İçişleri Bakanı Soylu'dan "Kayyum" Açıklaması

İçişleri Bakanı Soylu'dan "Kayyum" Açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İHA'ya verdiği röportajda, Kars Belediyesi'ne kayyum atanması ile ilgili konuştu.. 

A+A-

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İHA'ya verdiği röportajda, Kars Belediyesi'ne kayyum atanması ile ilgili konuştu.. 

Bakan Soylu, "Kars'ta özerkliği andıran bir öz yönetim kurma çabası ve adımlarının söz konusu olduğunu" söyledi.

PolitiKARS'ın derlediği bilgilere göre, İçişleri Bakanı Soylu verdiği röportajda; "Kars'ta özerkliği andıran bir öz yönetim kurma çabası ve adımları söz konusu. Mahkemenin de tespit ettiği, daha doğrusu istihbarat ve emniyetin daha sonra da davanın gidişatından da bizim anladığımız böyle bir öz yönetim anlayışı var. Dağın talimatları ile verilen ihaleler ve buna yönelik adımlar var. Yine oradan gelen listelerle işe alınanlar ve istihdam edilenler mevcut. Terör örgütüyle ilişkili olanların bu konuda belediye ile irtibatının sürekli devam etmesi, aynı zamanda kendilerini mahkeme yerine koyup hüküm icra etmeye kadar giden yeni bir anlayış söz konusu. Bütün bunları devlet görmezden gelemez. Bu kendi öz yönetimlerini kurma çabalarıdır. Bunu açık söyleyeyim. Kendi öz yönetimlerini kurmalarına biz devlet olarak müsaade etmeyiz. Demokrasi de buna müsaade etmez. Hukuk devleti de buna müsaade etmez." dedi.

Kars Belediyesi eşbaşkanları HDP'li Ayhan Bilgen ve Şevin Alaca, Ankara ve Kars Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturmalar kapsamında tutuklanmıştı.

Kars Belediyesi'ne kayyum atanmasıyla HDP yerel seçimlerde kazandığı son il belediyesini de yitirmişti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.
1 Yorum
İlgili Haberler