1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Van Gölü’nde Tekne Battı: 7 Ölü, 64 Yaralı
Yavru Kaplumbağalar Denizle Buluştu

Yavru Kaplumbağalar Denizle Buluştu

Hatay’ın Samandağ ilçesi sahilinde yaz sezonunda yumurtalarını bırakan Chelonia Mydas ve Caretta Caretta deniz kaplumbağalarının koruma altındaki yuvalarından çıkan yavrular denizle buluştu.

A+A-

Türkiye’deki 3 üreme merkezinden biri olan Hatay’ın Samandağ ilçesi sahilinde yaz sezonunda yumurtalarını bırakan Chelonia Mydas ve Caretta Caretta deniz kaplumbağalarının koruma altındaki yuvalarından çıkan yavrular denizle buluştu.

Hatay’ın Samandağ ilçesinin sahilinde kaymakamlık, Doğa Koruma ve Milli Parklar 7. Bölge Müdürlüğü, Hatay Büyükşehir Belediyesi, Samandağ Belediyesi ile Samandağ Çevre Koruma ve Turizm Derneği tarafından korumaya alınan yeşil deniz kaplumbağalarının (Chelonia Mydas) yavruları yumurtalarından çıktı. Yavruların denizle buluşması ise düzenlenen organizasyonla gözlemlendi.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Bektaş Sönmez, Hatay’daki kumsalın deniz kaplumbağaları açısından önde gelen sahillerden bir tanesi olduğunu belirterek, burasının özellikle yeşil deniz kaplumbağalarının ana üreme kumsalı sayıldığını söyledi.

Deniz kaplumbağalarının yumurtalarını bırakmak için mayıs-haziran aylarında Samandağ kıyılarına geldiğini vurgulayan Yrd. Doç. Dr. Sönmez, "Bu süreç ağustos ortasına kadar devam ediyor ve temmuz ayının ortalarından ekime kadar bırakılan yumurtalardan yavrularımız çıkıyor. Samandağ’daki kumsalda şu ana kadar binin üzerinde yuva yapıldı. Bin yuvanın 500’ünden yavru çıktı ve bunun 30-40 bini denize ulaştı. Net rakamlar sezon sonunda ortaya çıkacak ancak şu an binin üzerinde yuva var. Bu rakam geçmiş yıllarda da aynı oldu. Fakat kıyının ciddi şekilde erozyona uğraması kumsalımızın en büyük sorunlarından bir tanesi. Kıyı gittikçe daralıyor ve deniz kaplumbağalarının üreyecek alanları kalmıyor. Bunun dışında kıyımız kirli, ancak belediyelerimizin çalışmalarıyla temizlenen kumsalda kaplumbağalarımız hızlı bir şekilde denize ulaşmasını sağlıyor" dedi.

Mevcut popülasyonun korunması için gerekli önlemlerin alınması gerektiğini ifade eden Sönmez, Çevlik sahilindeki deniz kaplumbağalarının, dünya popülasyonu içerisindeki oranının hemen hemen yüzde 20’lere denk geldiğine dikkati çekti. Sönmez, bu rakamın güzel olduğunun bu yüzden Çevlik sahilinin gözardı edilmemesi gerektiğini vurguladı.

Yavru Kaplumbağalar Denizle Buluştu

Yavru Kaplumbağalar Denizle Buluştu

Yavru Kaplumbağalar Denizle Buluştu

Yavru Kaplumbağalar Denizle Buluştu

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.