1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kastamonu Valisi Şehmuz Günaydın Küre’yi Ziyaret Etti
Seçim’24 | 'Yerel Seçimler'de Bir Sandıkta 350 Seçmen Oy Kullanacak

Seçim’24 | 'Yerel Seçimler'de Bir Sandıkta 350 Seçmen Oy Kullanacak

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 31 Mart 2024'te yapılacak 'Mahalli İdareler/Yerel Seçimleri'nde, bir sandık bölgesindeki seçmen sayısını 350 olarak belirledi.

A+A-

Resmi Gazete'de yayımlanan Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararına göre, seçimlerde kullanılacak her türlü seçim malzemesinin ihtiyaç miktarlarının hesaplanarak ilçe seçim kurullarına gönderilmesi işlemleri için bir sandık bölgesinin kaç seçmeni kapsayacağı tespit edildi.

YSK, seçmenler en az iki seçim türü için bir sandıkta oy kullanacaklarından, tasarruf ilkelerini göz önüne alarak, bir sandık bölgesindeki seçmen sayısının 350 olarak belirlenmesine karar verdi.

SEÇİM TAKVİMİ 1 OCAK'TA BAŞLIYOR

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 31 Mart 2024 Pazar günü yapılacak 'Mahalli İdareler/Yerel Seçimleri'ne ilişkin seçim takviminin başlangıç günü 1 Ocak 2024 Pazartesi olacak.

Yüksek Seçim Kurulu 2 Ocak'ta seçime katılabilecek siyasi partileri ilan edecek. 27 Ocak 2024'te siyasi partilerin birleşik oy pusulasındaki yeri belirlenecek.

7 Şubat'ta seçmen kütükleri kesinleşecek ve seçmenlerin oy vereceği yer ve sandıkların belirlenmesi başlayacak, bu süreç 11 Şubat'ta tamamlanacak.

Siyasi partiler aday listelerini 20 Şubat Salı günü saat 17.00'ye kadar teslim edecek.

31 MART'TA OY KULLANILACAK

3 Mart Pazar günü kesin aday listeleri il ve ilçe seçim kurullarınca ilan edilecek.

21 Mart'ta seçim propagandası ve yasaklar başlayacak. Oy verme günü ise mart ayının son pazar günü olan 31 Mart'ta yapılacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler