Türkiye'de Covid-19 Tespit Edildi

Türkiye'de Covid-19 Tespit Edildi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de bir kişide koronavirüs tespit edildiğini açıkladı.

A+A-

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Sağlık Bakanlığı Bilkent Yerleşkesi'nde yeni nesil Koronavirüs (Covid-19) ile ilgili basın açıklaması yaptı.

Kameraların karşısına geçen Bakan Koca, Türkiye’de bir kişide koronavirüs tespit edildiğini açıkladı.

Koca, "hasta mahremiyeti" gerekçesiyle hastanın kimlik bilgilerini, bulunduğu ili ve hastane bilgilerini paylaşmadı.

Fahrettin Koca'nın açıklaması şöyle: "İnsanların ülkeden ülkeye her an hareket halinde olduğu bir dünyada direnç hangi düzeyde, tedbirler hangi keskinlikte olursa olsun bazı sonuçları önlemek maalesef mümkün değil.

“Eğer dünyayla ilişkimizi tümden kesmiş olabilseydik şu an karşınızda olmazdım. Bu an burada olmamın nedeni, bu saate dek gösterdiğimiz şeffaflık ve bunun devam edeceğinin teminatıdır.

“Size üzücü ama korkutucu olmayan haberi bildirmek istiyorum. Bugün akşam saatlerinde koronavirüs şüphesi olan bir vatandaşımızın test sonucu pozitif çıktı.

“Tanı, yüksek ateş ve öksürük şikayetinin sebebinin araştırılması sonucu konulmuştur.

“Aile bireyleri ve yakın çevresi gözetim altında”

“Hastanın virüsü Avrupa teması üzerinden aldığı bilinmektedir. Dış dünyadan tamamen izole edilmiştir.

“Hasta bir erkektir ve genel durumu iyidir. Aile bireylerinin hepsi ve yakın çevresindeki tüm bireyler bu anlamda gözetim altındadır ve her biri şüpheli kabul edilmiştir.

“Hasta mahremiyetinin korunması açısından detaylı bilgilerin paylaşılması uygun bulunmamıştır. Bu ülkemizde görülen ilk vakadır. Verilere göre tanı erken konulmuştur. Virüs bulaşmışsa bu çok sınırlıdır.

“Mecbur olmadıkça yurtdışına çıkmayın”

"Yurtdışına lütfen zorunlu olmadıkça çıkmayalım. Bakanlığımızca bildirilen koronavirüsten korunma kurallarına mutlaka uyalım. Tedbirlerde anahtar kelimemiz 14'tür. Yurtdışından dönenlerin 14 gün kendilerini özellikle izole etmelerini istiyoruz.

“Salgın olarak görülmemeli”

"Bir veya birkaç vaka, salgın olarak görülmemelidir. Bu durum sadece virüsün ülkemiz sınırlarına girdiği anlamına gelir. Bu yüksek bir ihtimaldi ve gerçekleşti.

“İzole edilmiş vakanın şu an tek anlamı budur. Şimdi yapmamız gereken hayatımızı tedbirler doğrultusunda bir düzene sokmaktır. Bu küresel soruna karşı ulusal bir mücadele vereceğiz.

“Sabah da açıklayabilirdim”

"Şeffaf bir şekilde bugüne kadar bu süreci götürmeye çalıştım. Yarın sabah da açıklayabilirdim, akşam da açıklayabilirdim. Gecenin bu saatinde açıklamanın bir sebebi vardı, şeffaf davranma çerçevesinde bunu açıklama gereği hissettik.

“Hasta mahremiyeti”

“Özellikle altını çizerek ifade ettiğim bir cümle oldu, hasta mahremiyeti. Bu dönemde bir ili, bir bölgeyi, bir hastaneyi bu anlamda gündemde tutmanın doğru olmadığına inanıyorum. Ben bu kadar net ifade ediyorum.

“Zaten bununla ilgili uluslararası boyutuyla da bildirilmiş olacak. Bunu da anlayışla karşılayın."

Sağlık Bakanlığı: Uluslararası organizasyonlar ertelensin

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü de Bakan Koca'nın basın açıklaması öncesinde "uluslararası katılımlı organizasyonların ertelenmesi" tavsiyesinde bulundu.

Sağlık Bakanı Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe imzalı metinde özetle şunlar denildi: "Ülkemizde Dünya Sağlık örgütünün (DSÖ) önerileri de dikkate alınarak gerekli önlemler alınmaktadır. Bilindiği üzere hastalık dünyada yayılmaya devam etmektedir ve yüzden fazla ülkede hastalık bildirimi yapılmıştır.

"Hastalığın ülkemize yayılımının önlenmesi amacıyla Bilim Kurulu konuyla ilgili düzenli olarak toplanmakta ve değerlendirmeler yapmaktadır. Bilim Kurulumuzun 09.03.2020 tarihli toplantısında uluslararası katılımlı organizasyonlar ve bu toplantılara katılımların COVID-19 salgınının sonlanmasına kadar ertelenmesi tavsiye edilmiştir."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler