1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Trump, İran'la Nükleer Anlaşmayı İptal Etti
Trump, İran'la Nükleer Anlaşmayı İptal Etti

Trump, İran'la Nükleer Anlaşmayı İptal Etti

ABD Başkanı Donald Trump, İran'la yapmış oldukları nükleer anlaşmasından çekilme kararı aldığını duyurdu.

A+A-

ABD Başkanı Trump, önceki Başkan Barack Obama tarafından İran'la yapılan ve İran'ın nükleer silah üretimini sınırlandıran anlaşmayı iptal etti. 

Trump bugün Beyaz Saray'da yaptığı açıklamada, İran ile Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) daimi üyesi 5 ülke ile Almanya'nın oluşturduğu P5+1 grubu ile İran arasında 2015'te yapılan nükleer anlaşmadan ABD’nin çekildiğini duyurdu.

Donald Trump, İran’ın terörü destekleyen ülkelerin başını çektiğini savunarak, Amerikan vatandaşlarını işkence yaparak öldürdüğünü söylediği İran’ın, anlaşmaya rağmen uranyum zenginleştirmeye devam ettiğini vurguladı. Trump açıklamasında, İran'ın nükleer silah edinme çabalarından vazgeçmediğini ve anlaşmaya rağmen İran'ın askeri harcamalarının yüzde 40 arttığını kaydetti.

Trump açıklamasında İran’a dönük ambargoya da değindi. ABD'nin İran'a en üst düzeyde ekonomik yaptırımlar uygulanacağını söyleyen Trump, silahlanma yarışının önüne geçmek için bu kararı aldıklarını belirtti.

İran ile yapılan Nükleer anlaşmayla BM’ye bağlı Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun askeri üslere "kontrollü girişine" izin verilmişti. İran, uranyum zenginleştirmede kullanılacak santrifüj sayısını anlaşmayla 3'te 2 oranında azaltmayı, zenginleştirilmiş uranyumunun yüzde 98'ini ülke dışına göndermeyi ve plütonyum üretim reaktörünü de çimentoyla doldurmayı kabul etmişti.

Trump toplantıda, "İran terör örgütlerine destek vermektedir. İran terörün devlet sponsorudur. İran, Hizbullah, Hamas, Taliban ve El Kaide'nin destekçisidir. İran'la olan nükleer anlaşma İran'ın uranyum zenginleştirmesini sağladı. Bu anlaşma utanç vericidir. Bu tek taraflı bir anlaşmadır. Nükleer anlaşmaya izin verirsem Ortadoğu'da silahlanma yaşanacak. Bu anlaşma İran'ın bölgedeki amaçlarını engellemedi. İran'ın nükleer bombasını bu kokuşmuş anlaşmayla önleyemeyiz. İran'la yapılan anlaşmadan çekiliyorum. 2015'te askıya alınan İran yaptırımları yeniden uygulanacak" ifadelerini kullandı.

Karar İsrail tarafından olumlu karşılandı. İsrail Başbakanı Netanyahu "Kararı memnuniyetle karşılıyoruz" dedi.

Trump'tan hemen sonra basın toplantısı düzenleyen İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani de "İran anlaşmaya harfiyen uyuyordu. ABD'in bu kakarı neden aldığını anlamakta zonlanıyoruz. Anlaşmadan sadece ABD çekilmiştir. Değer 5 taraf durmaktadır. Onlarla müzakereleri sürdüreceğiz" dedi. 

RUHANİ: SABIRLA BEKLEYECEĞİZ

Ruhani canlı yayında şöyle konuştu: "Amerikalılar bu gece ne kadar tehditkar olduklarını duyurdular. Bu son bir kaç ayda ABD ne gibi eğilimleri sahip olduğunu gösterdi. 

İran anlamada varılan bütün sorumlulukları yerine getirmiştir eksiksiz bir şekilde. Ancak bugün uluslararası anlaşmalara saygıları olmadığını gördük. Bizim hiçbir hatamız olmadı. ABD'nin neden anlaşmadan çekildiğini anlamamız imkansız.  Bu sadece ABD ile İran arasında yapılmış bira anlaşma değildi.  BM de taraftı. Bu anlaşmayı sürdürme niyetinde olmadıklarını açıkladılar. Ve diğer anlaşmalardan da bu şekilde çekildiler. Halkımız bir kez daha bunları gördü. Trump yönetiminin tek destekçisinin İsrail olduğunu görüyoruz. Bu rejim her zaman insanlık suçları işleyen bir rejimdir ve şu anda bu noktadan sonra anlaşma artı biri kaybetmiştir ve sadece 5 olarak devam edecektir. Bu noktadan sonra sabırlı olacağız, bekleyeceğiz. Dışişleri Bakanlığına talimat verdim. Avrupa ve Çin ile müzakere etmeleri talimatını verdim. Bu dönem sorunda bir karara ulaşacağız. Diğer 5 ülkenin yardımlarıyla istenen sonuçlara ulaşacağımzı dünüşünüyorum." 

Trump, İran'la Nükleer Anlaşmayı İptal Etti

Trump, İran'la Nükleer Anlaşmayı İptal Etti

Trump, İran'la Nükleer Anlaşmayı İptal Etti

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler