında kapıda bir hafta vize uygulaması"na ilişkin açıklama yaptı.

Keçeli, 10 Yunan adasına yapılacak turistik seyahatlerde kapıda tek girişli ve 7 gün geçerli vize uygulanmasına yönelik çalışmasının AB Komisyonunca onaylandığını ve konuya ilişkin bir yönetmeliğin Yunanistan tarafından hazırlanmakta olduğunun kendilerine aktarıldığını belirtti.

Uygulamanın resmen bildirilmesini beklediklerini anlatan Keçeli, "Bu konuda bir süredir çalışılıyordu. Uygulamaya dahil olacak adalarda, gümrük ve pasaport kontrolü gibi gerekli altyapının geliştirilerek vatandaşlarımızın adalara giriş ve çıkışlarda zorluklarla karşı karşıya kalmamaları amacıyla Yunan makamlarıyla görüşmelerimiz devam ediyor" ifadelerini kullandı.

Miçotakis, dün, Erdoğan ile Yunanistan'ın başkenti Atina'da düzenlenen ortak basın toplantısında, "Yunanistan’ın (Türkiye'nin) Avrupa Birliği (AB) üyelik sürecini istikrarlı şekilde desteklemesine ilişkin ülkemiz Avrupa müktesebatı çerçevesinde (Türk vatandaşlarına) vize kolaylığı sağlanmasını destekliyor ki Türkiye’nin genç nesilleri, bilim insanları, iş insanları, öğrenciler Avrupa’yla daha yakın ilişkiler kurabilsin. Ayrıca Yunanistan Türk vatandaşlarının ve ailelerinin tüm yıl boyunca 7 gün 10 adamızı ziyaret edebilmeleri için imkan sağlanmasını AB Komisyonundan talep etti ve bunu sağladı" açıklamasında bulunmuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler