1. HABERLER

  2. KARS HABERLERİ

  3. KARS

  4. Aras Edaş'ın Sokak Aydınlatma Çalışması
'Turistik Doğu Ekspresi' Seferleri Başlıyor

'Turistik Doğu Ekspresi' Seferleri Başlıyor

Ankara- Kars -Ankara hattında sefer yapan Turistik Doğu Ekspresi seferlerinin 11 Aralık'ta, bilet satışlarının ise 1 Kasım'da başlayacağı duyuruldu.

A+A-

Ankara- Kars hattında sefer yapan Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Taşımacılık A.Ş.’nin Turistik Doğu Ekspresi seferlerinin 11 Aralık'ta, bilet satışlarının ise 1 Kasım'da başlayacağı duyuruldu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada “Turistik Doğu Ekspresi” trenlerinin 2023-2024 sezonu seferleri ile ilgili tüm hazırlıkların tamamlandığı bildirildi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, "Turistik Doğu Ekspresi trenlerimiz, 2023-2024 sezonunda Ankara'dan 11 Aralık 2023 ve 8 Mart 2024 tarihleri arasında pazartesi, çarşamba, cuma günlerinde ve Kars'tan 13 Aralık 2023 ile 10 Mart 2024 tarihleri arasında çarşamba, cuma ve pazar günlerinde hareket edecek şekilde seferlerine başlayacak" açıklamasında bulundu.

TREN HAKKINDA

PolitiKARS'ın ajanslardan derlediği bilgilere göre; Ankara - Kars hattında sefer yapan Turistik Doğu Ekspresi, yerli yabancı, her yaş grubundan yolculara seyahat imkânı sunarken; Kars'ın Ani Harabeleri'nden Çıldır Gölü'ne kadar birçok tarihi ve turistik mekana erişimi de sağlıyor.

Fotoğraf tutkunlarından gezginlere kadar birçok kişinin de yolculuklarını sosyal medyada paylaşması trene talebi arttırıyor. Ankara – Kars – Ankara arası güzergâha talebi karşılamak üzere sefere konulan Turistik Doğu Ekspresi de sadece Kars'ın değil, güzergahtaki Sivas, Erzurum ve Erzincan'ın keşfedilmesi için fırsatlar sunuyor.

YILBAŞI VE SÖMESTİR İÇİN EK SEFER

Yılbaşı ve sömestr dönemleri için Ankara'dan 31 Aralık, 20 Ocak, 27 Ocak tarihlerinde ve Kars'tan 2 Ocak, 22 Ocak, 29 Ocak tarihlerinde ek seferler yapılacağı kaydedildi.

Karşılıklı 42’şer olmak üzere toplam 84 tren seferi gerçekleştirilecek. Tren, Ankara - Kars yönünde Erzincan, Erzurum istasyonlarında, Kars - Ankara yönünde ise İliç, Divriği ve Sivas istasyonlarında gezi amaçlı duracak.

Turistik Doğu Ekspresi trenleri 8 yataklı ve 1 yemekli vagondan oluşurken; her bir yataklı vagon 10 kompartıman (oda), her bir odada ise 2 yatak bulunuyor. Yataklı oda fiyatları dönemsel olarak değişirken; düşük dönem oda ücreti 6 bin lira, normal dönem oda ücreti 8 bin lira ve yüksek dönem oda ücreti 12 bin 500 lira uygulanacak. Bir odada en fazla 2 kişi seyahat edebiliyor. Buna ilave olarak odalarda 0- 6 yaş arasında en fazla 2 çocuğun seyahati ücretsiz olacak.

Turistik Doğu Ekspresi, Ankara - Kars yönü kalkış saati 15.55, Kars - Ankara kalkış saati 22.20 olarak planlandı. Ankara- Kars yönünde Erzincan'da 164 dakika, Erzurum'da 180 dakikalık duruşla 30 saatlik seyahat, Kars- Ankara yönünde ise İliç ve Divriği'de 180'er dakika, Sivas'ta 230 dakikalık duruşla 34 saat 30 dakikalık seyahat programlandı.

66 BİN 258 YOLCU TAŞINDI

Turistik Doğu Ekspresi ile 2019 yılından bugüne kadar toplam 66 bin 258 yolcunun seyahat ettiği belirtildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler