1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. İnternetten Araba Almak İsterken Dolandırıldı
Yaralı Caretta Carettalar Çanakkale’de Tedavi Altına Alındı

Yaralı Caretta Carettalar Çanakkale’de Tedavi Altına Alındı

Çanakkale’de yaralı olarak bulunan 2 caretta caretta, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Deniz Kaplumbağaları Araştırma Merkezi (DEKUM)’nde tedavi altına alındı.Çanakkale’nin Gökçeada ilçesind...

A+A-

Çanakkale’de yaralı olarak bulunan 2 caretta caretta, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Deniz Kaplumbağaları Araştırma Merkezi (DEKUM)’nde tedavi altına alındı.

Çanakkale’nin Gökçeada ilçesinde yaralı halde bulunan 2 dişi caretta caretta türü kaplumbağa ÇOMÜ Deniz Kaplumbağaları Araştırma Merkezi’nde (DEKUM) tedavi altına alındı. Çeşitli yerlerinden yaralanan caretta carettaların ilk olarak beslenme meselesini çözmeye çalıştıklarını belirten DEKUM Müdürü Doç. Dr. Şükran Yalçın Özdilek, bunun için Veteriner Hekim Özay Bedizci ile dünyada ilk kez denenen bir yöntem ile anestezi altında mideye direkt bağlı beslenme sondası yerleştirdiklerini söyledi.

İki caretta carettanın da şok geçirdiğini ifade eden Özdilek, "Gökçeada ilçesinde 20 Temmuz tarihinde iki farklı noktada ikisi de dişi olan caretta caretta sahile vurmuş halde bulundu. Oradaki görevliler tarafından canlı halde üniversitemize ulaştırıldı. Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma Milli Parklar Şube Müdürlüğü görevlileri ve veteriner hekimlerce canlıların durumları görüşüldü, ilk muayeneleri yapıldı. Şu anda iki kaplumbağa su ürünleri tesisinde bulunuyor" dedi.

İki caretta carettanın da günlük beslenme, sağlık ve temizlik ihtiyaçlarının karşılandığını ifade eden Özdilek, "İki canlımız da başlarından darbeli halde bulundu. Bir caretta dibe batamama, dalamama sıkıntısı yaşıyor. Bu yüzden kendi başına dipteki gıdaları bulup beslenemiyor. Çünkü bu türler dibe dalıp yiyeceklerini temin ediyor. Muhtemelen bir tekneye çarpıp yaralanmış diye düşünüyoruz. Diğerinin ise durumu daha ciddi. Çok fazla enfekte halde. Gözleri aşırı iltihaplı. Hayvanlarda genel olarak bir halsizlik söz konusu. Veteriner Hekim Özay Bedizci ile anestezi ortamında mideye direkt bağlı olarak burundan beslenme sondası yapıldı. Bu deniz kaplumbağaları için dünyada ilk kez denenen bir tedavi yöntemi olacak. Çünkü şu an iki canlıda ağızdan beslenmeyi kabul etmiyor. Biz karides veriyoruz tüketmeleri daha hızlı olsun diye. Enjektör yardımıyla beslemeye devam ediyoruz. Normal sağlıklarına dönünceye kadar, vücutları normal sıvı su dengesini ayarlayıncaya kadar bir miktar daha bu şekilde beslemeye devam edeceğiz. Kendi yutma refleksleri tekrar oluşuncaya kadar bu sürecek" diye bilgi verdi.

"ONLARI GÖRDÜĞÜNÜZ YERDE GÖNÜL RAHATLIĞIYLA DENİZE GİREBİLİRSİNİZ"

Nesli tükenmekte olan caretta carettaların bir üst seviyeye çıktığını belirten Şükran Yalçın Özdilek, bu kaplumbağaların yaşadığı yerlerde gönül rahatlığıyla denize girilebileceğinin altını çizdi. Özdilek, "Şu anda caretta carettalar koruma altına alınan gruptalar. Ama böyle olmasına rağmen Akdeniz popülasyonu için hala sıkıntı var. Bu canlılar, nesli tehlike altında olan hayvanlar. Aslında bu canlıların hiç bir zararları yok, yararları var. Bunlar ne ev istiyor ne başka bir şey. Sadece istedikleri 3-5 balık, o da hayatta kalmaları için. Bu canlıların doğaya verdiği hizmet çok önemli. Biz bu canlıları hala Gökçeada’da ya da Çanakkale sahillerinde görebiliyorsak, aslında bu bir sağlık göstergesi. Buralarda gönül rahatlığıyla balık da yiyelim, denize de girelim. Bu dolaylı olarak sağlanan hizmetin aslında birçok insan farkında değil. Her şey birbiriyle bağlantılı aslında. Bu hayvanların kimseye bir zararı yok" diye konuştu.

Yaralı Caretta Carettalar Çanakkale’de Tedavi Altına Alındı

Yaralı Caretta Carettalar Çanakkale’de Tedavi Altına Alındı

Yaralı Caretta Carettalar Çanakkale’de Tedavi Altına Alındı

Yaralı Caretta Carettalar Çanakkale’de Tedavi Altına Alındı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.