Ünlü Soprano Pervin Chakar'ın Yayınları 'TRT Arşivi'nden Silindi

Ünlü Soprano Pervin Chakar'ın Yayınları 'TRT Arşivi'nden Silindi

CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in elini öpmesi sonrası iktidara yakın medya ünlü soprano Pervin Chakar’ı terörle ilişkilendirme operasyonuna başladı. TRT ise Çakar’ın bulunduğu yayınları arşivden sildi.

A+A-

Uluslararası alanda önemli başarılara imza atan ünlü soprano Pervin Chakar'ın elini öpmesinin ardından hedef alınan CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in, kısa süre önce verdiği röportajda Chakar'ın TRT Kurdi'de en sık ekrana çıkan sanatçılardan biri olduğunu belirtmesi sonrası, TRT, arşivinden Chakar'ın bulunduğu bütün yayınları sildi.

Pervin Chakar ve piyanist Paolo Villa’nın, Süreyya Operası'nda gerçekleşen “Bir Opera Gecesi” dinletisine katılması ve dinletinin ardından Chakar'ın sanatına saygı amacıyla reverans yaparak sanatçının elini öpmesi sonrası, CHP lideri Özgür Özel ile Pervin Chakar, iktidara yakın çevreler tarafından hedef gösterilmişti.

Tele1'in haberine göre, Chakar'ın bulunduğu yayınlar TRT arşivinden kaldırılmasına rağmen, iktidara yakın medya kuruluşlarının Chakar’ı övdüğü çok sayıda haber ve yazının bulunduğu ortaya çıktı.

İKTİDARA YAKIN MEDYA HEDEF GÖSTERDİ

Chakar'ın Kürt kimliğini de hedef alan sosyal medya paylaşımlarının yanı sıra aralarında TV100 ekranlarında sunduğu programlarla tanınan Kübra Par'ın da bulunduğu çok sayıda isim ve iktidara yakın medya kuruluşu, sanatçının "dünyaca ünlü bir soprano olup olmadığına" dair bir tartışma başlatmış ve Chakar'ın başarılarını itibarsızlaştırmaya çalışmıştı.

Sabah Gazetesi “Özgür Özel Türk düşmanının önünde eğildi” başlığını atarken, Yeni Şafak “Özgür Özel Kürt devleti isteyen ve Türkiye’yi işgalci gören Pervin Chakar’ın elini öpüp konserini dinledi” ifadelerini kullanmıştı. A Haber de “CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Türkiye düşmanı Pervin Chakar’ın önünde eğilip elini öptü!” başlığını atmıştı.

AK PARTİLİ BELEDİYE ÖDÜL VERMİŞTİ

İktidar kurumlarınca hedefe oturtulan Pervin Çakar’ın, AK Partili Beyoğlu Belediyesi’nden 2013 yılında ödül aldığı ortaya çıktı. Andante Dergisi’nin Beyoğlu Belediyesi işbirliği ve KÜSAV desteği ile gerçekleştirdiği Donizetti Klasik Müzik Ödülleri’nde 2013 yılında Soprano Pervin Chakar, En İyi Opera Sanatçısı seçilmişti.

a.webp

ANADOLU AJANSI DA ÖVGÜYLE SÖZ ETMİŞTİ

Aynı zamanda ünlü sopranoyu hedef alan yandaş medya organlarında daha önce Chakar’ın övüldüğü çok sayıda haber ve yazı yazıldığı biliniyor.

mard.jpg

Anadolu Ajansı, “Soprano Pervin Çakar Avrupa’nın en prestijli ödüllerinden birine sahip oldu” başlığı atarken, Demirören medyasına bağlı Hürriyet gazetesi de aynı ödülü “Geçen ay Donizetti Klasik Müzik Ödülleri’nde ‘Yılın Opera Solisti’ ödülü İtalya’da yaşayan Mardinli soprano Pervin Çakar’a verildi. Söylediği Kürtçe aryalarla dikkat çeken Çakar’ın şimdiki projesi Türkçe, Kürtçe, Ermenice, Süryanice ve İbranice aryalardan albüm yapmak” ifadeleriyle haberleştirmişti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler