1. HABERLER

  2. EKONOMİ | FİNANS | OTOMOTİV

  3. 'Konut Piyasası'nda Kriz.. Türkiye Geneli Satışlarda Düşüş Sürüyor! 
TÜİK ve ENAG Açıkladı.. Mayıs Ayı Enflasyon Rakamları Arttı!

TÜİK ve ENAG Açıkladı.. Mayıs Ayı Enflasyon Rakamları Arttı!

TÜİK’e göre yıllık enflasyon yüzde 75,74 olurken, ENAG’a göre ise yüzde 120,66 oldu.

A+A-

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) enflasyon verilerini yayımladı.

TÜİK’e göre yıllık enflasyon yüzde 75,74 olurken, ENAG’a göre ise yüzde 120,66 oldu.

PolitiKARS’ın ajanslardan derlediği bilgilere göre; geçen ay enflasyon, Türkiye İstatistik Kurumu’na (TÜİK) göre aylık yüzde 3,37, yıllık yüzde 75,74, Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) ise aylık yüzde 5,66 ve yıllık yüzde 120,66 arttı.

TÜİK

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mayıs ayına ait enflasyon verilerini kamuoyu ile paylaştı. Yapılan açıklamaya göre, Mayıs ayında enflasyon oranları bir önceki aya göre %3,37, geçen yılın aynı ayına kıyasla ise %75,45 artış gösterdi. Yılın başından bu yana enflasyon %22,72 seviyesinde yükseldi.

AYLIK EN YÜKSEK ARTIŞ GİYİM VE AYAKKABI GRUBUNDA

Aylık bazda incelendiğinde, en yüksek fiyat artışı %9,60 ile giyim ve ayakkabı grubunda gerçekleşti. Bu grubu, konut harcamaları %7,08ve eğitim giderleri %5,63 artışla takip etti. En düşük artış ise %1,01 ile haberleşme sektöründe yaşandı. Ulaştırma %1,16, çeşitli mal ve hizmetler ise %1,62 oranında yükseldi.

YILLIK ENFLASYONDA EĞİTİM ZİRVESİ

Yıllık enflasyon artışında ise eğitim sektörü %104,80 ile ilk sırada yer aldı. Konut harcamaları %93,21, lokanta ve oteller ise %92,94 ile eğitimi izledi. Giyim ve ayakkabı grubunda yıllık enflasyon artışı %50,85 olarak kaydedildi. Haberleşme sektörü %54,31, eğlence ve kültür harcamaları ise %63,99 arttı.

TÜİK’İN MADDE SEPETİ LİSTESİ YAYIMLANMADI

TÜİK, 4 Haziran 2022’den bu yana madde sepeti listesini yayımlamama kararını sürdürüyor. Ancak, Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) tarafından açılan dava sonucunda Ankara 6. İdare Mahkemesi, 31 Mart 2023 tarihli kararında, TÜİK’in bilgi edinme hakkı çerçevesinde DİSK’in talep ettiği bilgileri sağlaması gerektiğine hükmetti. TÜİK’in temyiz başvurusu da reddedildi.

ENAG

TÜİK’in yanı sıra, akademisyenler ve ekonomistler tarafından oluşturulan Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG), Mayıs ayına ilişkin kendi enflasyon verilerini yayınladı.

ENAG verilerine göre, Mayıs’ta aylık enflasyon %5,66, yıllık enflasyon ise %120,66 olarak hesaplandı.

ENAG’a göre, Mayıs ayında en yüksek fiyat artışı %11,39 ile ev eşyası kategorisinde meydana geldi. Sağlık harcamalarında ise herhangi bir artış gözlenmedi

ENFLASYON

Enflasyon, ekonomi üzerinde çok yönlü ve karmaşık etkilere sahiptir. İşte enflasyonun ekonomiye bazı etkileri:

  • Alım Gücünün Azalması... Enflasyon, para biriminin değer kaybına neden olarak tüketicilerin aynı miktarda para ile daha az mal ve hizmet satın almasına yol açar1. Bu durum, özellikle sabit gelirli kişiler ve dar gelirliler için yaşam standartlarının düşmesine sebep olabilir.
  • Gelir Dağılımı Bozukluğu... Enflasyon oranlarına göre gelirde artış olmazsa, gelir seviyesi düşer ve toplumun bazı kesimlerinin geliri enflasyona göre artarken, bazılarınınki artmaz. Bu durum, gelir dağılımındaki eşitsizliği artırır2.
  • Yatırımların Azalması... Yüksek enflasyon, piyasada belirsizlik yaratır ve bu da yatırımcıların ekonomiden uzak durmasına neden olabilir. Güvenin düşmesi, mevcut yatırımcıların da çekilmesine ve ekonomiden döviz çıkışına yol açabilir2.
  • Faiz Oranlarının Artması... Enflasyon, faiz oranlarını etkileyerek borçlanma maliyetlerini artırabilir. Bu durum, hem bireylerin hem de işletmelerin finansman maliyetlerini yükseltir ve tasarrufları azaltabilir3.
  • İstihdam ve Fiyatlar Düzeyinde Değişiklikler... Enflasyon, ekonomide istihdam ve genel fiyatlar düzeyini yükseltebilir. Girişimcilerin karları artabilirken, tasarruf hacmi, ticaret ve ödemeler dengesi ve ekonomik kaynakların kullanımı olumsuz yönde etkilenebilir4.
  • Ekonomik İstikrarsızlık... Yüksek enflasyon oranları, ekonomik istikrarı bozabilir ve uzun vadede ekonomik büyümeyi olumsuz etkileyebilir5.

Enflasyonun ekonomiye etkileri, ülkenin ekonomik politikaları ve piyasa koşullarıyla da yakından ilişkilidir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.