Türkiye ve Ermenistan Dışişleri Bakanları Görüştü

Türkiye ve Ermenistan Dışişleri Bakanları Görüştü

Türkiye ile Ermenistan arasında atılan adımlar ve normalleşme sürecinin ardından, iki ülkenin dışişleri bakanları Antalya Diplomatik Forumu kapsamında görüştü.

A+A-

Türkiye ile Ermenistan arasında atılan adımlar ve normalleşme sürecinin ardından, iki ülkenin dışişleri bakanları Antalya Diplomatik Forumu kapsamında görüştü.

Bugünkü görüşme, iki ülkenin dışişleri bakanları arasında 2009'dan bu yana yapılan ilk toplantı oldu. Bakanlar geçen yıl Kasım ayında Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) toplantısının oturum aralarında kısaca görüşmüştü.

Ankara'nın Ermenistan ile 1993’ten bu yana hiçbir diplomatik veya ticari bağı yok. Ancak taraflar hiçbir zaman onaylanmayan 2009 barış anlaşmasından bu yana ilk kez yeniden ilişki kurmak için Ocak ayında görüşmelerde bulunmuştu.

Çavuşoğlu, 30 dakika süren görüşmelerin ardından gazetecilere verdiği demeçte, ‘’Son derece verimli bir görüşme olduğunu, yapıcı bir görüşme olduğunu söyleyebilirim’’ dedi.

Özel temsilcilerin, Moskova ve Viyana'da ilişkilerin tam normalleşmesini görüştüğünü hatırlatan Çavuşoğlu, "Bugün biz de bunların üzerinden geçtik, değerlendirdik. Memnuniyetle söylemek isterim ki biz Güney Kafkasya'da istikrar ve barış için çaba sarf ediyoruz ve bu yöndeki çabalarımıza da her taraftan destek görüyoruz’’ diye konuştu.

''Azerbaycan da bu süreci destekliyor"

Türkiye ve Ermenistan arasında atılan adımlar ve normalleşme sürecinden Azerbaycan’ın da memnun olduğunu kaydeden Dışişleri Bakanı, ‘’En son cumartesi günü Bakü'deydim ve Azerbaycan da bu süreci destekliyor" ifadelerini kullandı.

Bir tercüman aracılığıyla konuşan Ermenistan Dışişleri Bakanı Mirzoyan da, "İlişkileri ön koşulsuz normalleştirme sürecini sürdürüyoruz. Çaba gösteriyoruz’’ dedi.

Görüşme ile ilgili Ankara’dan da yazılı açıklama geldi. Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, ‘’Sayın Bakanımız görüşmede Ermenistan Dışişleri Bakanına davetini kabul ettiği için teşekkür etmiştir. İki Bakan, Türkiye ve Ermenistan arasında tam normalleşme ve iyi komşuluk ilişkilerinin tesisini amaçlayan sürecin, önkoşul olmaksızın devamına ilişkin yaklaşımlarını tekrarlamışlar, ayrıca bölgemizin tamamında normalleşmeye ihtiyaç olduğu konusunda anlayış birliğine varmışlardır’’ denildi.

Açıklamada bakanların ayrıca, bu amaç doğrultusunda, iki ülkenin özel temsilcilerinin çalışmalarına desteklerini beyan ettiği belirtildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.
1 Yorum
İlgili Haberler