1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Burhaniye’de Filoğrafi Sergisi
Samsun Meydana Sığmadı

Samsun Meydana Sığmadı

Cumhurbaşkanlığı tarafından 81 ilde eş zamanlı olarak düzenlenen ’Demokrasi ve Şehitler Mitingi’nin Samsun ayağında vatandaşlar meydana sığmadı.

A+A-

Cumhurbaşkanlığı tarafından 81 ilde eş zamanlı olarak düzenlenen ’Demokrasi ve Şehitler Mitingi’nin Samsun ayağında vatandaşlar meydana sığmadı.

Demokrasi nöbetlerinin sonuncusu, Cumhurbaşkanlığı tarafından Türkiye’nin bütün il meydanlarında yapılırken, Samsun’da Cumhuriyet Meydanı tarihi bir kalabalığa ev sahipliği yaptı. İlk günkü coşkuyla meydanları dolduran vatandaşlar, ellerine aldıkları al bayraklar sallayarak, demokrasi ve milli iradeye sahip çıktılar.

Miting, protokol konuşmalarıyla başladı. İlk konuşmayı Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz yaptı. Meydanın ilk defa böyle bir kardeşlik görüntüsü sergilediğini belirten Yılmaz, “Burada artık bir demokrasi güzelliği var. Bu meydan bugüne kadar birçok siyasi amaçta kullanılmıştır ama bugün bir siyasi amaçla değil, çocuklarımızın geleceği, ülkemizin yarını, sosyal ve siyasi potansiyelimizin el ele vererek toplandığı bir meydan haline gelmiştir. 23 gündür bu meydanları dolduruyorsunuz. Hain saldırıyı lanetlemek üzere bu meydanları doldurdunuz. 15 Temmuz travmasından ülkemizi önce Allah, sonra milletimiz, Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız, güvenlik güçlerimiz, polisimiz ve askerlerim izden yurtseverlerle beraber hepsi el ele vererek bir daha böyle bir kalleşliği bu ülkeye kimsenin yapamayacağını destansı bir hareketle ortaya koydular. Biz sadece mazlum veya bizim gibi gelişmekte olan ülkelere değil, aynı zamanda demokrasi havariliği yapan, demokrasi konusunda burnunda kıl aldırmayan ukala bir takım ‘gelişmiş demokrasiye sahibiyiz’ diyen ülkelere de örnek olduk. Samsun Cumhuriyet Meydanı, Samsun meydanı olalı böylesine güzel bir kardeşlik fotoğrafı oluşturmamıştı. Bugün burada sadece bir demokrasi fotoğrafı değil, bir kardeşlik fotoğrafı görüyorum” dedi.

Miting, Başkan Yılmaz’ın ardından AK Parti Milletvekilleri Orhan Kırcalı, Hasan Basri Kurt, Fuat Köktaş ve Ahmet Demircan’ın konuşmaları ile devam etti.

“Bizi birleştirmek için bir neden yetti”

Daha sonra söz alan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, Türk milletini birleştirmek için sadece bir nedenin yettiğinin altını çizerek, “O gün, o gece, ailesini korur gibi meydanlara, sokaklara giden, önüne-arkasına, sağına-soluna hiç bakmadan al bayrağı dalgalandırmak için vatan sevgisiyle tankların ve kurşunların önünde duran vatan evlatları burada. O gece bizlerin darbe bilmezler dediğimiz, onlar bu konularla pek ilgilenmezler dediğimiz ama bizi bu anlamda yanıltan yiğit gençler buradalar. Bütün dünya, bu milletin yüreğini yakabileceğini, canını acıtabileceğini, gözyaşı döktürebileceğini gördü. Ama bu millete diz çöktüremeyeceğini ve boyun eğdiremeyeceğini gösterdi. Bütün dünya bunu gördü. Bu büyük milletin bir parçası olduğum için gurur duyuyorum. Bundan sonra bu ülkenin önünde güzel bir gelecek var. Bütün şehirlerdeki meydanlarda bütün partilere gönül vermiş vatandaşlar var. Bütün farklılıklarımız bugün birleşti. Birbirimizden ayrışmak için çok neden bulabiliriz ama bugün birleşmek için tek bir neden bize yetti. O da vatan sevgisidir. Mesele memleket meselesi ise gerisi teferruattır dedik. Biz bugün gerçek anlamda biz olduk. İnşallah Rabbim bu birliğimizi ve beraberliğimizi daim etsin. Rabbim Cumhurbaşkanımız Başkomutanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı bizden ayırmasın. Herkese bu süreçte gösterdiği fedakarlıktan dolayı teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“15 Temmuz Türkiye için Milat olacak”

15 Temmuz’un Türkiye’de yeni bir milat olarak kabul edileceğinin altını çizen Vali İbrahim Şahin, “Bugün buraya çıkmamızın tek nedeni sadece size teşekkür etmektir. 15 Temmuz bundan sonra Türkiye için milat olacak. 15 Temmuz’dan önce ve 15 Temmuz’dan sonra diye konuşulacak. FETÖ maalesef silahlı kuvvetlerin bir takım üniformalarını çalarak bu ülkede darbeye kalkışmış, darbenin ötesinde bu ülkeyi savaşamaz hale getirerek dış güçlerin müdahalesine hazır hale getirmek istemişlerdir. Ama siz aziz Türk milleti, ellerinizde hiçbir silah yokken sadece gömlekleriyle, tişört ve bedenleriyle tanklara çelme attılar. Helikopterlere kafa attılar ve Allah’a şükürler olsun ki biz bugün burada birlikteyi" şeklinde konuştu.

Mitinge ayrıca Samsun Garnizon Komutan Vekili Tabip Albay Emin Karatay, İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, AK Parti İl Başkanı Muharrem Göksel, İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, Canik Belediye Başkanı Osman Genç, Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar, tüm ilçe belediye başkanları, STK temsilcileri, iş adamları ve bürokratlar ve binlerce vatandaş katıldı.

Miting, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Yenikapı mitingine canlı bağlanmasının ardından müzik dinletisi ve demokrasi şarkılarıyla geç saatlere kadar devam etti.

Samsun Meydana Sığmadı

Samsun Meydana Sığmadı

Samsun Meydana Sığmadı

Samsun Meydana Sığmadı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.