1. HABERLER

  2. EĞİTİM | BİLİM | TEKNOLOJİ

  3. Uzaktan Eğitimin Frekans Bilgileri
Uzaktan Eğitimin Frekans Bilgileri

Uzaktan Eğitimin Frekans Bilgileri

MEB, 23 Mart Pazartesi başlayacak olan ve TRT-EBA TV uzaktan eğitim yayınlarının frekans bilgilerini duyurdu.

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 23 Mart Pazartesi başlayacak olan TRT-EBA TV uzaktan eğitim yayınlarının frekans bilgilerini paylaştı.

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle eğitime verilen bir haftalık aranın ardından öğrenciler 23 Mart'ta uzaktan eğitim ile derslere başlayacak. Uzaktan eğitim kapsamında, ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri TRT ve Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden eğitim görecek.

MEB Personel sitesinde, yer alan bilgiye göre; frekans bilgileri şöyle:

TRT - EBA TV İlkokul, TRT - EBA TV Ortaokul ve TRT EBA TV Lise olmak üzere üç kanal uzaktan eğitimde kullanılacaktır.

HD Alış bilgileri:

  • Alış frekansı :12.084 MHz
  • Polarizasyon : Yatay (H)
  • Sembol oranı : 13.750
  • FEC : 2/3

SD Alış bilgileri:

  • Alış frekansı :11.916 MHz
  • Polarizasyon : Dikey (V)
  • Sembol oranı : 30.000
  • FEC : ¾

Eğitim kanalları uydu ayarları nasıl yapılacak?

SD (Standart çözünürlüklü) TRT - EBA TV İlkokul SD, TRT - EBA TV Ortaokul SD, TRT - EBA TV Lise SD kanalları TURKSAT uydusu üzerinden 1916 MHz, Vertical (Dikey), Sembol Oranı:30.000 FEC:3/4 parametreleri ile yayınlanmaktadır.

TKGS (TURKSAT Kanal Güncelle Sistemi) sistemine sahip uydu alıcılarda ya da uydu alıcılı TV'lerde TRT - EBA TV İlkokul SD 89. kanaldan, TRT - EBA TV Ortaokul SD 90. Kanaldan, TRT - EBA TV Lise SD 91. kanaldan izlenebilir.

HD (yüksek çözünürlüklü) TRT - EBA TV İlkokul HD, TRT - EBA TV Ortaokul HD, TRT - EBA TV Lise HD kanalları TURKSAT uydusu üzerinden 12084 MHz, Horizontal (Yatay), Sembol Oranı:13750 FEC:2/3 parametreleri ile yayınlanmaktadır. TKGS sistemine sahip olan uydu alıcılarda ya da uydu alıcılı TV'lerde TRT - EBA TV İlkokul HD 86. kanaldan, TRT - EBA TV Ortaokul HD 87. kanaldan, TRT - EBA TV Lise HD 88. kanaldan izlenebilir.

TKGS (TURKSAT Kanal Güncelleme Sistemi) sistemi olmayan cihazlarda SD (standart çözünürlüklü) kanal bulma nasıl yapılacak?

1916 MHz frekansında geçmişte tarama gerçekleştiren ve daha sonra listesindeki kanalları silmeyenler, daha önce 11916 Mhz frekansında yayın yapan uydu alıcısı ya da uydu alıcılı televizyonunda TRT - EBA TV İlkokul SD, TRT - EBA TV Ortaokul SD, TRT - EBA TV Lise SD kanallarını görecektir.

Eğer bu kanallar listede görünmüyorsa, 11916 MHz, Vertical (Dikey), Sembol Oranı:30.000 FEC:3/4 parametrelerini uydu alıcısına ya da uydu alıcılı TV'ye girerek manuel tarama yöntemiyle ya da TURKSAT'ın şebeke arama sağladığı frekanslarda Network Search (Şebeke Arama) kısmını açık yaparak tarama yöntemiyle TRT - EBA TV İlkokul SD, TRT - EBA TV Ortaokul SD ve TRT - EBA TV Lise SD yayınları bulunabilir.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler